Konum olarak Avustralya’nın güneyinde bulunan ülke, 2 adadan oluşur. Güney ada tam bir iklim harikasıdır. Yeni Zelanda endüstri toplumlarının gürültülü ve stresli ortamından uzak, huzura ve refaha aynı anda sahip olabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Avrupa, Asya ve Pasifik kültürlerinin iç içe geçtiği ülkede, hem doğal güzelliklerini keşfedip hem de yüksek yaşam standartlarına ulaşabilirsiniz.

Ülkenin asıl yerlileri ise Pasifik bölgesinden gelen Maorilerdir. Maori kültürünün yoğun olarak hissedildiği Yeni Zelanda’da, sinema, tiyatro, opera ve müzelere kadar aradığınız her türlü sanatsal aktiviteyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da iki resmi dil vardır: İngilizce ve Maori Dili.

Yeni Zelandalılar kendilerine “Kiwi”, kültürlerine ise “Kiwi Kültürü” adını vermektedirler.
Yabancılara karşı ılımlı, sıcakkanlı ve paylaşımcı bir halktırlar.

Yemeklerde genellikle koyun ve keçi eti oldukça fazla tüketilir. Yeni Zelanda’da mevsimlik olarak istiridye, kerevit, deniz tarağı ile av kuşları çok tercih edilir. Ayrıca Fransız tipi peynirler de fazlaca üretilmektedir. Barlara giriş yaşı 18’dir.

En büyük mağazalar zinciri olan Farmers ve ülkenin ticaret merkezi olan Auckland-Elliot Sokağında bulunan Atrium alışveriş konusunda ilk akla gelen yerlendendir. Yeni Zelanda’ya özgü bir taştan ve yarı saydam deniz kabuklarından yapılan mücevherler, Maori sanatı ürünleri, yeşim taşından oyma Maori muskaları, yün eşyalar, kilimler, kuzu yününden halılar, deri eşyalar en çok tercih edilen ürünleridir.