Yurtdışında eğitim almanın harcanan zamana değer olup olmadığından emin değil misiniz? Yurtdışında Eğitim Almak İçin 10 Sebebi sizler için araştırdık.

Yurtdışında eğitim alan herkes, bu deneyimin hayatlarını değiştirdiğinden ve yaptıkları en faydalı şey olduğundan bahsederler. Belki sizde bu deneyimi yaşamayı istiyorsunuz ama faydalarından emin değilsiniz. İşte yurtdışında eğitim almak için en iyi 10 neden;

  1. Yurtdışı eğitim dil öğrenmenin en uygun yoludur. Dil konuşulan bir ülkede yaşamak, size dille çevrili bir yaşam kazandırır. Bu öğrenme koşullarda dil çok hızlı gelişir.
  2. Yurtdışında eğitim seyahat imkanı sağlar. Hafta sonları ve ders saatleri dışında yapılandırılmış eğitim programlarındaki gezi müfredatlarıyla ya da kişisel meraklarınız doğrultusunda hayatınızda görme fırsatı bulamadığınız birçok yeri ve etkinliği yaşayabilirsiniz.
  3. Yurtdışında eğitim size ilk elden başka bir kültürü tanıma fırsatı sağlar. Kültürel farklılık sadece dilden ibaret değildir, derin algıları, inançları, yemek alışkanlıkları, yaşam biçimini, dünya bakışlarını da içerir.
  4. Yeni deneyimlerle hem becerilerinizi geliştirecek,  hem kendinizi keşfedeceksiniz. Tamamen yeni bir kültürel ortamda alışmak ilk başta korkutucu, ama aynı zamanda heyecan vericidir. Bu süreç yeni gücünüzü ve yeteneklerinizi keşfetmek, yeni sorunları çözmek için bir fırsattır.
  5. Yurtdışı eğitim dünyanın her yerinden arkadaş edinmenize vesile olur. Bulunduğunuz ülkede sadece yerli halkla değil diğer uluslar arası öğrencilerle de arkadaşlık yapabilirsiniz.
  6. Diğer kültürlerle karşılaşmak kendi kültürünüze yeni bir gözle bakmanızı sağlar, diğer insanların sizin kültürünüz hakkındaki fikirlerini öğrenir, yeni fikirler ve bakış açısıyla eve dönebilirsiniz.
  7. Yurtdışında eğitim diğer ülkeler hakkında daha çok bilgi ve tecrübe edinmenizi sağlar. Ülke sınırları ötesindeki bu deneyimler, daha çok bilgi ve daha az önyargı demektir.
  8. Yurtdışı eğitim hayat rutininizi kırmak için mükemmel bir yoldur. Gelecekle ilgili karamsar düşüncelerden kurtulmanızı, umutlarınızın artmasını sağlar.
  9. Dünya gittikçe küreselleşmektedir ve yurtdışında eğitim istihdam olanaklarını arttırır. Ülkemizde ve Dünyanın çeşitli ülkelerinde şirketler uluslar arası pazarlara yatırım yapmaya devam ediyor. İşverenlerin öncelikli tercihleri arasında yurtdışı deneyimi olan kişiler yer almaktadır.
  10. Lisansı Türkiye’de, Master’ı İngiltere’de, Doktora’yı Amerika’da yapabilir, kariyerinizde sıçrama yaşayabilirsiniz.