Yeni-Zelanda’da-Sertifika-ve-Diploma-Programları

Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Yeni Zelanda’yı, Avustralya’nın kardeşi olarak nitelendirebiliriz. Ülkenin yaşam masraflarının ve okul ücretlerinin ekonomik olması öğrencilerin artık Avustralya ile birlikte Yeni Zelanda’yı da tercih etmelerini sağlıyor. Sene içerisinde eğitime giden öğrencilerimizin belirttiği üzere ülkenin tek olumsuz özelliği ülkemize uzak mesafede bulunmasıdır.

Sertifika veya diploma programları daha pratik ve iş hayatında kolaylıkla uygulanabilir bilgiler içermektedir. Master programları daha çok akademik kariyere yönelik, teorik bilgiler içerir.

Sertifika programları, lisans ve master programlarına oranla kabul koşullarının daha esnek ve pratik olması, iş hayatında kolay uygulanabilir bilgiler içermesi ve ekonomik oluşları sebebiyle tercih edilmektedir. Sertifika programları, daha çok lisans ve master programları yerine sertifika ya da  diploma almak isteyen ve lisans programları yerine meslek edinmek isteyen kişilerce tercih edilmektedir.

Sertifika veya diploma programlarının birçoğu için İngilizce gerekmektedir. Ancak bazı programlar orta ya da üstü düzeyde İngilizce seviyesini kabul etmektedir. Okulların çoğunda programlara başlamak için İngilizce seviyeleri yeterli olmayan öğrencilere yönelik İngilizce kursları bulunmaktadır.

Sertifika veya diploma programları için en az lise mezunu olmak gerekir, ancak bazı okullar üniversite mezunu, iş tecrübesi gibi ek koşullar talep etmektedir. Bu programlar genel olarak 3, 6, 9 ay, bazen 1 veya 2 yıl sürelidir. Ancak her hafta başvuru kabul eden programlar da bulunabilmektedir.

Sertifika veya diploma programlarını tamamlayan öğrenciler üniversite eğitimi görmek isterlerse almış oldukları dersler üniversitelerce kredi olarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca bu programlar sonrası öğrenciye gerçek iş ortamı öncesi tecrübe edinebilmesi için staj olanakları da sağlamaktadır.