Yurtdışında üniversite okumak nereden bakılırsa bakılsın avantajlarla dolu bir durumdur. Farklı bir ülkeye eğitim görme amacıyla gitmek insanın ufkunu açan, vizyonunu geliştiren bir durumdur. Özelikle de yurda döndükten sonra kaliteli bir eğitimin size kazandırdığı diploma pek çok kapıyı açacaktır. Yurtdışında üniversite okumayı adım adım sizler için araştırdık. Yurtdışında üniversite girmek için hangi sınavlara girilmelidir? Hangi ülkeler üniversite okuma konusunda daha avantajlıdır? Yurtdışında üniversite okumak ne kadara mal olur? Bütün bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Bizler de sizler için bu soruların cevabını araştırdık. İşte merak ettiğiniz her şey yazımızda.

yurtdışında üniversite okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Çünkü liseyi bitirdikten sonra iyi bir gelecek için iyi bir üniversite eğitimi neredeyse olmazsa olmazdır. İyi bir akademik eğitim, akademik kariyer, iş bulma, İngilizce öğrenme gibi istekler yurtdışında okumayı daha cazip hale getirmektedir.

Ülkemizde üniversiteler için ayrılan ödeneklerin her üniversitede aynı oranda olmaması, bilimsel araştırmaların yeterince yapılmaması ve kaliteli bir eğitim için yurtdışında daha fazla olanağın olması yurtdışında üniversite eğitimi alma konusunu daha da tercih edilir hale getirmiştir.

İyi derecede İngilizce artık hemen hemen her işte aranan bir özelliktir. Ne kadar iyi İngilizceniz varsa iş imkânlarınızın o kadar fazla olacağı anlamına gelmektedir. Özellikle anadili İngilizce olan ülkelerde üniversite eğitimi almak dil gelişimi açısından da oldukça yararlıdır. Yurtdışında üniversite hazırlık aşamasında alacağınız ya da daha öncesinde alacağınız İngilizce dil eğitimi, üniversite eğitimi boyunca o ülkede kalacağınız için daha da pekişecektir. Bu durum da üniversiteyi yurtdışında okumanın artılarından biridir.

Aşağıda Yurtdışında Okunabilecek Bazı Okulları Hakkında Bilgileri Bulabilirsiniz:

Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Girilen Sınavlar

Ülkemizde lise eğitimi tamamlandıktan sonra devlet ve özel üniversitelere yerleşmek için üniversite sınavı yapılmaktadır. Yurtdışında bu durum ise ülkeden ülkeye hatta okuyacağınız bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bu sınavlar bilgi ve beceriyi ölçme sınavları olabildiği gibi aynı zamanda dil becerisini ölçmeye yönelik sınavlar da olabilmektedir.

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz gideceğiniz üniversitenin şartlarını oldukça iyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki gibi standart bir sınav yoktur. Ayrıca bazı okullar kendi şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı tespit edebilmek için ekstra sınavlar koyabileceği gibi bazı okullarda sınav bile bulunmamaktadır.

Dil eğitimi için öncesinde gireceğiniz bazı sınavlar vardır. Bu sınavlar yabancı dil seviyenizi ölçer ve yurtdışındaki hemen hemen her üniversite bu sınavın sonuç belgesini ister. Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans okumaya karar verirseniz gireceğiniz sınavlar ve kısa açıklamaları şu şekildedir:

 • TOEFL: Bu sınav, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin dil yeterlilik becerilerini ölçen ve Amerikan kökenli bir sınavdır. TOEFL’dan alacağınız skor, sizin İngilizce olan dersleri anlayıp anlayamayacağınızı da ortaya koyar. Yalnız dikkat edilmesi gerek bir konu ise, her ne kadar uluslararası bir sınav olsa da gitmek istediğiniz üniversitenin TOEFL’dan alınan skoru kabul edip etmeyeceğini araştırmalısınız.
 • IELTS: İngilizce seviyesini ölçmeye yönelik hazırlanan ve İngiltere kökenli bir sınavdır. IELTS’den alacağınız skor da tıpkı TOEFL’daki gibi İngilizce seviyenizi ortaya koyar. Örneğin İngiltere’deki bütün üniversiteler IELTS sınavından alınan skoru istemektedir.
 • GMAT (Graduate Management Admission Test) : Amerika’da işletme veya yönetim ile ilgili konularda master ve MBA yapmak isteyenlerin girmesi gereken sınavlardan biridir. Sınavın amacı sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi, İngilizceyi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçebilmektir.
 • GRE: Bu sınav mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. GRE sınavı sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğinizi ölçen bir sınavdır.
 • SAT (Scholastic Aptitude Test) : Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. SAT I ve SAT II sınavlarından genelde SAT I’i zorunlu kılar nerdeyse Amerika’daki çoğu üniversite. Ancak okuyacağınız bölüme göre SAT II sınavına girmeniz de gerekebilir.
 • TOEIC (Test of English for International Communication) : Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyelerinin tespiti için yapılan bir sınavdır. Bu sınav iş İngilizcesine yönelik olup 2 saat süren bir sınavdır. TOEIC sınav sonucu; kişilerin iş dünyasında çevresiyle İngilizce iletişim yeterliliklerini göstermektedir.

Yurtdışında Eğitimde En Pahalı ve En Ucuz Ülkeler

Yurtdışında üniversite okumak, üniversite yıllık maliyeti, konaklama, yeme içme gibi masrafları da beraberinde getirmektedir. Maliyetlerin her ülkeye her üniversiteye göre değişiklik gösteren bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Bazı ülkelerde yaşam koşulları, konaklama seçenekleri, yeme içme ve üniversite masrafları pahalıyken bazıları ise çok ucuzdur. Cebinizi düşünmenin de oldukça gerekli olduğu şu durumda sizler için yurtdışında üniversite eğitiminde en pahalı ve en ucuz ülkeleri araştırdık.

Yıllık eğitim ücreti, konaklama ve yaşam masrafları dâhil edildiğinde üniversite eğitiminin yıllık 50 bin doları bulduğu ABD ilk sırada yer alan ülkedir. 34 bin dolar ile Kanada, 27 bin dolar ile İsviçre ve 25 bin 500 dolar ile Avustralya sırayla en pahalı ülkeler kategorisinde ilk dörtte olan ülkelerdir.

Yurtdışında üniversite okumanın en ucuz olduğu ülkeler ise şunlardır: Polonya, Almanya, İsveç, Ukrayna, Macaristan, Makedonya.

Yurtdışında Okumak Ne Kadara Mal Olur?

Yurtdışında eğitim alabilmek Türkiye ile kıyaslayınca daha ekonomik ve daha avantajlıdır. Verilen eğitimin kalitesi, sunulan imkânlar yurtdışında eğitim için verilen paraya değmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verdiğiniz zaman masraflar sadece üniversite giderleriyle sınırlı değildir. Konaklama, yeme içme, dil kursu gibi kalemlerde bütçe ayırmanız gereken diğer alanlardır. Her yerde değişkenlik gösterebilen bu maliyet konusu oldukça önemli ve üstünde durulması gereken bir konudur. İşte bazı ülkeler ve içinde bütün masrafların olduğu ortalama maliyetler:

 • Macaristan 8.500 Euro
 • Çekya 8.450 Euro
 • Polonya 7.500 Euro
 • Ukrayna 4.450 Euro
 • Avusturya 8.450 Euro
 • Almanya 7.300 Euro
 • Letonya 6.500 Euro
 • ABD 33.950 USD
 • İngiltere 23.250 GBP
 • Avustralya 30.600 AU$
 • Kanada 27.500 CAD
 • İrlanda 19.00 Euro

Yukarıda belirttiğimiz fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu unutmayınız. Bu durum sizlerin harcamasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca bu ülkeler dışında daha fazla ülke hakkındaki ortalama fiyatları almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında hangi ülkede olursa olsun okuyacağınız bir üniversite her zaman size birçok kapıyı aralayacaktır. Bu nedenle bütün detaylarıyla bu süreci iyi araştırmalı ve iyi planlamalısınız. Yurtdışında alacağınız eğitim hem sizleri geliştirecek hem de iş imkânları konusunda oldukça iyi yerlerde çalışmanıza vesile olacaktır. Sizler de yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar verirseniz bütün süreci sizlerle planlama da ve sizlere daha iyi hizmet verip sorularınızı yanıtlamamızı isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz. Aklınızdaki bütün sorulara cevap almanız için biz buradayız. Unutmayın ki gelişen ve değişen bir dünyada uluslararası geçerliliği olan bir diploma her açıdan sizleri rakiplerinizin oldukça önüne geçirecektir.

Başvuru için Bilgi İstek Formumuzu doldurabilirsiniz. Danışmanlarımız en kısa sürede size dönüş yapacaktır.

Kanada’da eğitim hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Telefon : 0212 236 57 93 Mail: info@realegitim.com