Work and Travel, Amerikan hükümeti kontrolünde yapılan ve dünyanın değişik yerlerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatil süreci boyunca Amerika’da çalışma fırsatı bulup, İngilizcelerini geliştirebilmelerini, farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir kültürel değişim programıdır.

Work and Travel, Amerika’yı turist sıfatı ile değil, yerli gibi yaşamanız için olanaklar sağlayan ve seyahat harcamalarını bütünüyle karşılayıp öğrenciye para artırma imkânı sunan bir programdır. Bu program doğru bir şekilde uygulandığı takdirde öğrenciler için fırsata dönüşen bir yapı haline gelmektedir.

Bu program, öğrencilere eşsiz deneyim sunan ve hayatla tanıştıran bir sisteme sahiptir. Program, ilk defa yurt dışına seyahat edecek kişilerin iş bulmasını kolaylaştırmakta ve yeni kariyer kapılarını açmasına olanak tanımaktadır. Programa dâhil olan kişilerin yeni arkadaşlar edinmesi, istediği alanda uzmanlaşması ve belirli oranda çevre edinmesi, mezun işlemleri sonrasında iş bulma olanağını kolaylaştırmaktadır.

Work and Travel, ayda ortalama 900 $ – 1.500 $ arası kazanma fırsatı bulup, program süreci boyunca gerekli olan yaşam ve seyahat masraflarının karşılanabilmesine olanak tanımaktadır. Bu program kapsamında çalışanlar, program süresi boyunca yeni ortam, iş deneyimi, iş olanakları ve farklı teklifler ile kariyer adımlarınık kısa sürede artmaktadır.

Work and Travel

Kayıt: WAT programına uyup uymadığınızı kontrol ettikten sonra, doğrudan şirket bünyesinde kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir.

Mülakat: Amerika’da size sponsor olacak şirket, İngilizce seviyenizi ölçmek için İngilizce mülakat yapmaktadır.

İşe yerleştirme: İngilizce seviyesi, Amerika’da işe başlanılacak tarih ve özel koşullar dikkat alınarak şirketle anlaşma yapılır.

Vize: Sponsor şirketle anlaşma sağlandıktan hemen sonra vize başvurusu yapılmalıdır.

Uçak bileti: Bileti belirtilen tarihlerde almak gerekir. Yolculuk esnasında gerekli olan her türlü belge, gidecek kişinin yanında olmalıdır.

Work and Travel Nasıl Yapılır?

WAT macerasına başlamanın ilk adımı doğru bir şirketin seçilmesidir. Şirket seçimi yaparken tecrübe ve öğrenci deneyimleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Şirket seçimi yapıldıktan sonra kişi, şirkete başvuru yaparak ilk adımı atmaktadır. Şirketlerin bu anlamda öncelikleri arasında İngilizce bilgisi, aradığı unutulmamalıdır. Kişinin İngilizce seviyesi programa dâhil olup olmayacağı noktasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu anlamda başvuru yapacak kişilerin kendini ifade edebileceği kadar yeterli seviyede İngilizce bilgisinin bulunması gerekir. Hiç İngilizce bilgisi olmayan bir kişi için bu program zorlayıcı olabilmektedir.

Work anda Travel Koşulları

WAT programına katılmak için ön koşul, 4 senelik bir üniversitenin tam zamanlı öğrencisi olmak ve orta düzeyde İngilizce konuşabilmektir. Bu durumları karşılamayan kişiler programa dâhil edilmemektedir.

WAT İş Alanları

  1. Doğal ve milli parklarda park sorumlusu, otopark görevlisi, güvenlik elemanı
  2. Cankurtaran
  3. Otellerde komi, resepsiyonist, mutfak çalışanı, oda temizlikçisi
  4. Eğlence parklarında içecek, yiyecek elemanı
  5. Restoranlarda garson, tezgâhtar, kasiyer
  6. Satış elemanı

WAT’a Alternatif Programlar

Work and Travel programı her ne kadar iş ve eğitim fırsatlarını bir arada sunsa da bazı kişiler için bu program uygun olmayabilir. Örneğin İngilizce öğrenmek isteyen veya sadece eğitime odaklanması gereken yoğun ders programları olan bölümlerde okumak isteyen kişiler için work and travel’a alternatif eğitimler vardır. Real Eğitim, size en uygun ülkede en uygun eğitimi almanız için çalışır. Siz de yurt dışında eğitim almak istiyor ama yukarıdaki konularla ilgili tereddüt duyuyorsanız gelin Real Eğitim ile tanışın. Fırsatlarımızla ilgili bilgi almak için bize mesaj atabilir ya da 0(212) 236 57 93 numaralı telefonumuzdan bizi arayarak online danışmanlık randevusu oluşturabilirsiniz.