NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

Kaliteli Yurtdışı Eğitim Hizmeti

Kaliteli Hizmet Anlayışı

Yurtdışında Geniş Okul Alternatifleri

Geniş Okul Alternatifleri

Yurtdışı Eğitim'de Para İade Garantisi

Para İade Garantisi

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ücretsiz Danışmanlık

Birleşik Krallık; bilinen adıyla İngiltere, aslında 4 ülkenin bir araya gelmesiyle oluşur: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Aşağıda İngiltere derken aslında Birleşik Krallık’ı kastediyoruz. Ancak herkes tarafından daha anlaşılır olması için İngiltere adını kullanacağız.

İngiltere, sadece Avrupa’dan değil dünyanın farklı ülkelerinden her yıl binlerce öğrencinin üniversite eğitimi almak için geldiği bir ülkedir. Üniversitelerin birçoğunda en az %10 civarında yabancı öğrenci bulunur. Bu da İngiliz tarihi ve kültürü içinde üniversite eğitimi alırken farklı ülkelerden gelen öğrencilerle de iletişim kurmanızı ve ‘dünya insanı’ olmanızı sağlar.

İngiltere’de alacağınız üniversite eğitimi ve edineceğiniz yaşam tecrübesi gelecek hayatınızı tamamen değiştirecektir. İngiltere; dünyanın en prestijli ve iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan, İngilizce’nin de anavatanı olan ülkedir. Dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin getirdiği kültür çeşitliliğiyle renklenmiş farklı bir öğrenci topluluğu vardır. İngiltere’deki eğitim kurumlarının birçoğu ‘Ulusal Öğrenci Birliği’ne bağlıdır.

Ülkemizde birçok öğrenci, mevcut üniversiteye giriş sistemi nedeniyle istediği bölümde değil puanının yettiği bölümde okumak zorunda kalmaktadır. Hayalinizde okumak istediğiniz alan neyse onu İngiltere’de okumanız mümkündür. Muhasebeden zoolojiye, siyaset biliminden kök hücre mühendisliğine kadar her alanda lisans ve/veya yüksek lisans programı bulmak mümkündür İngiltere’de.

Yurtdışında üniversite okuma düşüncesi, ekonomik olarak herkesin gözünü korkutmaktadır. İngiltere, maalesef ki çok pahalı bir imaja sahiptir. Ancak özellikle Amerika ile kıyaslandığında hem lisans hem de yüksek lisans programları daha uygun maliyetlidir. Her bütçe için uygun olabilecek bir üniversite bulunabileceği gibi başvuru ve kabul koşulları da birçok ülkeye göre daha kolaydır.

REAL Yurtdışı Eğitim aracılığıyla İngiltere’deki üniversitelerin tamamına yakını için ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bizim aracılığımızla ücretsiz danışmanlık hizmeti alabileceğiniz üniversitelerin listesin sayfanın altında görebilirsiniz.

İngiltere’de Lisans (Üniversite) Eğitimi

İngiltere’de(Birleşik Krallık) lisans programlarının tamamına yakını 3 yıldır. Foundation(akademik hazırlık) eğitimiyle birlikte 4 yıla çıkar. İskoçya’da ise foundation eğitimi zorunlu değildir, lisans programları 4 yıl sürer. Tıp, diş hekimliği ve mimarlık programlarının süresi daha uzundur.

Yıllık eğitim fiyatları ortalama olarak 10,000 GBP den başlar ve başvuru yaptığınız üniversitenin dünya sıralamalarındaki yerine ve okumak istediğiniz bölüme göre değişir.

Foundation Nedir ?

Foundation; ‘akademik hazırlık’ olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bir programdır. Lise eğitimini Türkiye’de IB veya A Level eğitimi veren bir okulda tamamlamamış olan tüm öğrenciler için zorunludur. Foundation programının temel amacı yabancı öğrencileri İngiltere eğitim sistemine ve üniversiteye hazırlamaktır. İngilizce seviyesine bağlı olarak foundation programları 4-12 ay sürer. Genelde yılda 2 defa(Eylül ve Ocak) eğitime başlamak mümkündür. Öğrencilere İngilizce’nin yanı sıra eğitim almayı planladıkları alana yönelik dersler de verilmektedir. Öğrencinin İngilizcesi ne kadar iyi ise program süresi o kadar kısa olur.

Foundation programları genelde öğrencinin lisans programına da devam edeceği üniversitenin bünyesinde sunulur. Öğrenci foundation programını başarılı olarak bitirdikten sonra direkt olarak üniversite programına başlar. Öğrenci, hangi alanda eğitim görmek istiyorsa ona uygun bir foundation eğitimi alır. Örneğin; işletme ve türevi alanlarda eğitim alacak olan öğrencilerle, mühendislik veya sanat alanında eğitim alacak öğrencilerin programları farklıdır. Makine mühendisliği okumak isteyen bir öğrenci foundation sonrası isterse elektronik mühendisliğine gidebilir ancak işletme bölümünü seçemez. Nasıl bir eğitim almak istediğinize foundation okurken de karar verebilirsiniz.

Eğer lise eğitiminizi IB veya A level veren bir okulda tamamladıysanız İngiltere’de foundation okumadan direkt olarak 1. sınıftan başlama hakkınız vardır. Normal bir liseden çok iyi bir ortalamayla mezun olan, İngilizcesi ve motivasyonu yüksek bir öğrenci de direkt olarak üniversite kabulü alabilir.

Foundation Eğitimi Alabileceğiniz Kurumlar ve Girebileceğiniz Üniversiteler

İngiltere’de foundation eğitimi, üniversitelerin anlaşmalı oldukları kurumlar tarafından üniversite kampüsleri içinde verilir. Foundation eğitimi sırasında üniversitenin spor salonları, kafeleri ve tüm sosyal imkanlarından faydalanabilirsiniz. Aşağıda hangi kurum aracılığıyla hangi üniversitelere girebileceğinizin listesini görebilirsiniz.

Kaplan International Pathways Partner Üniversiteleri: Aston University, Bournemouth University, City University of London, Cranfield University, Nottingham Trent University, Queen Mary University of London, University of Birmingham, University of Brighton, University of Bristol, University of Essex, University of Glasgow, University of Liverpool, University of Nottingham, University of Westminster, University of York, UWE Bristol

Study Group Partner Üniversiteleri: University Aberdeen, Cardiff University, Coventry University, Durham University, University of Huddersfield, Kingston University, Lancaster University, University  of Leeds, Leeds Becket University, University of Lincoln, Liverpool John Moores University, Royal Halloway University of London, University of Strathclyde, University of Surrey, University of Sussex

Navitas Partner Üniversiteleri: University of Portsmouth, Robert Gordon University, University of Hertfordshire, Swansea University, Anglia Rusking University, University of Plymouth, Birmingham City University, Brunel University, University of Northampton, Lancaster University, University of Leicester

INTO Partner Üniversiteleri: City University of London, Glasgow Caledonian University, Manchester Metropolitan University, University of Manchester, Newcastle University, Queen’s University Belfast, University of East Anglia, University of Exeter, University of Gloucestershire, University of Stirling.

Cambridge Education Group Partner Üniversiteleri: Birkbeck University of London, Royal Holloway University of London, Queen Mary University of London, Royal Veterinary College University of London, Goldsmiths University of London, Coventry University, University of Sunderland, London South Bank University, University of Hull, University of Reading, University of Southampton, City University of London, University of Portsmouth, Aston University, University of Reading

İngiltere’de Üniversite (lisans) Eğitimine Başvuru için Gerekenler

– Lise diploması (veya öğrenci belgesi)

– Lise transkripti

– 1 referans mektubu (lise öğretmenlerinden alınır)

– Niyet mektubu (bunu hazırlarken REAL danışmanlarından destek alacaksınız)

– IELTS skoru (ilk başvuru sırasında istenmez)

– Başvurunuzu kolaylaştırabilecek diğer evraklar

İngiltere’de üniversite eğitimi için gereken İngilizce seviyesi nedir?

Foundation programları için gerekli olan İngilizce seviyesi başvuru yapılan okula göre değişmekle birlikte en az IELTS 4,0 seviyesinde olmak gerekiyor. Birçok okul en az 5,0-5,5 seviyesini kabul etmektedir.

Foundation olmaksızın direkt yapılan başvurularda ise en az IELTS 6,5 seviyesi gereklidir.

IELTS haricinde alternatif olarak PTE sınavını da deneyebilirsiniz.

REAL Yurtdışı Eğitim ile Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti

Diline ve kültürüne yabancı olduğunuz bir ülkeye eğitim almak için giderken iyi bir danışmanlığa ihtiyacınız olacaktır. REAL Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak sizlere şu hizmetlerin tamamını ücretsiz olarak sağlıyoruz:

  • Üniversite ve bölüm seçimi, kariyer danışmanlığı
  • Üniversite başvurularının yapılması
  • İngiltere vize danışmanlığı; gerekli evrakların hazırlanması, vize formlarının doldurulması ve randevu alınması
  • Uygun fiyata uçak bileti temini
  • Konaklama ayarlanması
  • Havalimanı transferlerinin ayarlanması
  • Gidiş öncesi oryantasyon
  • İngiltere’deyken 7/24 destek