Kariyer hayatında kişiyi diğer adaylardan 5 adım birden öne çıkaran bir vasıf var ise o da  yurtdışında yüksek lisans yapmış olmasıdır hele iş için başvurulan şirket uluslararası bir şirket ise. Yabancı dil bilmek gibi, yüksek lisans yapmış olmak da işe alımlarda diğer adaylardan sıyrılmayı kolaylaştırır. Yabancı dilinizi mükemmele yakın hale getirmek, yurtdışı deneyimi kazanmak ve bunların yanında eğitiminizi bir adım ileriye götürmek istiyorsanız yurtdışında yüksek lisans yapmak tam size göre bir seçenek! Amerika, İngiltere, Avustralya, Almanya, Hollanda, Kanada, Fransa gibi birçok yabancı ülkede yüksek lisans eğitimi almak mümkündür. En çok tercih edilen yüksek lisans programları MBA, mühendislik ve IT programlarıdır.

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkelerin başında master süresinin 1 yıl olması sebebiyle İngiltere gelmektedir. Amerika ve Kanada’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır.  Avustralya’da ise 1-1.5 hatta 2 yıl sürebilir.

Yüksek lisans programlarına yabancı öğrencilerin  katılımı son yıllarda İngiltere ve Avustralya’da büyük artış göstermektedir. Bu ülkeler, yüksek lisans programlarını diğer ülkelere göre yabancı öğrencileri de göz önünde bulundurarak hazırlamaktadır. Ayrıca, İngiltere ve Avustralya’nın öğrencilere çalışma izni vermesi ve master sonrası da 1-2 yıl çalışma izni sağlaması tercih edilmelerinde önemli bir faktördür.

Amerika ve Kanada’da master programlarında yabancı öğrenci olmasına rağmen İngiltere ve Avustralya’ya oranla daha azdır. Amerika’da çok fazla sayıda üniversitede master programları verilmektedir. Özel Üniversiteler ve Devlet Üniversiteleri pek çok farklı alanda yüksek lisans eğitimi verilmesine karşın bazı özel üniversitelerden alınan yüksek lisans derecelerine YÖK tarafından  denklik verilmemektedir. Amerikan Üniversitelerinde yüksek lisans yapacak öğrencilerden pek çok üniversite GRE veya GMAT sınav sonucu isteyebilir. Bu sınavlar bazı Kanada Üniversiteleri tarafından da istenebilir. Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinden birkaçı haricinde bu sınav skorları istenmez. Amerika ve Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir.

Kanada, Amerika ve Avustralya üniversitelerinin büyük kısmı, öğrencinin bir veya birkaç şartı gerçekleştirmemiş olmasına rağmen “şartlı kabul” vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar programı başlayabilir. Hollanda, Almanya, Fransa, İsveç, İtalya, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programları verilmektedir. Bu ülkelerde de yüksek lisans eğitimi 2 akademik yıl sürmektedir. Ancak, bazı bölümlerde 1 ya da 1,5 yıl yıl süren master programları mevcuttur.

Master Başvuru Şartları

  • Türkiye’de 4 yıllık üniversiteden mezun olmuş olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
  • Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır
  • Yurtdışında master yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir.
  • 2 Akademik referans
  • CV
  • Niyet mektubu
  • İşyeri referans mektubu

Bilgi ve teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde tek başına üniversite(lisans) mezunu olmak iyi bir kariyer için maalesef yeterli olmuyor. Deli gibi soru çözüp, gecenizi gündüzünüze katarak ders çalışarak girdiğiniz üniversitenizden mezun olduğunuzda tüm iş kapıları ardına kadar açılmıyor. Peki yüksek lisans yapmak çok iyi bir işe çok iyi bir maaşla girmenizi sağlar mı ? Çok şanslı değilseniz tabiki hayır!

Peki yüksek lisans yapmak ne işe yarar?

Yüksek lisans, her şeyden önce kendinize yaptığınız bir eğitim yatırımıdır. Ve bu yatırımın getirisini er yada geç alırsınız. Yüksek lisansını bitirmiş birisi olarak iş başvuruları yaptığınızda bir kere rakibiniz olan onlarca adayı arkanızda bırakırsınız. Eğer bir de yurtdışında yüksek lisans yaptıysanız rakiplerinizin sayısı oldukça azalır. Hele bir de İngiltere, Amerika, Kanada yada Avustralya gibi dünyanın en gelişmiş ve en iyi eğitim kurumlarına sahip bir ülkelerinden birinde eğitim aldıysanız başvuru yaptığınız o işi alma şansınızı en az ikiye katlamış olursunuz.

Yüksek lisansımı ne zaman yapmalıyım?

Üniversite son sınıfa gelmiş olan öğrencilerin birçoğunun kafasında şu sorular vardır: Yüksek lisans mı yapsam? Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı ? Dil okuluna mı gitsem ? Askerliğimi mi yapsam?  Çalışmaya mı başlasam?

Bu soruların tek ve doğru bir cevabı yok aslında. O nedenle REAL olarak önceliğimiz danışmanlığını yaptığımız her öğrencimizi en doğru şekilde analiz etmek ve ona en uygun kariyer planını sunmak. Bazı öğrencilerimiz için üniversite eğitimi biter bitmez ara vermeden yüksek lisansına devam etmesini önerdiğimiz gibi bazılarına ise öncelikle biraz iş tecrübesi edinip, tam olarak hangi alanda yüksek lisans yapmaya karar vermesini öneriyoruz. İngiltere’de master programlarını inceleyebilirsiniz.

Siz de kariyer planlarınızı yaparken öncelikle bize uğrayıp ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.