Dokuz Eylül İngilizce İşletmeden mezun olduğumdan beri hayalim yurt dışına çıkmaktı. Fakat bunun kolay olmadığının farkındaydım.5 yıl süren profesyonel iş yaşamından sonra artık zamanın geldiğini düşündüm ve okurken çalışabileceğim, ödemelerini yapmakta zorlanmayacağım bir ülke arıyordum.

Avustralya’nın öğrencilere okumak, çalışmak ve eğlenmek için gerekli şartları sağladığını daha önce duymuştum. Danışmanlık şirketleriyle daha detaylı görüşüp araştırmaya karar verdim. Türkiye’deki neredeyse bütün yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketleriyle görüştüm. Bunların arasında 15 sene Sydney’de taksi şoförlüğü yapmış şimdi ise, tek göz odada yardımcı olmak için pek te can atmayan danışmanlar bile bulunuyordu. Real Yurtdışı Eğitim’e görüşmeye gittiğim günü hiç unutmuyorum. Aynı gün 3 danışmanlık şirketiyle birebir görüşmeler yapmıştım ve içimde bir hayal kırıklığıyla birlikte Real’in Beşiktaş merkezinde bulunan 5.kattaki ofisine tırmanmak da beni fiziksel anlamda yormuştu. (Şuan ofisleri 1. Katta bulunuyor.) Açıkça beklentilerimi en aza indirmiştim. Oysa Sema Hanım ve güler yüzlü elemanlarıyla karşılaşınca yeniden umutlandım.

Sema hanım, her konuda; gerekli tüm evraklar, Avusturalya şehirlerinde yaşama koşulları ve okullar konusunda uzmandı. Her sorum cevaplandıktan ve gerekli tatmine ulaştıktan sonra Real Eğitim ile bu işi başlatmaya karar verdim. Real Eğitim bu konuda benim için Türkiye’de bir numara. Çünkü her öğrenciyi ayrı senaryo olarak değerlendirmekte ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre değerlendirme yapmaktaydı. Bu açıdan diğer şirketler ile büyük bir farklılık taşıyordu.

Sema Hanımla ilk görüşmemizde, birkaç ihtimali değerlendirdikten sonra ben Perth’de Curtin Üniversitesi’nde Project Management Master’ı yapmaya karar verdim. Avustralya’da master yapmayı kolaylaştıran şey, tabiî ki öğrencilere verdikleri imkânlar, bunlar; haftada 20 saat çalışma hakkı, okul tatillerinde full time çalışma hakkı, bunun yanında öğrenci kartı ile alabileceğiniz indirimler, çok ucuza otobüs seyahatleri, sinemalarda, barlarda veya national parklarda indirimli geçiş haklarıdır. Ayrıca Perth’ de hava yılın 360 günü güneşli, kışı hiç hissetmiyorsunuz, üstelik her milletten arkadaşlar edinebiliyorsunuz. 1,5 senelik deneyimimde ben dünyanın her ucundan kişilerle arkadaşlık kurma imkânı buldum.

Perth adeta içinde her şeyi barındıran bir şehir, uçsuz bucaksız okyanusları, şehrin içinden geçen nehirleri, çölleri, yüzlerce national parkıyla birçok farklı deneyimi bir çırpıda tattıracak bir şehir. Bu yüzden herkesin gelmesini ve yaşamasını tavsiye ediyorum. Danışman olarak Real Eğitimden bu konuda daha deneyimlisini bulmak Türkiye’de nerdeyse imkânsız. Real’e gelmeden önce veya geldikten sonra sizin bütün sıkıntılarınızla can dostunuz gibi ilgilenecek bir ekibe sahip olduğunu göreceksiniz.