Yeni-Zelanda’da-Yüksek-Lisans-(Master)

Yeni Zelanda’ya dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler hem  istedikleri alanda uzmanlaşmak, hem kaliteli eğitim alıp mesleki kariyerlerinde bir sonraki adıma geçmek  hem de Yeni Zelanda’nın muhteşem doğal güzelliklerini keşfetmek  için  yüksek lisans eğitimi almaya gelirler. Yeni Zelanda’nın dünyanın en kaliteli eğitimleri sıralamasında uluslararası standartlarla ödüllendirilmiş  haklı bir ünü vardır. Yeni Zelanda’nın üniversiteleri ders dışında da yüksek lisans öğrencileri indoor ve outdoor bir çok etkinlik sunar.  Yeni Zelanda halkı, yabancı öğrencilere sıcak ve misafirperverdir. Yeni Zelanda’da eğitim maliyeti yurtdışı eğitim için çok tercih edilen bir çok eğitim destinasyonuna göre  maliyetli değildir. Temel olarak İngiliz eğitim sistemini almıştır.

Yeni Zelanda master programlarında bir çok seçenek sunar. MBA’den mühendisliğin bir çok dalına, turizmden mimarlığa kadar bir çok alanda master yapabilirsiniz. Yeni Zelanda burslar konusunda da oldukça cömert bir ülkedir, özellikle akademik ortalamanız(GPA) yüksekse ve akademisyen olmayı hedefliyorsanız Yeni Zelanda’da bir çok üniversitede burs bulabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da eğitim başlangıçları Şubat-Mart ve Temmuz –Ağustos aylarıdır.

Yeni Zelanda’da 2 tür master vardır.

Master by Research: Araştırma ağırlık bir master programı olup, daha çok akademik makale yazmaya ve ileri araştırma becerilerini geliştirmeye dayalıdır.Daha küçük gruplar şeklinde ders alınır. Başvuruda bulunurken araştırma yapılacak alanla ilgili üniversiteye teklif (research proposal) sunulur.Tez yazılır.

Taught Master: Genellikle alana yönelik dersler şeklinde olup, daha kalabalık sınıflarda ders alınır.

Program sonunda proje hazırlanabilir veya programa bağlı olarak tez de yazılabilir. Daha çok iş hayatı hedeflenerek dizayn edilmiş programlardır.

Öğrenciler yüksek lisans programını tamamladıktan sonra doktoraya devam edebilirler.

Yeni Zelanda Yüksek Lisans Başvuru Belgeleri

  • Lisans transkripti
  • Lisans diploması veya mezuniyet belgesi
  • IELTS/TOEFL sınav skoru. IELTS Overall 6,5 veya TOEFL 90  ile kabul ederler. Psikoloji  ve eğitim bilimleri için çok daha yüksek skorlar istenebilmektedir.
  • CV
  • 2 akademik referans
  • Research proposal(master by research) için gereklidir.
  • Personal Statement( Motivasyon mektubu)
  • Çalışanlar için işyeri referans mektubu