Birleşik Krallık dünya üzerinde coğrafi olarak çok büyük yer kaplamamasına rağmen ekonomi, kültürel etki ve yüksek eğitim sistemi açısından dünyada önde gelen büyük bir oyuncudur.

Yurtdışı eğitim konusunda Amerika’dan sonra en çok tercih ülke İngiltere’dir.

QS Dünya üniversiteleri rankinglerinde 71 üniversiteyle yer almaktadır.

İngiltere’de master ve lisansüstü eğitime, lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayanlar kabul edilirler. Lisansüstü eğitim, master ve MBA programları 1 yıl sürmektedir. Amerika, Kanada ve diğer önde gelen ülkelerle karşılaştırıldığında İngiltere’de master programları 1 yıl daha kısadır. Bu da öğrencilere para ve zamandan tasarruf etmenin yanısıra dünya çapında saygı duyulan İngiltere’nin master programını erken bitirerek kariyerlerine 1 yıl erken başlamalarına olanak sağlar.

Dünyanın bir çok yerinden binlerce öğrencinin İngiltere’de master eğitimi alması tesadüf değildir. Peki İngiltere yüksek lisans eğitimi neden çok tercih ediliyor.

  • İngiltere, eğitim ve araştırma kalitesi ile ünlü dünyanın önde gelen bir çok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
  • İngiltere’den alınan yüksek lisans derecesi, işverenler tarafından büyük saygı görür
  • İngiltere’de eğitim gören uluslararası öğrenciler için İngilizce hayatları boyunca sorun olmaktan çıkar. Akıcı bir İngilizceyle iş hayatında bir adım öne geçebilirsiniz.
  • İngiltere, dünyanın bir çok yerinden gelen öğrencilerin kültürel bir sentez oluşturduğu, harika network oluşturduğu bir ortam sunar. Kendinizi geliştirmek, çok kültürlü bir ortamda akademik çalışma yapmak için ideal bir yerdir.
  • İngiltere’de master yaparak kariyer beklentilerinizi yükseltebilirsiniz.
  • İngiltere’de master yaparak uluslararası alanda tanınmış diploma sahibi olursunuz.
  • İngiltere’de üniversitelerin sunduğu sınırsız kaynak ve olanakla çalışmalarınızı derinleştirebilir, şekillendirebilirsiniz.

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Tipleri

İngiltere lisansüstü eğitim almak isteyenler birçok program alternatifi sunmaktadır. Şu an İngiltere’de yaklaşık 55 bin civarında program alternatifi mevcuttur.

İngiltere’de taught ve research olmak üzere 2 tip master programı vardır:

Taught Master Programları

Adından da anlaşılacağı üzere, eğitiminizin büyük  bir bölümünü  seminerler, grup çalışmalar ı ve dersler etrafında olacaktır. Genellikle 1 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde 2 yıl sürebilir. Lisans seviyesinde okumaktan farklı olarak, master  öğrencilerinden  grup seminerlerini sunmaları ve yönetmeleri beklenir, ancak bunu yaptığınız her  defa sizi ne kadar geliştirdiğini de anlayacaksınız.

Değerlendirme yıl boyunca belli sınavlara girme, öde hazırlama ve sunum üzerinden olacaktır.

Taught master programlarının bir çoğunda tez, genişletilmiş ödev yada proje bulunur. Eğer master sonrası doktora yapmayı düşünüyorsanız araştırma yöntemleri adında bir ders almanız gerekir. Bu dersin amacı akademik araştırma yöntem becerileri kazandırmaktır.

Taught master programının 4 ana türü vardır:

Master of Arts (MA)

Master of Science(MSc)

Master of Business (MBA)

Master of Engineering (MEng)

Research Master Programları

Research master programında eğitim bir akademisyen yönetiminde  ilgilenilen alan ile ilgili daha derin ve özgün bir çalışma yapmayı gerektirir.Bu nedenle çalışma yükü daha ağırdır.Bu yönden doktoraya çok daha benzer. Süre olarak taught masterdan uzundur, yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Research master programlarında mutlaka tez vardır. Genellikle sonrasında akademisyen olmayı hedefleyen öğrencilerin daha çok tercih ettiği research master programları doktora kabulünde önemli avantaj sağlar.

Research master programları da master of science(MSc), Master of Philosophy(MPhil) ya da master of research (MRes) olarak adlandırılır.

Taught master mı Research master mı seçmeliyim?

Hangi tür master programına devam  etmek istediğinize karar  vermek işin en önemli aşamalarından biridir. İster research ister taught master olsun, İngiltere’de master yapmak  sizi iş dünyasına ve akademik hayata harika bir hazırlıktır.Research masterda belki yayınlarına ve  kariyerine saygı duyduğunuz bir profesörle yakın  bir çalışma olanağı  yakalayacak ve iyi bir akademisyen olma yolunda önemli adımlar atacaksınız. Taught masterda ise ilgi duyduğunuz alanda tüm gerekli dersleri alıp iş hayatına hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere’de yüksek lisans kaç yıl sürer?

Programların tamamına yakını 1 yıl(12 ay) sürer. Ocak döneminde başlayan bazı programlar 15-16 ay kadar sürer.

İngiltere’de yüksek lisanslar tezli midir?

Eğitim süresi 1 yıl olduğu için İngiltere’deki yüksek lisans programlarının tezsiz olduğu yönünde yanlış bir algı vardır. Programların hemen hepsi tezlidir. Genelde eğitimin 9 aylık kısmında ders alıp, son 3 ayında da tezinizi hazırlarsınız.

İngiltere’de yüksek lisans fiyatları nasıldır?

Eğitim ücretleri gideceğiniz üniversitenin dünya sıralamalarındaki yerine(ranking), bulunduğu şehre ve okuyacağınız bölüme göre değişmekle birlikte ortalama 10 bin GBP’den başlar, 28,000 GBP’ye kadar çıkabilir. Ortalama bir rankinge sahip bir üniversite MBA veya mühendislik yüksek lisansı yapmak isterseniz yıllık 14,000 – 17,000 GBP’ye okul bulmak mümkündür.

İngiltere’de yüksek lisans için en çok tercih edilen bölümler nelerdir?

İngiltere sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapar. Bu üniversitelerde eğitim almak istediğiniz alana ve kariyer hedefinize uygun bir bölüm mutlaka bulabilirsiniz. Türk öğrenciler en çok işletme ve benzeri bölümler ile hukuk, psikoloji, mühendislik ve bilgi teknolojileri(IT) alanındaki programları tercih etmektedirler. Tıp, pilotluk, diş hekimliği ve gastronomi gibi bölümler için İngiltere pek sık tercih edilmez.

İngiltere’de yüksek lisans yaptıktan sonra çalışma izni alabilir miyim?

2021 yılı itibariyle İngiltere’de lisans veya yüksek lisans bitiren tüm yabancı öğrencilere 2 yıl yasal çalışma izni verilecek. Bu süre içinde isterseniz mezun olduğunuz alanla ilgili profesyonel bir işte isterseniz de profesyonel olmayan farklı bir işte çalışabilirsiniz.

İngiltere’de yüksek lisans şartları nelerdir?

Birçok üniversite için en önemli başvuru kriteri iyi bir not ortalamasıdır. Ne kadar iyi bir ortalamanız varsa o kadar iyi bir üniversiteden kabul alabilirsiniz. İyi haber şu ki İngiltere’de düşük ortalamalar ile de kabul alabileceğiniz üniversiteler vardır. Bunun haricinde İngilizce seviyenizin en az IELTS 6,0 – 6,5 olması beklenir. Eğer bu seviyede değilseniz öncelikle dil eğitimi ile başlayabilirsiniz. Sosyal, bilimsel ve sportif başarılarınız maalesef ki çok fazla dikkate alınmayabilir.

İngiltere’de yüksek lisans için burs alabilir miyim?

Açıkçası İngiliz üniversiteleri yabancı öğrencilere burs verme konusunda çok hevesli değillerdir. Ancak iyi bir ortalamanız varsa, üniversiteden iyi bir derece ile mezun olduysanız, önemli bir uluslararası başarıya imza attıysanız yüksek oranda burs alma şansınız olur.

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir?

Bunu birkaç cümle ile anlatmak pek mümkün değil ancak kısaca şöyle özetleyebiliriz: Dünyanın en prestijli üniversitelerinden birisinde, dünya standartlarında, bilimsel, başarın ödüllendirildiği bir modelde eğitim alırsınız. Dünyanın her yerinde tanınan bir İngiliz üniversitesi diploması sahibi olarak daha iyi firmalarda daha iyi maaşlarla çalışma ve kariyerinizde daha hızlı yükselme şansı elde edersiniz.

İngiltere’deyken vizemi uzatabilir miyim?

Eğer akademik kariyer yapmaya karar verdiyseniz ve yüksek lisans sonrasında doktoraya devam etmek isterseniz bunu Türkiye’ye dönmeden İngiltere içinden vizenizi uzatarak yapabilirsiniz.

İngiltere’de yüksek lisans yaparken çalışabilir miyim?

Lisans ve yüksek lisans eğitim alan öğrencilerinin haftada 20 saat part-time çalışma izni vardır. Kendi alanınızla ilgili profesyonel bir firmada staj yapabileceğiniz gibi cafe-restoran veya paket taşımacılığı gibi bir iş de yapabilirsiniz.

İngiltere’de yaşam masrafları ne kadar tutar?

Yaşam masraflarınız hangi şehirde yaşadığınız ve ne tür bir konaklamada kaldığınızla ilgili olarak değişir. Londra’daki aylık konaklama + yaşam masraflarınız 1100-1300 GBP, diğer şehirlerde ise 800-1000 GBP arasında olur.

İngiltere’de yüksek lisans yaparken hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Alacağınız vize Birleşik Krallık (United Kingdom) vizesidir. Bu vizeyle İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya gidebilirsiniz. Ayrıca İrlanda’yı da turist olarak seyahat etme hakkınız vardır. Eğer yeşil pasaportunuz veya Schengen vizeniz varsa diğer AB ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’de yüksek lisans vizesi için hesapta ne kadar para göstermeliyiz?

İngiltere’de akademik eğitim alabilmek için en önemli aşamalardan biri vize aşamasıdır. İngiltere’deki eğitiminize başlamadan önce vizenize zamanında başvuru yapmalısınız. Vize için en önemli kriterlerden biri sizin ve/veya anne veya babanızın hesabında İngiltere’deki tüm eğitim masraflarınızla birlikte 9 aylık konaklama ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar bir paranın en az 28 gündür hesapta bulunuyor olması gerekmektedir. 1 aylık konaklama ve yaşam masrafı için Londra’da 1265 GBP, Londra dışında 1015 GBP baz alınır. Örneğin Londra dışındaki bir üniversiteye gideceğinizi, okulun eğitim ücretinin 15,000 GBP olduğunu ve CAS belgesi alabilmek için de okula 5000 GBP ödediğinizi düşünelim. Bu durumda banka hesabında göstermemiz gereken rakam şöyle olacaktır:
(15,000£ - 5000£) + (1015£ x 9 ay) = 19,135£

İngiltere’de yüksek lisans danışmanlığı için size ne kadar ödemem gerekiyor?

Real Yurtdışı Eğitim olarak İngiltere’deki hemen hemen tüm üniversiteler için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Başvuru sırasında eğer varsa okulun kayıt ücretini ödersiniz ki genelde yoktur.

İngiltere yüksek lisans danışmanlığınızın içinde hangi hizmetler yer alıyor?

• Okul başvurularının yapılması ve takibi
• Okul kabul evraklarının getirtilmesi
• Vize danışmanlığı
• Uygun fiyata uçak bileti alımı konusunda destek
• Konaklama ayarlama danışmanlığı
• İsteğe bağlı olarak havalimanı transferi ayarlanması
• Gidiş öncesi oryantasyon

İngiltere’de MBA yapabilmek için iş tecrübesi şart mıdır?

Üniversiteden üniversiteye ve programın içeriğine göre değişiyor. Bazı üniversitelerin MBA programları en az 2 yıl iş tecrübesi olan adaylar için uygunken bazı üniversiteler her hangi bir iş tecrübesini şart koşmazlar. Bunun yanısıra en az 10 yıllık yöneticilik tecrübesi gerektiren ‘Executive MBA’ programları da vardır.

İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisansı (LLM) için en az kaç ortalamaya ihtiyacım var?

Başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye göre istenilen not ortalaması değişir. Başka bir deyişle mevcut ortalamanız ne kadar iyiyse o kadar iyi bir üniversiteden kabul alma şansınız olur. 4,0 üzerinden 2,1 veya 2,2 gibi düşük bir ortalamayla mezun olmuş olsanız bile umudunuzu kaybetmeyin. İş tecrübesi ve/veya iyi bir niyet mektubuyla sizin için de bir okul bulmak mümkün.

İngiltere’de hangi alanlarda LLM yapabilirim?

Türkiye’den LLM yapmak için İngiltere’ye giden öğrencilerin büyük kısmı Business Law, Corporate Law, Commercial Law, International Financial Law gibi popüler alanları tercih etmektedirler. Bunların haricinde International Law, Maritime Law, Healthcare Ethics Law, Intellectual Property Law, Human Rights Law gibi alanlar da vardır.

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisansı için en az kaç ortalamaya ihtiyacım var?

Ne kadar iyi bir not ortalamanız varsa sıralamalarda(ranking) o kadar yüksek bir okuldan kabul alabilirsiniz. Ancak genel bir bilgi vermek gerekirse en az 2,5 ve üzeri bir ortalamanız olmasında fayda var. 2,5 altı bir ortalamanız varsa da ne tür alternatifler olabileceğini öğrenmek için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisansı için en çok hangi alanlar tercih ediliyor?

En çok tercih edilen alan Klinik Psikolojidir. Bunun haricinde şu alanlarda da eğitim almak mümkündür: Forensic Psychology, Neuroscience, Clinical Child Psychology, Industrial Psychology, Sport and Exercise Psychology, Cognitive Psychology, Educational Psychology.

İngiltere’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisans fiyatları ne kadardır?

İngiltere’de Klinik Psikoloji yüksek lisans programları genelde 1 yıl sürer. Program fiyatları da 13,500 GBP den başlar, 22,000 GBP ye kadar çıkar.

İngiltere’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı için okul seçimini neye göre yapmalıyım?

Okul seçimi yaparken popüler ranking sitelerine girerek başvuru yapmak istediğiniz okulun İngiltere, Avrupa ve dünya sıralamalarında nerede olduğuna bakabilirsiniz. 3,00 üzeri bir ortalamanız varsa İngiltere’nin ilk 20 si içinde yer alan bir okuldan kabul alabilirsiniz. Ancak tabi okulların eğitim fiyatlarını da göz ardı etmemeniz lazım. İlk 20 deki bir üniversiteye girmek istiyorsanız en az 18,000 GBP yi gözden çıkarmanız lazım.
Bunun haricinde başvuru yapacağınız üniversitenin BPS(British Psycological Society) akreditasyonunun olmasına dikkat etmenizde fayda var. BPS akredite bir üniversiteden mezun olduğunuzda kolayca GBC (Graduate Basis for Chartership) üyesi olabilirsiniz. Profesyonel klinik psikolog olarak İngiltere’de çalışabilmeniz için GBC önemli bir şarttır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

İngiltere yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Buna bağlı olarak eğitim kalitesi de oldukça yüksektir. Bu da yüksek lisans eğitimi için çok önemlidir.

İngiltere’de eğitim ücretleri Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler ve diğer uluslararası öğrenciler için farklılık gösterir. İngiltere’de Brexit süreci tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği öğrencileri için de ücretler değişecektir. Ayrıca ücretler eğitim alınacak üniversiteye ve bölüme göre de değişir. İngiltere’deki yüksek lisans programlarının maliyeti 11000 GPB ile 20000 GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’de lisansüstü eğitim alacak öğrencilerin eğitimden sonraki en önemli maliyet kalemi konaklamadır. Öğrenciler, üniversitelerin yurtlarında yada özel yurtlarda kalabilecekleri gibi ev kiralayarak da konaklayabilirler.  Yıllık konaklama gideri ortalama 3500 GBP ile 8000GBP arasında değişmektedir.

İngiltere’de iklim

İngiltere ılıman bir iklime sahiptir, aşırı sıcak değildir. Yazlar ılık, kışlar yumuşak geçer. Yıl boyunca yağmur yağar. Nemli bir havaya sahiptir.

İngiltere’de ulaşım

İngiltere, gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir ve küçük bir ülke olarak dolaşmak çok kolaydır. İngiltere’yi bir baştan diğer başa trenle gezmek mümkündür. Toplu taşıma masrafları İngiltere içinde de farklılık gösterebilir.

Toplu taşıma araçları bol, ancak masraflar, lisansüstü kursunuzda okuduğunuz şehre bağlı olarak değişir.

  • Haftalık otobüs seferleri – £ 10- £ 25
  • Taksi – £ 2- £ 3 / mil
  • Londra’dan Manchester’a tren ( rezervasyon zamanına bağlı olarak ): £ 20- £ 70

İngiltere Üniversitelerine Yüksek Lisans Kabul Koşulları

Lisans Ortalaması (GPA)

Hangi yüksek lisans programına başvuru yaparsanız yapın, ilk değerlendirmeye alınacak kriter kesinlikle lisans ortalamanız olacaktır. Eğer okumuş olduğunuz lisans programındaki ortalamanız yüksekse İngiltere’de önde gelen bir çok üniversiteye yerleşme şansınız yüksektir.

Her ülkenin kendi temel, yüksek ve akademik eğitim sistemi vardır. Her sistemin diğer üllkelerle ortak yanları olduğu gibi, ülkeye özel karakteristik özellikleri de vardır. Mesela akademik unvanlar ve seviyeler farklılık yaratabilir. GPA de bunlardan biridir. GPA, öğrencilerin not ortalamasını gösteren matematiksel bir değerdir. İngiltere üniversitelerinde kullanılan not değerlendirme sistemi diğer ülkelerden farklıdır.

İngiltere üniversiteleri %70 ve üzeri ortalamayı birinci sınıf onur derecesi olarak değerlendirilir.

%60 ve üzeri ortalamayı üst ikinci sınıf onur derecesi olarak değerlendirirler. Daha düşük ikinci sınıf onur derecesi ise %50’yi ve genel ortalamayı işaret eder. Üçüncü sınıf onur derecesi ise %40’lık bir başarıyı temsil eder. %35 ise pek parlak olmayan ancak geçer seviyeye işaret eder.
Bir yüksek lisans programına kabul edilmek için, normalde en azından ikinci sınıf onur derecesine eşdeğer bir öğrenci tercih edilir.

Birleşik Krallık’taki üniversiteler, master programına kabul koşulu olarak ortalamayı çok önemserler. Diğer ülkelerdeki not seviyesinin İngilizce not derecelendirme sistemindeki karşılığına göre karar verirler.

Motivasyon mektubu

Tüm yüksek eğitim başvurularında motivasyon mektubu( personal statement) çok önemlidir. Bazen bu  mektubu üniversite başvuru formunun içindeki ilgili yere yazmanı gerekebilir. Bu mektupta temel olarak  bu programı okumak için motivasyonunuzun yüksek olduğunu, alacağınız dersler ve program içeriği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu, okuyacağınız programın önceki eğitimlerinizle veya  iş deneyiminizle bağını,   master programının gelecekteki kariyerinize olası katkılarını ve de seçtiğiniz üniversitede neden okumak istediğinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

İş Deneyimi

Yüksek lisans başvurularında özellikle MBA ve diğer yönetim ile ilgili master başvurularında öne çıkan bir kriterdir. Bunun dışında tıp, eğitim veya sosyal hizmetler gibi alanlarda en azından 2 yıl ve üzeri tecrübe program şartı olarak istenebilir. Böylece iş deneyimi olan öğrencilerin programdan  uygulanabilirlik ve  interaktif derse katılım konusunda daha fazla fayda sağlayacağı düşünülür.İngiliz üniversitelerinin bazıları hiç iş deneyimi edinmemiş öğrenci adaylarını da kabul edebilmektedir. Bu şart her bölümün alım kriterleri kısmında belirtilir.
İngilizce Dil Şartı

İngiltere’deki tüm programlar İngilizce olarak  öğretildiğinden programı takip edebilmek, akademik literatürü İngilizce okuyabilmek, ödevleri ve tezi İngilizce yazabilmek için yeterli derecede İngilizce bilmek gerekiyor. İngiltere’deki üniversiteler İngilizce dil şartını ve kabul edilen testleri ve skorları websitelerinde ayrıntılı olarak açıklamaktadırlar. İngiltere’de yüksek lisans için minimum IELTS 6 -6,5  düzeyinde bir İngilizce dil seviyesi istenir. Anadili İngilizce olan bir ülkeden İngiltere’ye yüksek lisans yapmak için geliyorsanız bu şart aranmaz.

İyi referanslar

İngiltere yüksek lisans başvurusunun olmazsa olmaz şartlarından biri iyi referanslara sahip olmaktır. Lisans eğitiminde ders aldığınız öğretim üyelerinden ve/ veya çalıştığınız kurumlardan alacağınız referanslar başvurunuzu güçlendirecektir. Referanslarda içerik olarak ders içi becerilerden, kişisel özelliklerden ve de öğrencinin alanına olan yatkınlığından bahsedebilir.

Kurumsal referanslar ise kişinin iş ortamındaki başarısından, uygulamaya yönelik becerilerden bahsedebilir.

İngiltere’deki çoğu üniversite referans verilen öğretim üyelerine soru listesi göndererek bu soruları belirtilen öğrenci için cevaplamaları istenir. İngiltere’deki kabullerdeki gecikmenin temel nedeni referans kontrolleri sırasında İngiltere’deki üniversiteler tarafından gönderilen soruların referans veren öğretim üyeleri tarafından zamanında yanıtlanmamasıdır. Bu aşama tamamlanamadığında karar aşamasına geçilmesi gecikmekte ve gecikmelere sebep olabilmektedir.

İyi yazılmış bir research proposal

İngiltere üniversitelerine eğer research master programına başvuruluyorsa  iyi yazılmış ve öğrencinin çalışma alanını, tez konusunu ve çalışma planını iyi belirlediği bir research proposal kişiyi diğer adaylardan bir adım öne çıkarır.

Pre-Master Programları

İngiltere’deki pre-master programları öğrencilerin akademik olarak istenilen yüksek lisans programına yerleşmesine yardımcı olarak tasarlanmış alternatif hazırlık programlarıdır.
Pre-Master programları,  uluslararası öğrencilerin lisansüstü kabul koşullarını yerine getirme şanslarını arttırmalarını sağlar. Yoğun İngilizce konuşma eğitimi, akademik ödev hazırlama, araştırma yapma, tez yazma  konusunda öğrencilere yoğun bir hazırlık eğitimi verilir. Pre-master eğitimi alan öğrenciler okuyacakları program için ciddi bir altyapı eğitimi aldıklarından  programda daha başarılı olurlar.

Pre-Sessional English

İngiltere’deki üniversitelerin dil şartını karşılayamayan ancak akademik olarak programa kabul edilen öğrenciler şartlı kabul alırlar. İngilizce seviyesi olarak üniversitenin kabul şartları bölümünde belirtilen skoru yani IELTS 6,5 alamayan öğrenciler dil eksiklilerine göre 5-10 hafta erken İngiltere’ye giderek üniversite bünyesinde İngilizcelerini pekiştirirler. Örneğin program şartı olarak IELTS 6,5 isteniyorsa ve öğrencinin IELTS 5,5 skoru varsa 10 hafta İngilizce alarak programa başlayabilir. Bu programların belli başlangıç zamanları vardır. Bu tarihlerin kaçırılmaması önemlidir. Vize ise dil+ master süresi kadar verilir. Dil şartını ön İngilizce eğitimiyle karşıladıktan sonra başlayabilir.  Pre-sessional English programlarında da akademik İngilizce, ödev yazımı, akademik yazma ve konuşma becerilerini geliştirme hedeflenir.

İngiltere Üniversitelerinde burs

Hemen hemen tüm İngiliz üniversiteleri akademik açıdan başarılı öğrencilere burs fırsatları sunar. Burs miktarı  akademik başarı ortalamasına, başvurulan üniversiteye bazen de ülkeye bağlı olarak değişebilir. Eğer öğrenci research master programına gidiyorsa ve yayımlanmış makaleleri veya projesi varsa öğrenci daha fazla burs da alabilir, bazı durumlarda yüzde yüz burs bile almak mümkündür. Tüm üniversitelerin websitelerinde burs ile ilgili bölüm bulunmaktadır ve güncel burs oranları ve başvuru tarihleri mevcuttur.