NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

Kaliteli Yurtdışı Eğitim Hizmeti

Kaliteli Hizmet Anlayışı

Yurtdışında Geniş Okul Alternatifleri

Geniş Okul Alternatifleri

Yurtdışı Eğitim'de Para İade Garantisi

Para İade Garantisi

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ücretsiz Danışmanlık

Almanya’da Üniversite eğitimi köklü bir geçmişe ve kaliteye sahiptir. Üniversiteler son derece donanımlı olup,  devlet tarafından üniversitelerin ileri teknoloji yatırımlarına ciddi bütçeler ayrılmaktadır.

Almanya genelinde yaklaşık 370 yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Hemen her kentte bir yüksek öğrenim kurumu vardır. Üniversitelerin pek çoğu 1960-1970’li yıllarda kurulmuştur ve son 20 yılda, yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı 5’e katlanmıştır. Günümüzde Almanya’da 2 milyon civarında yüksek öğrenim gören öğrenci bulunmaktadır. Almanya, yabancı öğrenciler açısından, Amerika ve İngiltere’den sonraki en önemli ülke konumundadır. Almanya üniversiteleri yabancı öğrenciler için ücretsizdir.
Almanya’da bulunan yaklaşık 370 üniversiteden 140’ı doktoraya başlama hakkı veren mezuniyet olanağı sunarken, 200’ü de meslek üniversitesi statüsündedir.
Almanya’da İngilizce eğitim programları da mevcuttur ancak her bölümde mümkün değildir. Program dili İngilizce olsa bile bazı üniversiteler B1-B2 seviyesinde Almanca bilgisi istemektedirler.

Almanya’da Üniversite Eğitim Masrafları

Almanya’da üniversite eğitimi, pek çok ülkeye kıyasla son derece uygundur. Her üniversitenin harç ücreti değişkenlik göstermekle beraber, bazı okullar ücretsiz, bazı okullar ise dönemlik 300-500€ arasında değişen harç ücretleri alabilmektedir.
Yaşam masrafı olarak,  eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve ortalama aylık 600€’luk masrafla öğrenci; kira, yeme-içme gibi zorunlu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.
Dönemlik sadece 220€ ücretle, öğrencilere sağlanan toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilme hakkını alabilmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencileri, Alman Üniversiteleri içerisinde bulunan tüm kütüphanelerden eğitim hayatları boyunca ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.
Almanya’da üniversite öğrencisi olan uluslararası öğrenciler haftada maksimum 20 saat çalışarak ayda ortalama 500€ kazanabilmekte, masraflarının tamamına yakınını karşılayabilmektedirler.

2017-2018 Almanya’da Lisans / Yüksek Lisans  Başvuru Şartları
Almanya’da üniversite eğitimi Temel Eğitim (4 sömestr) ile başlamakta ve sonrasında bir ara sınavın ardından ana Eğitime geçilmektedir. Ana Eğitimde ilgili bölümle alakalı uzmanlaşmaya yönelik eğitim verilir.
Almanya’da üniversite eğitimi görebilmek için, lise mezunu olmanın yanında 4 yıllık bir lisans programına yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Türkiye’de bir üniversitede en az 2 yıl öğrenim görmüş ara sınıf öğrencileri ile en az 2 yıllık ön lisans mezunu olanlar da Almanya’da eğitimlerine devam edebilirler.
Almanya’nın kendi eğitim sisteminde Master programları yoktur. Almanya’da üniversitelerin geneli Master düzeyinde eğitim verir ve bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler Master yapmış sayılarak direkt Doktora programına kabul edilirler.
Almanya’daki üniversitelerin ve öğrenim görmek istediğiniz bölümün kendi özel şartları haricinde, üniversiteye lisans ya da yüksek lisans başvurusu yapabilmeniz için yerine getirilmesi gereken öncelikli şartlar aşağıdaki gibidir
Türkiye`de ÖSYM tarafından bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmek veya yüksek lisans için dört yıllık bir bölümden mezun olmak / olabilir durumda olmak
Türkiye’de kazandığınız veya okuduğunuz alanda kayıt olmak
İstenilen düzeyde Almanca bilgisine sahip olmak ve bu dil bilgisini de sertifikayla belgeleyebilmek.

Okul Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 

  •  Başvuru Formu
  • Dil Yeterlilik Belgesi
  • Lise Diploması
  • Lise Not Dökümü / Transkript
  • ÖSYM Yerleşme Belgesi (Alman Lise ve müfredatını baz alarak eğitim yapan liseler ABITUR verenlerden istenmez)
  • Motivasyon mektubu

2017-2018 Almanya Üniversite ücretleri için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanya'da Üniversite