EN ÇOK TERCİH EDİLEN İNGİLTERE ŞEHİRLERİ VE DİL OKULLARI

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İNGİLTERE ŞEHİRLERİ VE DİL OKULLARI

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

Kaliteli Yurtdışı Eğitim Hizmeti

Kaliteli Hizmet Anlayışı

Yurtdışında Geniş Okul Alternatifleri

Geniş Okul Alternatifleri

Yurtdışı Eğitim'de Para İade Garantisi

Para İade Garantisi

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ücretsiz Danışmanlık

İngiltere Dil Okulları her yıl daha da popüler hale gelmektedir. Mesleğiniz ne olursa olsun, üniversitede kariyerine devam eden bir akademisyen ya da profesyonel bir şirkette yönetici asistanı olun hiç fark etmez mutlaka İngilizce’ye ihtiyaç duyarsınız. İngilizce bilmek günümüzde artık bir zorunluluktur.

Dilin doğduğu yerde, İngiltere’de İngilizce öğrenmek için her yıl yaklaşık 600.000 kişi bu ülkeye seyahat ediyor. Bunun nedeni gayet açıktır: İngiltere, İngilizcenin ana vatanıdır ve İngilizce öğrenmek için en ideal lokasyonların başında gelir. Yurtdışında İngilizce eğitimi denildiğinde ilk akla gelen ülke İngiltere’dir.

İngiltere; zengin tarihi, kültürü, global etkisi ve sunduğu fırsatlarla dünyadaki en canlı ve kozmopolit ülkelerden biridir. İngiltere’de alacağınız İngilizce eğitimi ve yaşayacağınız deneyim tüm hayatınızı etkileyecektir. Yüksek eğitim kalitesi ile haklı bir üne sahip İngiltere’nin verdiği diploma ve sertifikalar tüm dünya genelinde tanınır. Akademik mükemmellik, zengin kültürel miras ve çeşitlilik, özgün şehirleri ve uçsuz bucaksız kırsalı ile birleştiğinde, İngiltere, İngilizce öğrenmek için mükemmel bir yerdir. İngiltere’de İngilizce öğrenebileceğiniz birçok dil okulu ve kolej bulunur. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden binlerce öğrenci İngilizce öğrenmek için İngiltere dil okullarını tercih ediyor.

İngiltere’ye olan yoğun talep İngiliz eğitim kalitesini korumak amacıyla bazı düzenleme ve denetlemeleri de beraberinde getirmiştir. İngiltere’de pek çok okul British Council tarafından denetlenmiş ve akreditasyon almıştır. Ayrıca okulların üye olduğu diğer yetkili kurum olan English UK de dil eğitimi veren kurumları denetlemektedir. İngiltere’de yetkili kurumlar tarafından akredite  edilmiş olan İngilizce dil okulları; kurs içeriği, modern eğitim teknikleri, teknoloji desteği, öğrenci memnuniyeti ve konaklama, ders dışı aktiviteler, ders materyalleri ve eğitim kalitesi dahil olmak üzere, okul yaşamının her alanında yüksek standartların korunmasını sağlamak için düzenli olarak denetlenir. Bu nedenle, İngiltere’de akredite bir okulda dil eğitimi alırsanız, size söz verildiği gibi her türlü eğitim ve konaklama desteğini tam olarak alacağınızdan emin olabilirsiniz. Öğrenci ziyaretçi veya öğrenci vizesi alabilmek için gerekli koşullardan birisi de zaten mutlaka British Counsil akreditasyonuna sahip olan bir okula kayıtlı olmaktır. Real Yurtdışı Eğitim aracılığıyla başvuru yapacağınız okulların tamamı akreditedir.

İngiltere dil okullarında eğitim almak isteyen öğrenciler butik dil okullarını veya uluslararası zincir İngilizce dil okullarını tercih edebilirler.  Butik İngilizce dil okullarında öğrencilere gösterilen kişisel ilgi ve destek oldukça iyidir. Bu tür okullarda öğrencilerin bireysel ihtiyaçların belirlenmesi ve buna uygun eğitim programlarının oluşturulması daha kolaydır. Çok merkezli zincir İngilizce dil okulları ise pek çok farklı merkezde aynı kalitede ve belli standartlara uyarak kaliteli İngilizce eğitimini garanti ederler.

İngiltere’nin hemen her bölgesinde İngilizce dil okulları bulunmaktadır. Dil okullarının en çok yoğunlaştığı bölgeler Londra, Brighton, Bournemouth, Oxford, Cambridge ve Manchester’dır. Birleşik Krallık’a bağlı diğer ülkeler olan İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de de dil okulları bulunmaktadır. Ülkede şehirler arası mesafeler yakındır ve ülke içi ulaşım oldukça kolay ve düzenlidir.  Birçok İngiliz şehrine tren veya otobüsle gitmek mümkündür. Ayrıca sadece Londra bölgesinde 4 adet uluslararası uçuşun olduğu havalimanı vardır. İngiltere’nin hangi şehrine gitmek isterseniz isteyin yakın bir havalimanı bulabilirsiniz. İstanbul’dan her gün Londra, Birmingham, Manchester ve Edinburgh’a aktarmasız uçuşlar bulmak mümkündür. Ayrıca İzmir, Dalaman ve Antalya’dan da İngiltere’ye aktarmasız uçuşlar bulunabilir.

Şehir ve okul seçimi konusunda kafasında karışmış olabilir. Merak etmeyin, İngiltere konusunda uzman danışmanlarımız sizin için en uygun olabilecek seçim konusunda size yardımcı olacaklardır.

İngiltere’deki dil okulları başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok program sunar ve her İngilizce seviyesinden öğrenciyi kabul ederler. Dil eğitiminize ilk başlayacağınız gün seviye tespit sınavına alınarak seviyenize uygun sınıfa yerleştirilirsiniz. Daha sonra ortalama 4 haftada bir yapılan seviye tespit sınavları ile seviye ilerlemesi kontrol edilir. Ortalama bir Türk öğrenci 8 haftada bir seviye atlayabilir. Yine de seviye atlama, öğrencinin geçmiş İngilizce tecrübelerine, eğitim durumuna ve gayretine göre değişebilir.

İngiltere’de vize kuralı gereği uluslararası öğrencilerin katılabileceği programların ders saatleri minimum haftada 15 saat olmalıdır. Sınıf mevcudu ortalama 8-15 kişiden oluşur. Okulların büyük çoğunluğu yıl boyunca eğitim sunar, hemen her pazartesi okula başlamak mümkündür. Yaz okulları ise sadece yaz aylarında eğitim verir. İngiltere dil okulları genelde 16 yaşından itibaren yetişkin öğrenci statüsünde öğrenci kabul eder, bu yaş sınırı bazı okullarda 18’dir. Ayrıca bazı okulların 30 ve 50 yaş üstü yaş grubu için sundukları özel sınıf seçenekleri de vardır. Bu programlarla öğrenciler kendi yaş grubundaki öğrencilerle kendi ilgi alanlarına yakın konulara ağırlık verilir ve daha etkin bir eğitim almış olurlar.

İngiltere’de dil eğitimi alan uluslararası öğrencilerin dil eğitimleri süresince çalışma izinleri yoktur.

İngiltere, diğer ülkelerle kıyaslandığında kurdan dolayı daha pahalı görünmesine rağmen bu doğru değildir. İngiltere’de uygun maliyetlerde birçok dil okulu bulunur. Özellikle Londra dışında bir şehirde eğitim alan öğrencilerin konaklama ve yaşam masrafı da birçok ülkeden daha uygundur. İngiltere, ayrıca Türkiye’ye 4 saatlik mesafede olması nedeniyle ve verdiği kaliteli İngilizce dil eğitimiyle Türk öğrenciler tarafından hala en çok tercih edilen ülkedir.

İngiltere’de her seviyeye ve her ihtiyaca yönelik İngilizce kursları bulunmaktadır. Genel İngilizce’den, IELTS /TOEFL sınav hazırlık programlarına, mesleki İngilizce programlarından akademik İngilizce programlarına kadar birçok seçenek bulunur.

İngiltere’de Eğitim Almanın Avantajları

 • İngiltere, İngilizcenin ana vatanıdır.
 • İngiltere, dünyadaki en geniş İngilizce dil okulu seçeneklerini sunar
 • İngiltere, akademik eğitim mükemmeliyeti ile tüm dünyaya ün salmıştır.
 • İngilizce İngiltere’nin anadili olduğundan İngilizce hayatın her alanındadır ve 7/24 İngilizce’ye maruz kalırsınız.
 • Kaliteli ve akredite okullarda alacağınız İngilizce dil eğitimi ile paranızın karşılığını tam olarak alırsınız.
 • İngiltere, zengin tarihe ve kültüre sahiptir. Ders dışında İngiltere’nin tarihi ve turistik yerlerini keşfedebilirsiniz.
 • İngiltere’de dil öğrenirken dünyanın birçok yerinden arkadaş edinerek rahatlıkla sosyalleşebilirsiniz.
 • İngiltere’de eğitim alırken birbirine entegre ulaşım araçlarıyla İngiltere içinde veya Avrupa’ya rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
 • Her yaş ve seviyeye uygun geniş yelpazede birçok İngilizce kursu bulunur.
 • İngiltere’de her ihtiyaca ve bütçeye uygun dil okulları bulunur.
 • İngiltere’de zincir yada butik okullarda eğitim alabilirsiniz.
 • İngiltere’nin neredeyse her bölgesinde İngilizce dil okulları bulunmaktadır: Londra, Brighton, Bournemouth, Oxford, Cambridge, Manchester en çok tercih edilen şehirlerdir.
 • İngiltere’de dil okullarının başlangıç tarihleri oldukça esnektir, her pazartesi kursa başlayabilirsiniz.
 • İngiltere’de dil eğitimi alırken aile yanında, yurtta veya paylaşımlı öğrenci evlerinde kalabilirsiniz.

İngiltere’de İngilizce Öğrenmenin Size Katacakları

İngiltere’de İngilizce öğrenirken, ister Londra’da ister sakin bir İngiliz sahil kasabasında olun, kişisel olarak İngiliz atasözleri ve argo kelimeler, İngiliz yemek ve eğlence kültürü gibi birçok otantik İngiliz kültürüne maruz kalacaksınız. Sınıf dışındayken, sınıfta pratiğini yaptığınız,  İngilizce yemek sipariş etmek, yol sormak yada otel veya yurt giriş işlemleri yapmak gibi bir çok gerçek hayat deneyimiyle karşı karşıya kalacaksınız.

İngiltere’de İngilizce öğrenirken aynı zamanda birçok farklı türde aksanla karşılaşacaksınız. İngiltere ve İrlanda’da akredite 50’den fazla aksan vardır.  Bu kadar farklı aksanla tanışmış olmak size anadili İngilizce olan farklı aksandan herhangi biriyle rahatça konuşabilme özgüvenini kazandıracak.

İngiltere’de İngilizce öğrenirken sizin İngiltere’ye İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek için seyahat ettiğiniz gibi, dünyanın birçok ülkesinden de İngiltere’ye eğitim almaya gelmiş birçok öğrenci tanıyacaksınız ve bu öğrencilerin farklı aksanda İngilizce konuşmalarına tanık olacaksınız. Farklı öğrenci topluluklarının oluşturduğu kulüplere ve gruplara dahil olabilir, sosyal ağınızı genişletebilirsiniz.

İngiltere’de İngilizce kursunda eğitim alan biri olarak, dil kursundaki öğretmeninizden ve yetkililerden tam destek alırsınız ve İngilizce öğrenmeye tam olarak odaklanabilirsiniz. İngilizce öğrenme performansınızı arttırmak için tavsiye alabilir, etütlere katılabilirsiniz. Dil okulunuzdaki özverili öğretmenleriniz, sizin İngilizce öğrenme deneyiminize katkı sağlamaktan ve sizdeki gelişmeleri görmekten memnun olurlar.

İNGİLTERE’DE SUNULAN İNGİLİZCE DİL PROGRAMLARI

İngilizce Kurs Çeşitleri

– Genel İngilizce

İngiltere’de hemen hemen her dil okulunda yıl boyunca sunulan genel İngilizce programları okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi temel becerilerinin yanında bu becerileri destekleyen gramer, kelime bilgisi, telaffuz gibi uygulamalardan oluşur.

Genel İngilizce sınıflarında günlük İngilizce’nin tüm uygulamaları verilir. Öğrencilere İngilizce konuşan bir ülkede okurken veya yaşarken gerekli olan akıcılık ve güveni vermek için tasarlanmıştır. Öğrenciler dil okullarında farklı yoğunluklarda sunulan 15, 20, 25 veya 30 saatlik genel İngilizce programlarına katılabilirler. Kısa süreli bir eğitime gidiyorsanız yoğun, uzun süreli bir eğitime gidiyorsanız daha az ders saati olan bir program almanızı önerebiliriz.

– Akademik İngilizce

Akademik amaçlı İngilizce dersleri, bir öğrencinin bir İngiltere üniversitesinde veya İngilizce eğitim veren bir yüksek eğitim kurumunda öğrenim görmeden önce not alma, sunum yapma ve akademik okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ileri sınıflar da mevcuttur. Bu dersler İngilizce seviyenizi yükselteceği gibi sizi İngiliz eğitim sistemine de hazırlayacaktır.

– İş İngilizcesi

İş İngilizcesi dersleri mesleki terminolojiyi, günlük iş yazışmaları, rapor hazırlama ve sunum becerilerinizi geliştirmenin yanında yönetim ve müzakere becerilerinizi de geliştirmeyi hedefler. İş İngilizcesi programlarına katılabilmeniz için en azından orta, orta-üst seviyede İngilizce bilmeniz beklenir.

– IELTS / TOEFL Sınav Hazırlık Kursları

Sınav hazırlık kursları, IELTS, Cambridge sınavları ( FCE ve CAE),  TOEFL ve TOEIC gibi sınavlarda başarı göstermek isteyen öğrencilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Öğrencilerimize önce genel İngilizce becerilerini geliştirmeleri için, genel İngilizce seviyesiyle başlamalarını ve daha sonrasında sınav hazırlık programı almalarını öneriyoruz. Sınav hazırlık programı için öğrencimizin uygun olup olmadığını yapacağımız seviye tespit sınavıyla belirliyoruz. TOEFL, ABD merkezli bir sınav olduğundan İngiltere’de TOEFL hazırlık programı bulmak çok kolay değildir. O nedenle eğer İngiltere’ye sınav hazırlığı için gitmek istiyorsanız en kolay ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda en geçerli olan sınav IELTS’tir.

İngilizce Öğretmenleri için Teacher Training Programları (CELTA, DELTA, TESOL)

İngiltere’de birçok okul tarafından sunulan bu programlar 4- 5 hafta civarında sürmektedir. Yeni mezun İngilizce öğretmenleri veya tecrübeli İngilizce öğretmenleri de bu programlara katılabilir. Bu programla öğretmenler farklı yaş grupları için farklı İngilizce öğretme teknikleri ve becerileri kazanırlar. Öğretmenlerin hangi programa katılacağı İngilizce seviyelerine ve de mesleki tecrübe sürelerine bağlıdır.

CELTA; anadili İngilizce olmayan İngilizce Öğretmenleri için düzenlenmektedir. CELTA programı, öğretmenlikte hiç tecrübesi olmayan, az tecrübesi olan veya elinde öğretmenlik sertifikası bulunmayan örneğin İngiliz veya Amerikan Dili ve Edebiyatı mezunları içindir. Her hangi bir alandan mezun, çok iyi düzeyde İngilizce bilen birisi de CELTA programına katılabilir. CELTA sertifikasına sahip bir İngilizce öğretmeni Türkiye’de veya yurtdışında İngilizce öğretmenliği yapabilir. CELTA programı genelde 4-5 hafta sürmektedir.

DELTA sertifikası; yetişkinlere İngilizce eğitim verecek öğretmenler içindir. DELTA programı için en az 5 yıllık öğretmenlik tecrübesi aranmaktadır. Katılımcılar, program süresince, dışarıdan gelen öğretmenler ve Cambridge Üniversitesi ESOL departmanı tarafından görevlendirilmiş gözlemciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulurlar. DELTA programı, CELTA’nın aksine daha uzun sürer, ortalama 8-9 ay kadar sürebilir.

TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretme yetkinliğinizi gösterir bir belge almanızı sağlayan kursun kısaltılmış adıdır ve dünyanın her yerinde geçerlidir. CELTA’ya göre biraz daha düşük İngilizce seviyesi ile kursa kabul eder.

İngiltere’de İngilizce öğretmenleri için özellikle yaz tatillerinde kısa süreli katılabilecekleri belli başlangıç tarihleri olan birçok CELTA, DELTA ve TESOL programı mevcuttur. Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan program içeriği ve başlangıç tarihleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

– 8 / 17 Yaş Yaz Okulları

Yaz kampları olarak da bilinen bu program İngiltere’de birçok okul tarafından uzun yıllardır düzenlenmektedir. Genç öğrenciler, dünyanın birçok yerinden gelen yaşıtları ile sosyal ve kültürel bir çok aktiviteye katılırken haftada 15 veya 20 saat eğitim alarak genel İngilizce düzeylerini geliştirirler. Program,  2-8 hafta arasında düzenlenir ve her şey dahil konseptinde planlanır. Öğrenciler, aile yanında, yatılı okul veya üniversite yurtlarında konaklarlar. İngilizce eğitimin yanı sıra sportif ve spor dışı aktiviteler ve şehir içi, şehirler arası geziler düzenlenir. Eğitim, konaklama, yemekler, havalimanı transferleri ve tüm gezileri içeren paketler düzenlenir. Genelde öğrenci İngiltere’ye gittikten sonra her hangi bir harcama yapmak zorunda kalmaz.

Yaz okullarının bir kısmı şehir merkezinde yer alan dil okulu binalarında yapılırken bazıları ise yatılı okul veya üniversite kampüsleri içerisinde düzenlenir. Örneğin Harry Potter tarzı bir okulda eğitim almak veya Cambridge University’nin kampüsünde yaşamak mümkündür.

İNGİLTERE’DE KONAKLAMA

İngiltere’de dil eğitiminden sonraki en önemli konu konaklamadır. Başka bir ülkede yaşamak için bir yer bulmak zor olabilir ve zaman alabilir, bu yüzden çalıştığımız dil okulları ve konaklama partnerlerimizle öğrencilerimizin isteklerine ve bütçelerine en uygun konaklamayı sunuyoruz. İngiltere’de dil eğitimi alan öğrencilerin en çok tercih ettiği 3 tip konaklama vardır.

*Aile Yanı Konaklaması

*Yurt Konaklaması

*Öğrenci evleri

Aile Yanı Konaklama

İngiltere’de dil eğitimine giden öğrencilerin yarısından fazlasının tercih ettiği konaklama türüdür. Evinde müsait odası olan bir İngiliz ailede kendinize ait odada kalırsınız. Anadili İngilizce olan İngiliz aile bireyleri ile pratik yapmak ve İngiliz kültürüyle daha fazla iç içe olmak istiyorsanız, aile yanında kalmak öğrenci evinde konaklamaktan daha iyi bir seçenek olabilir.  Böylece bir İngiliz ailesinin günlük hayatını paylaşıyor, her zaman İngilizce konuşuyor, onlarla yemek yiyor ve İngilizce konuşan diğer insanlarla tanışıyorsunuz. Bazen kalıcı dostluklar da aile yanında yapılır. Fiyat olarak yurtlardan daha ekonomik olduğu için aile yanı konaklamaları çok daha fazla tercih edilir. Yanında kaldığınız aile profilleri değişiklik gösterebilir.

Öğrenci Evleri

Öğrenci evleri veya apartman dairelerinde konaklayan uluslararası öğrencilerin genellikle kendi ayrı odaları olur ancak mutfak ve banyoyu paylaşarak kiralarlar. Daha özel tercih ederseniz, bazen en-suite (banyolu) bir oda talep etmek mümkündür. Öğrenci evleri daha özgür bir konaklama tipidir, merkeze ve okula yakın olmasıyla her zaman hayatın içinde olursunuz. Çoğu kez günlük iletişim anadili İngilizce olmayan diğer uluslararası öğrencilerle olsa da bu tip konaklama arkadaşlık edinme kolaylığı sağlar.  Öğrenci evinde kalmak daha keyifli ve eğlenceli olsa da İngilizlere ve İngiliz kültürüne daha yakın olmak isteyenler için aile yanı konaklaması daha uygundur.

Yurt Konaklaması

Öğrenci rezidansları olarak da adlandırılan bu konaklama türünde genellikle odalar tek kişiliktir ve özel banyoludur. Mutfak ise ortak kullanım alanıdır. 2-3 kişilik odaları veya mutfağı olan yurtlar da vardır. Ayırabileceğiniz bütçeye veya konfor isteğinize göre yurt ayarlaması yapılabilir. Diğer konaklama tiplerine göre daha pahalı olmasına karşın sosyalleşmek çok daha kolay ve bireysel öğrenciler için idealdir.

Oteller ve pansiyonlar:  İngiltere’de ayrıca, ekonomik öğrenci hostellerinden beş yıldızlı otele kadar geniş bir yelpazede otel ve pansiyonlar da bulunur. Real Yurtdışı Eğitim Danışmanları size uygun tüm seçenekleri sunar.

İngiltere’ye Eğitime Gelirken Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Eğitim için başka bir ülkeye gittiğinizde, organize olmak zor olabilir. Bunu kolaylaştırmak için İngiltere’ye eğitim için seyahat ederken, yolculuk ile ilgili tavsiyelere ek olarak yanınızda getirmeniz gerekenlerin bir listesini hazırladık.

 • Okul kabul belgesi (letter of acceptance)
 • Pasaportunuz
 • Konaklama yapacağınız aile veya yurdun adres bilgileri
 • Karşılama alıyorsanız karşılama konfirmasyonu veya şoför bilgileri
 • Eğer karşılama hizmeti almadıysanız mutlaka kalacağınız yere nasıl gidebileceğinizle ilgili bir seyahat planınız olsun.
 • Kredi kartları ve biraz nakit para( Sterlin olarak almanız tavsiye edilir)
 • Cep telefonu şarj cihazı ve İngiltere’ye uygun seyahat adaptörü
 • Ek sigorta yaptırdıysanız sigorta poliçesi
 • Laptop ( isteğe bağlı)
 • Sözlük ve gramer kitabı
 • 1 vesikalık fotoğraf
 • Telefon hattınızı uluslararası dolaşıma açtırdığınızdan emin olun.
 • İngiltere’ye ilk vardığınızda gerekli olacak 20-30 dakikalık konuşma paketi
 • Defter, kalem ve diğer temel kırtasiye malzemeleri
 • Şemsiye ve yağmurluk
 • Mevsime uygun giysiler ve havlularınız
 • Telefonunuza offline çalışan şehir ve ulaşım ağı haritası indirebilirsiniz (maps.me kullanabilirsiniz)
 • Yanında kalacağınız aile için küçük bir hediye ( Türk kahvesi, nazar boncuğu yada 1 kutu lokum vb)
 • İngiltere’ye sokamayacağınız yiyecek ve içecekleri yanınızda bulundurmayınız.
 • Tütün ve alkol ürünlerinde ise sınırlama vardır. Sınırı geçmemeye dikkat edin
 • Taklit ürün (kıyafet, içecek, her türlü şey olabilir), silah, illegal madde ile giriş kesinlikle yasaktır.

 

İngiltere’ye Girişte Yapılması Gerekenler

 1. Pasaportunuzu hazır bulundurun
 2. Size uçakta veya uçaktan indiğinizde doldurmanız için “Landing Card” verecekler.  Bu işlemi yaptığınıza ve yanınızda olduğuna emin olun
 3. Görevli size, hangi okula gittiğinizi ve kalacağınız yeri sorabilir. Bu yüzden okul ve konaklama belgelerini hazır bulundurunuz.
 4. Asla eksik veya yanlış bilgi vermeyiniz. Sahte veya üzerinde oynanmış belgeler göstermeyiniz.
 5. İngiltere’deki havaalanlarının çoğundan tren ile birçok şehre ve şehir içinde noktalara gidiş mümkündür. Havaalanı içinden bilet almanız mümkündür. Eğer bulamazsanız görevliler yardımcı olacaklardır.

İngiltere Yaşam Maliyetleri

İngiltere’de dil eğitimi için gerekli eğitim ödemesini yaptınız, sıra geldi yaşam maliyetlerinize! İngiltere’de yaşam maliyeti bulunduğunuz şehre göre değişir. Londra’daki konaklama ve yaşam maliyetleriniz diğer şehirlere göre ayda 150-250 GBP kadar daha fazla olacaktır.  İngiltere’ye giderken yanınızda ne kadar para getirmeniz gerektiği ile ilgili fikir sahibi olabilmeniz için birkaç kategoride başlıklar oluşturduk.

Genel Yaşam Giderleri

İngiltere’de genel yaşam giderlerinizin ne kadara mal olacağını hesaplamak pek çok faktöre bağlıdır. Örneğin ailenizle birlikte Türkiye’de yaşadığınız yaşam standartlarınızı yaşamak istiyorsanız muhtemelen bu size çok pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden yaşam standartlarınızdan ödün vermeye hazır olmalısınız.

Gıda Harcamaları

Temel giderlerinizden biri gıda harcamaları olacaktır. Kendi yemeğinizi kendiniz yaparsanız makul bir harcamayla haftalık ortalama 30-40 £’luk bir bütçeyi gözden çıkarmalısınız. Eğer kendi yemeğinizi kendiniz yapmaz, tüm öğünleri dışarda yerseniz günlük 20-30£ civarında bir maliyetiniz olacaktır.

Alışveriş yaptığınız yeri doğru seçmek de size tasarruf sağlayacaktır. Kendi dairenizde yemek yapabilecek araç gereç ve de yiyecekleri saklamak için buzdolabı varsa gerçekten şanslısınız. Böylece sürekli dışarıdan yemek zorunda kalmaz, kendi damak tadınıza göre yemekler yapabilirsiniz. Ekonomik bir market alışverişi için Tesco, Asda, Poundland veya Lidl’ı tercih edebilirsiniz. Alışveriş için Sainsburys, Marks & Spencer ve Waitrose gibi süpermarketlerin daha pahalı olduğunu unutmayın.

Telefon

Telefon için de internet dahil aylık 15-20 £’luk bir bütçeye hazır olmalısınız. Türkiye’den götürdüğünüz cep telefonuna takıp kullanabileceğiniz faturasız telefon kartı alabilirsiniz. Artık her yerde Wi-Fi erişimi var, ailenizi internet üzerinden rahatlıkla arayabilirsiniz. Uygun maliyetli telefon görüşmeleri için 3 UK(three) hattını kullanabilirsiniz.

Okul Giderleri

Okul için de kırtasiye (kalem, defter, not kağıtları) ve ek giderler için haftalık 5 -7£ civarında bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

Sosyal Yaşam Harcamaları

Her şey ders değil, tabii ki eğlenceye de zaman ayırmak lazım! Peki ya spor ve sosyal etkinlikler? Arkadaşlarınızla sosyalleşmek ve İngiltere’nin tadını çıkarmak için de bir bütçeye ihtiyacınız olacak.

Neyse ki Londra gibi büyük şehirlerde yaşayacak olursanız bu konuda seçenekleriniz oldukça fazla. Üstelik katılabileceğiniz bir sürü ücretsiz etkinlik de mevcut. Yani her etkinliğe para harcamanız gerekmeyecek.

Türkiye’de olsanız yüklü  para verip gidebileceğiniz etkinliklerin çok daha kaliteli olanları İngiltere’de ücretsizdir. Sanat ve çok kültürlülük tüm topluma yayılmıştır ve İngiltere’yi cazip yapan faktörlerin başında gelir! Örneğin Londra’da bulunan tüm müzeleri ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Bunların içinde British Museum, National Gallery, Natural History Museum gibi dünyanın en meşhur müzeleri de var.

Spor İngiltere’de lüks değildir ve İngiltere’de spor alanları oldukça fazladır ve uygun fiyata bulunabilir. Aylık abone olup, ayda 30-40 £ gibi bir ücrete spor yapabilirsiniz. Üstelik neredeyse tüm şehirler park ve bahçelerle doludur. Tüm parklarda istediğiniz gibi ücretsiz spor yapabilirsiniz.

Sinema biletleri 10-12 £, tiyatrolar ise 25-50 £ arasında değişir. Bu durumda düzenli spor yapıp ayda 1-2 ücretli etkinliğe giderseniz aylık masrafınız 60-70 £ eder.

Ulaşım

En temel maliyetlerden biri ulaşımdır. İngiltere’de toplu taşıma oldukça yaygındır. Londra metrosu, dünyadaki en eski ve en geniş metro ağlarından biridir. Londra’da insanlar metroyu çok sık kullanırlar. Tek binişlik bilet bölgeye göre 2.5-6 sterlin arasında değişir. Londra’da bölgeler(zone) vardır ve fiyatlandırma buna göre yapılır.

Londra’da şehir içi otobüs ve metrolarda geçerli aylık abonman kartının ismi Oyster Card’dır .Tek binişlik, günlük ya da aylık kart kullandığınızda, hangi bölgede oturduğunuza bağlı olarak, aylık ortalama 100-200 sterlin toplu taşıma masrafınız olur. Eğer 14 hafta ve üstü bir süre için eğitime gittiyseniz indirimli oyster alma hakkınız vardır.

Londra dışındaki şehirlerde ulaşım maliyetleri oldukça düşüktür hatta bisiklet kiralamak size harika bir çözüm olabilir. Aylık otobüs maliyetiniz 50-80 sterlin arasında olur.

Giyim Maliyetleri

İngiltere’ye dil öğrenmeye gelen öğrenciler genellikle giyim alışverişimi Türkiye’den yaparım diye düşünüyor. Bu kısmen doğru olsa da yine de İngiltere’ye gitmişken alışveriş bazen cezbedici olabiliyor. İngiltere’nin her yerinde giyim alışverişini uygun fiyata yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Giysi ve ayakkabı üzerine bir sürü zincir mağaza var. Her bütçeye uygun bir yer mutlaka bulunuyor.

Bir de İngiltere’de ikinci el modası çok yaygındır. İnsanlar çok tarz kıyafetleri çok çok uygun fiyata ikinci el dükkanlarından satın alabiliyor. Giyim kuşam masrafı kadınlar ve erkekler için farklılık gösterir fakat ortalama aylık 40-70 £ civarında para harcamak muhtemeldir.

Sağlık

İngiltere’ye eğitime gelmeden önce temel sağlık kontrollerinizi yaptırmış olabilirsiniz ancak acil durumlar karşınıza çıkabilir. İngiltere’ye kısa dönem yani 6 aya kadar eğitime gidecek olan öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunlu değildir. Ancak öğrencilerimize mutlaka bir sigorta yaptırmalarını öneriyoruz. 6 ayın üzerinde dil eğitimine veya üniversite eğitimine giden öğrenciler vize başvuruları sırasında zorunlu bir sağlık sigortası ödemesini de yaparlar.  Yaşadığınız bölgeye göre değişmekle birlikte, İngiltere’de sağlık hizmetleri ortalama kalitededir.

İNGİLTERE İÇİNDE SEYAHAT

Adayı keşfedin!

İngiltere küçük bir adadır. Farklı bölgeler ve şehirler arasında seyahat etmek uzun sürmez ve geniş bir ulaşım ağı vardır.

Birleşik Krallık’ta bireysel olarak seyahat etmenin yanı sıra, gittiğiniz dil okulu ve kolejle de harika gezilere katılabilirsiniz. Birçok dil okulu, İngiltere’nin çevresindeki ünlü yerlere geziler düzenler ve yerel bölgede geziler organize eder. Bazen bu aktiviteler dil kursunuzun maliyetine dahildir veya küçük bir katılım ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tüm dil okullarında aktivite liderleri öğrencilerini sosyalleştirmek ve İngiltere’yi tanıtmak için özel çaba sarf eder. Üstelik kendi yaptığınız seyahat planlarınızda da size yardımcı olmaktan ve ziyaret edilecek en iyi yerler hakkında tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyarlar.

İngiltere’de seyahat için kullanabileceğiniz birçok ulaşım aracı mevcuttur.

Trenle seyahat!

Birleşik Krallık geniş bir demiryolu ağına sahiptir ve en büyük şehirlerden en küçük köylere kadar her yerde tren istasyonları vardır. Bir biletin fiyatı satın aldığınız türe göre değişir. Biletlerinizi önceden almak belli gün ve saatleri seçmek paradan tasarruf etmenizi sağlar. Biletler online olarak satın alınabilir veya biletlerinizi herhangi bir tren istasyonundan satın alabilirsiniz. Çok seyahat etmeyi planlıyorsanız, railcard alabilirsiniz. Kart yılda 20 sterline mal oluyor ve 16 ila 25 yaş arası öğrenciler kullanabiliyor. Herhangi bir tren istasyonundan satın alınabilir veya www.youngpersons-railcard.co.uk adresinden online olarak alınabilir. Tren biletleri genelde otobüsten daha pahalıdır. Eğer hızlı trene biniyorsanız uçak biletine yakın rakamlar ödeyebilirsiniz. Yine de erken rezervasyon yapmak size tasarruf ettirecektir.

Otobüsle Seyahat

Otobüsle İngiltere’nin çoğu bölgesine ve diğer birçok Avrupa destinasyonuna seyahat edebilirsiniz. Yolculuklar genellikle  trenden daha uzun sürer, ancak ücretler daha ekonomiktir. Tren seyahatinde olduğu gibi, biletinizi önceden rezerve edebilirsiniz. Öğrenci indirimleri de mevcuttur. İngiltere’deki ana otobüs şirketi olan National Express, 16 ila 26 yaşlarındakiler ve tam zamanlı öğrenciler için bir Young Person Coachcard sunmaktadır. Online olarak www.nationalexpress.com adresinden veya İngiltere seyahat acentelerinin çoğundan başvurabilirsiniz. Megabus ağı ise İngiltere genelinde 40’dan fazla şehri birbirine bağlamaktadır.

Arabayla Seyahat

İngiltere’de bir araba veya motosiklet sürmek için, geçerli bir ehliyete sahip olmanız ve 17 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Seyahatinizde özgür olmayı tercih ediyorsanız, uzak bölgeyi grupla ziyaret etmeyi planlıyorsanız araba ile yolculuk yapmak uygun bir seçenek olabilir. Çoğu büyük şehir ve kasabada araba kiralama hizmeti sunulmaktadır.

Şehiriçi Ulaşım

Bisikletler ücretsiz olarak dolaşmak için harika bir araçtır ve formda kalmanıza da yardımcı olurlar. Şehirleri yürüyerek görmek keşfetmek için idealdir. Çoğu İngiliz şehrinde tarihi ve turistik yerleri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, genellikle bir günlük, üç günlük ve haftalık seyahat kartları gibi ekonomik bilet alternatiflerinden faydalanabilirsiniz.  Bunlar genellikle tek bilet satın almaktan daha iyidir ve şehirdeki çoğu toplu taşımayı entegre bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.

İngiltere’deyken Avrupa’yı keşfedebilirsiniz!

İngiltere, kıta Avrupa’sına oldukça yakındır, seyahat etmek kolay ve ucuzdur. İngiltere’den havayolu veya trenle Avrupa’ya geçiş yapabilirsiniz.

Avrupa’yı keşfetmek istiyorsanız Schengen Vizesi ihtiyacınız olacak. Sadece bir vize ile birçok Avrupa ülkesini ziyaret edebilirsiniz: Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya ve İsveç. Yeşil pasaportu olan öğrenciler Schengen vizesine ihtiyaç duymadan 90 güne kadar Avrupa’da seyahat edebilirler. Schengen vizesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Şehirleri

Öğrencilerin İngiltere’de En Çok Tercih Ettiği Şehirler

Londra: Londra, dünyada en çok turist akınına uğrayan şehirlerden biridir. Londra’da dil eğitimi alırken kaldığınız süre boyunca tarihi binaları, müzeleri, tiyatro, sinema, geniş parkları, bahçeleri ve dünyaca ünlü sanat galerilerini gezebilirsiniz. Londra’daki müzelerin tamamı ücretsizdir(özel olanlar hariç). Alışveriş ve park olanakları oldukça geniştir. St. Paul’s Katedrali, Buckingham Sarayı, Trafalgar Square, Big Ben, Oxford Street dükkânları, Covent Garden, Hyde Park, London Eye, National Gallery gezebileceğiniz yerlerin başında gelir. Yürüyerek, otobüsle, geniş metro sistemiyle, taksi veya trenle Londra’da ulaşımınızı rahatça sağlayabilirsiniz.

Londra, dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerdendir. Zincir ve butik birçok İngilizce dil okulu bulunur.

Cambridge: Cambridge, akademik ünüyle dünyaya nam salmış, dünyanın en iyi üniversitelerinden Cambridge University’ye ev sahipliği yapan şehirdir. Muhteşem kolej binaları, kitapçıları ve kafeleri ile sakin River Cam, şehre eşsiz bir cazibe ve karakter katar. Boş zamanlarınızda nehir kenarında dinlenebilir veya bisiklet kiralayarak şehir gezileri yapabilirsiniz. Cambridge, Londra’ya sadece 50 dakikalık mesafededir. Cambridge’de oldukça fazla sayıda dil okulu da bulunur. Konaklama ve eğitim maliyetleri Londra ile hemen hemen aynı olsa da ulaşım ve yaşam masrafları daha düşük olacaktır.

Bournemouth: Bournemouth, İngiltere’nin güneyinde, deniz kenarında bulunan ve ılıman bir iklime sahip ünlü bir sahil şehridir. Bu özelliğiyle İngiltere’nin en çok tercih edilen tatil yörelerinden biridir. Bournemouth, küçük bir şehir olmasına rağmen öğrenciler için oldukça popüler bir eğitim lokasyonudur. Kumsalları, canlı restoranları, kafeleri ve alışveriş imkânlarına sahiptir. Bournemouth yakınında New Forest piknik ve Purbecks sahil yürüyüşleri için ideal yerlerdir.  Şehirde çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Sadece yabancı öğrencilerin dil öğrenmek için değil, aynı zamanda İngiliz öğrencilerin de üniversite eğitimi için geldiği bir şehirdir. Bournemouth, yılın her zamanı İngilizce öğrenmek için ideal bir yerdir. Bournemouth’tan Londra’ya trenle veya otobüsle 2,5-3 saatte gitmek mümkündür.

Brighton: İngiltere’nin ılıman iklimli güney kıyısında canlı bir sahil şehridir. Brighton, Londra’ya sadece 55 dk tren mesafesindedir. Böylece Londra’dan çok uzak olmadan, hem Brighton’ın hem de Londra’nın güzelliklerinden faydalanabilirsiniz.  Brighton, muhteşem tarihi mimarisi ile gelişen bir kozmopolit toplumdan beklediğimiz tüm olanaklara sahiptir. Brighton’da tiyatro, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, spor ve eğlence tesisleri vardır. Ayrıca geniş mağaza ve restoran yelpazesine sahip olan Brighton’ın gece hayatı da oldukça canlıdır. Brighton’da harika dil okulları bulunur. Konaklama ve diğer yaşam maliyetleri Londra’dan çok daha uygundur. Özellikle yaz tatili döneminde deniz keyfi de yapmak isteyen öğrenciler Brighton’ı tercih ederler.

Oxford: Oxford da Cambridge gibi uluslararası üne sahip geleneksel bir üniversite şehridir. Oxford’da binalar tarihi yansıtsa da dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşam çok canlı ve hareketlidir. Sanat galerilerine, diskolara, pazar ve konserlere gidebilirsiniz. Bu şehrin canlı ortamına ayak uydurmamaya imkân yoktur. Oxford birçok zincir ve butik dil okuluna ev sahipliği yapar. Sakin ve akademik bir ortamda İngilizce öğrenmek isteyenler için ideal bir şehirdir.

Eastbourne: İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan bol güneşli bir sahil kentidir. Eastbourne civarında küçük sanayi siteleri bulunmakla beraber, kentin ekonomisi en çok deniz tatili turizmine ve yabancı öğrencilere verilen İngilizce kurslarına bağlıdır. Londra’ya yakın olmasının yanında kentin hava ve iklim koşullarının iyi olması tercih edilmesinde etkendir. Eastbourne’da çok sayıda pub, club, konser alanları, tiyatro salonları bulunmaktadır. Özellikle Avrupa’dan okul tatillerinde çok sayıda öğrenci Eastbourne’a İngilizce öğrenmek ve mevcut İngilizcelerini geliştirmek için gelmektedir. Küçük, güvenli ve Londra’ya yakın olması nedeniyle özellikle genç yaştaki öğrenciler için ideal bir şehirdir.

Ramsgate: Bir turizm ve balıkçı kasabası olan Ramsgate, büyük şehrin gürültüsünden uzak fakat canlı bir ortam ve tatil isteyen öğrenciler için ideal bir alternatiftir. Londra’ya 1,5 saat, Canterbury’e yarım saat uzaklıktadır. Şehir park ve bahçeleriyle, yat limanlarıyla canlı sahil şeridiyle ün kazanmıştır.

Edinburgh: Edinburgh, kaliteli dil okulları, doğal güzellikleri, tarihi yapısı, doğası, hareketli gece hayatı ile birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.  Edinburgh Kalesi, Van Gogh müzesi, Dean Village, açık hava tiyatrosu, Princess Street‘de bulunan alışveriş merkezleri görülmeye değerdir. Şehiriçi ulaşım oldukça gelişmiştir, ayrıca Londra‘ya 4 saat mesafededir. Yemek kültürü olarak Edinburg’da oldukça zengin alternatifler vardır. Denize olan konumundan dolayı değişken bir iklimi olsa da Edinburgh, sıcakkanlı insanlarıyla İskoçya‘yı yakından tanımak isteyen öğrencilerin kolay adapte olabilecekleri bir kenttir.

İNGİLTERE’DE DİL OKULU SEÇİMİ

Dünyada dil okulu seçeneği en geniş olan ülke İngiltere’dir.  Londra, Manchester gibi büyük şehirlerin yanı sıra çok küçük kasabalarda bile dil okulu bulmak mümkündür. Bu seçenek fazlalığının yanı sıra İngiliz eğitim sisteminin dünyaya nam salmış kalitesi her yıl binlerce öğrencinin İngiltere dil okullarını tercih etmelerine sebep olur. Peki doğru okul ve şehir tercihi nasıl yapılır?

Öncelikle tercih edeceğiniz okulun İngiliz hükümeti tarafından yetkilendirilmiş kurum olan British Council tarafından akredite olmuş olmasına dikkat etmelisiniz. İngiltere’de British Council tarafından akredite olmuş onlarca dil okulu vardır. Gideceğiniz okulun British Council tarafından akredite edilmiş olması vize açısından da büyük önem taşır. Akreditasyonu olmayan bir okula kayıt olarak vize başvurusu yapamazsınız.

İngiltere dil okulları çok çeşitlidir. Her merkezde eğitim kalitesi taahhüdü veren zincir okulları yada daha kişiye özel eğitim veren butik okulları tercih edebilirsiniz. Sterlin kurunun aldatıcılığına düşmeden bütçenize uygun iyi eğitimli okullar bulmanız oldukça mümkündür İngiltere’de. Dil okulları hemen her dönem Türk öğrencilerine yönelik çeşitli promosyonlar uygularlar. Bu promosyonlar sayesinde alacağınız eğitimi daha düşük fiyatlara mal edebilirsiniz.

Dil okulu seçilirken dikkat edilmesi gereken temel başlıklar:

 • Okulun bulunduğu şehir ve konumu
 • Okuldaki Türk öğrenci oranı ve milliyet çeşitliliği
 • Zincir okul veya butik okul olması
 • Okulun konaklama imkanları ve özellikleri
 • Okulun konaklama ve eğitim ücretleri
 • Sosyal aktivite olanakları
 • Daha önceden eğitim almış olan öğrencilerin deneyimleri ve tavsiyeleri

Okul kadar eğitim alacağınız şehrin seçimi de oldukça önemlidir. Şehirlerin kalabalık veya sakin olması, Türk oranının fazla olup olmaması, ulaşım imkanları, öğrenci yoğunluğu gibi detaylar şehir belirlerken göz önünde bulundurulmalıdır.

Dil okulu seçimi yapmak bazen sanıldığı kadar kolay olmayabilir ve çoğu öğrenci bu detayların hepsine hakim olamayabilir. Real Yurtdışı Eğitim danışmanlığı, sizin öncelikleriniz doğrultusunda sizin için en uygun dil okulu ve şehir seçeneklerini belirleyerek en doğru tercihi yapmanızda yardımcı olacaktır. Alanında uzman danışmanlarımız size bu konuda yardımcı olmaktan memnun olacaklardır.

REAL YURTDIŞI EĞİTİM’LE ADIM ADIM İNGİLTERE’DE İNGİLİZCE

Real Yurtdışı Eğitim’in British Council onaylı danışmanları uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle İngiltere dil okulu serüveninizin her anında sizin yanınızda olacaktır.

 1. Adım: Ön Görüşme

Ön görüşme İngiltere’de dil eğitimine gitmek isteyen öğrenci adayının alanında uzman danışmanlarımız tarafından vize alabilirlik durumu incelenir ve vize dosyasının en doğru şekilde hazırlanması için öğrenciye bilgi verilir. Görüşme esnasında öğrencinin

 • eğitim ve iş geçmişi,
 • öğrencinin hedef ve beklentilerinin İngiltere eğitim tercihiyle uyumu,
 • öğrencinin mevcut şartlarının İngiltere öğrenci vizesi için uygun olup olmadığı,
 • öğrencinin ekonomik durumu ve İngiltere dil kursu ve konaklama için ayırdığı bütçe,
 • öğrencinin mevcut durumu ve hedefleri doğrultusunda hangi şehirlerin ve okulların doğru tercih olabileceği incelenir ve öğrenciye dil kursu ücretinden cep harçlığına kadar detaylı bir maliyet tablosu oluşturulur.
 1. Adım: Okul Kayıt

Uygun seçenekler sunulduktan sonra öğrenci ve eğitim danışmanı birlikte dil okulu, şehir, kurs başlangıç tarihi, eğitim süresi gibi detayları belirler ve öğrencinin pasaportunun bir kopyası ve okulun ön kayıt ücreti ile birlikte kayıt için okula başvurulup okul kabul belgeleri beklenir.

Bu arada öğrenci de vize için gerekli belgeleri hazırlamaya başlar.

 1. Adım: Okul Onayı

Seçilen okuldan eğitim danışmanına kabul belgeleri ve faturası geldikten sonra, danışman seçilen hafta sayısına uygun olarak İngiltere vize başvurusu için hazırlıklara başlar.

 1. Adım: Vize Hazırlık:

Öğrenciden alınan belgeler, okul kabul belgesi ile birlikte vize formu da doldurulur ve öğrencinin vize randevusu alınır.

 1. Adım: Vize Başvurusu:

Öğrencinin tüm belgeleri hazır olduğunda danışman tarafından dosya son kez kontrol edilir ve öğrenciye teslim edilir. Başvuru öğrenci tarafından şahsen Teleperformance Vize Başvuru Merkezi’ne yapılır. Bu merkezde öğrenci parmak izi verir ve fotoğrafı çekilir. Daha sonra öğrencinin dosyası Teleperformance tarafından vize değerlendirmesi için İngiltere Konsolosluğu’na gönderilir.

 1. Adım: Program Ücreti Ödemesi, Uçak Bileti ve Son Hazırlık:

Vizesi onaylanan öğrencinin vize onayı okula bildirilir, uçak bileti alınır ve geri kalan ödeme okula yapılır. Ödemeler tamamlandığında okuldan konaklama ve karşılama detayları gelir.

 1. Adım: Oryantasyon:

Okul seçimi, kaydı, vize başvurusu ve ödeme gibi işlemler tamamlandıktan sonra Real Yurtdışı Eğitim danışmanları tarafından öğrencilere oldukça detaylı bir oryantasyon yapılır. Bu oryantasyonda öğrencinin valizini nasıl hazırlayacağından okulun ilk günü neler yapacağına kadar bütün süreçlerle ilgili bilgi verilir. Havalimanında neler yapacağı, uçakta yapılması gerekenler, karşılama hizmeti alındıysa nasıl iletişim kurulacağı, karşılama hizmeti alınmadıysa konaklamaya nasıl ulaşılacağı, hangi prizlerin kullanılacağı gibi bütün detaylar öğrenciye aktarılır ve akıllardaki tüm sorular cevaplanır ve karşılaşılabilecek tüm durumlarla ilgili detaylı açıklamalar yapılır.

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin  vize başvurularını şahsen yapmaları gerekir. Bu vizeler eğitim alınacak programa ve süresine göre iki çeşittir: Öğrenci ziyaretçi vizesi(student visitor visa), genel öğrenci vizesi(Tier 4 visa). Bu iki vizenin başvurusu Türkiye’den yapılır. Öğrenci ziyaretçi vizesini İngiltere’deyken uzatmak veya farklı bir vize türüne geçmek mümkün değildir. Tier 4 vizesi gerekirse İngiltere’den uzatılabilir.

Öğrenci vizesiyle İngiltere’ye giden ve dil eğitimi veya sertifika/diploma programlarına başvuran öğrencilerin Temmuz 2011’den beri çalışma izinleri yoktur. Sadece devlet üniversitelerinde lisans veya lisansüstü eğitim alan öğrencilerin haftada 20 saatlik çalışma izinleri bulunur.

 • Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Öğrenci ziyaretçi vizesi genellikle dil eğitimi veya sertifika programı gibi eğitimler almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilirler. Öğrenci ziyaretçi vizesiyle İngiltere’ye gitmek isteyen öğrencilerin haftada en az 15 saat eğitim alacakları bir programa kayıt yaptırmaları gerekir. Öğrenci ziyaretçi vizesi 6 ve 11 ay olmak üzere iki türdür ve ülke içerisinden uzatılamaz. 6 ay veya daha az süre eğitim almak isteyen öğrenciler için 6 aylık 6-11 aylık sürelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için 11 aylık Extended Student Visa başvurusu yapılır. Örneğin 2 ay eğitime gidecek olan öğrenci ile 6 ay eğitime gidecek olan öğrenci 6 aylık öğrenci ziyaretçi vizesi alırlar. Ancak 2 aylık başvuru yapan öğrenci, vizesi 6 ay olmasına rağmen eğitimi bittikten sonra en fazla 1 ay daha İngiltere’de kalma hakkına sahiptir. Her iki vizede de aynı evraklar istenir ancak Extended Student Visa’nın başvuru ücreti daha yüksektir ve sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

 • PBS Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi

Tek başına dil eğitimine gidip dönecek olan bir öğrenci için yukarıda bahsettiğimiz öğrenci ziyaretçi vizesine başvuru yapılır. Ancak öğrenci foundation, pre-master, lisans, yüksek lisans yada doktora gibi akademik bir programa başvuru yapacaksa Tier 4 adı verilen bu vize türüne başvuru yapılır. Değerlendirme 40 puanlık bir sistem üzerinden yapılır. Bu 40 puanın 30 puanı okuldan alınacak olan CAS kabul belgesinden 10 puan ise öğrencinin eğitim ve genel yaşam giderlerini gösterdiği banka hesabından verilir. Eğitim + konaklama + yaşam masraflarını içeren banka hesabındaki paranın en az 28 gün boyunca hesapta kalması zorunluluğu vardır. Öğrencinin vize alabilmesi için bu puanı tamamlaması gerekir. Tier 4 genel öğrenci vizesi uzatılabilir bir vizedir. Öğrencilik durumu devam ettiği sürece İngiltere’de ilgili kuruma başvurularak vize süresi uzatılabilir.

DİL EĞİTİMİ SONRASI İNGİLTERE’DE DİĞER EĞİTİM PROGRAMLAR

İngiltere, her yıl binlerce öğrenci tarafından dil eğitiminin yanı sıra lisans, yüksek lisans, sertifika/diploma programları gibi programlar için de tercih edilir. Bütün dünyaya kanıtladığı kaliteli eğitim sistemi sayesinde dil programları dışındaki bu programlar da fazlasıyla tercih edilir.

Kaliteli eğitim sistemi ve dünyaya nam salmış üniversiteleri lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin İngiltere’yi ilk sıralarda tercih etmesinin sebebidir. Lisans programları genellikle 3 yıl sürer ve bu süre Türkiye’den 1 yıl kısadır; bu durum kişiye iş hayatına daha erken başlama şansı verir. Bazı okullarda kişinin hem İngilizce seviyesini geliştirmesi hem de İngiliz eğitim sistemine adapte olabilmesi için Foundation hazırlık programları eğitimi verilebilir. Foundation, tek başına bir İngilizce hazırlık eğitimi değildir. İngilizce’nin yanısıra öğrencilere eğitim alacakları alanla ilgili temel dersler de verilir.

Lisansüstü programlar İngiltere’de 1 yıl sürer ve yıllık ortalama 12.000£ dan başlar. İngiltere’de alınan bir lisansüstü eğitimi size dünyanın her yerinde akademik ve profesyonel kariyerin kapılarını aralayacaktır. Lisans ve lisansüstü programlarda Tier 4 vizesi alınması gerekir.

Sertifika/Diploma programları; genellikle lisans eğitimini tamamlamış kişiler tarafından profesyonel kariyerleri için tercih ettikleri, daha çok mesleki konulara odaklanan programlardır. Süreler gideceğiniz programa ve isteklerinize göre değişir.

Real Yurtdışı Eğitim Danışmalığı olarak İngiltere’de geniş İngilizce dil okulları,  lisans veya lisansüstü yada sertifika/diploma programları alternatiflerimizle program seçiminden, okul kayıt ve vize işlemlerine, uçak biletinden ve konaklama ayarlama hizmetine kadar her aşamada öğrencilerimize ücretsiz ve kaliteli danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ücretsiz danışmanlık hizmetimiz öğrencimizin eğitimi süresince devam edecektir.