İngilizce dünyanın en uluslararası dilidir. Her geçen gün İngilizceye olan talep artmaktadır.  Artık üniversite okumak, iyi bir işte çalışmak, global dünyayla iletişimi koparmamak için İngilizce bilmek şart olmuştur. Artık İngilizce öğrenmek için  üniversite sonrası gidilen 1 yıl gibi uzun zaman dilimleri yerine daha yoğun  ancak tüm eğitim hayatına yayılan bir anlayış yerleşmeye başlamıştır. Bu durumda öğrenciler yaz tatillerini değerlendirmek için, çalışanlar ise yıllık  izinlerinde 3-4 haftalık tatillerinde yoğun İngilizce programları yoğun olarak tercih etmektedirler.

Malta dil okullarının hemen hemen hepsi yoğun İngilizce programları sunmaktadırlar. Başlangıç Seviyesinden(A1) İleri seviyelere (C1, C2) kadar her seviyeye uygun  yoğun İngilizce programları mevcuttur.

Yoğun İngilizce programıyla  öğrencilerin  kısa sürede İngilizce konuşma, telaffuz, dinleme, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmesi hedeflenmektedir.

Malta dil okulları deneyimli öğretmenleri, her dersi, canlı interaktif ve son derece ilgi çekici hale getirmek için çaba gösterir.

Malta İngilizce dil okulları, yoğun İngilizce programını genel İngilizce ve konuşma İngilizcesinin bir kombinasyonu olarak da  sunabilirler.  Bu seçenek öğrencilere kendi ülkelerinde yeterince İngilizce konuşma pratiği yapamayanlar için konuşma düzeylerini oldukça üst düzeylere çıkarma fırsatı sunar. Bazı okullar genel İngilizce + birebir ders şeklinde  yoğun İngilizce paketi sunarlar, böylece öğrencilerin kişisel eksiklerine daha fazla odaklanma ve kısa sürede okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı aynı seviyeye getirme olanağı sağlar.  IELTS / TOEFL gibi uluslararası dil sınavlarına hazırlanan öğrenciler için genel İngilizce +  IELTS / TOEFL sınav hazırlık yoğun İngilizce programı şeklinde sunulmakta olup, öğrenciler genel İngilizce programıyla alt yapı eksikliklerini giderip, sınav hazırlık programlarıyla yoğun deneme sınavları ve IELTS ve TOEFL konusunda deneyimli öğretmenlerden sınav skorlarını yükseltme ve sınavlarda daha başarılı olmak için gerekli stratejileri edinebilirler.