Yurtdışında eğitim

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin yapması gereken en öncelikli işlerden biri uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlarından birine girerek İngilizce seviyelerini belgelendirmektir. Dil yeterlilik testleri, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi çeşitli yabancı dillerdeki becerilerinizi test etmek için kullanılır.

IELTS,TOEFL, PTE, Cambridge sınavları hemen hemen tüm dünyanın önde gelen üniversiteleri ve eğitim kurumları tarafından kabul görür.

Bu sınavlar  genellikle uluslararası öğrencilerle ilişkilendirilse de  aslında önde gelen şirketler, devletin önde gelen kurumları ve de yurtdışında göçmenlik planlayan kişiler tarafından sıkça tercih edilir.

Dil yeterlilik sınavları kişinin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini 4 ayrı kategoride değerlendirir.   Yurt dışında lisansüstü (yüksek lisans ya da doktora) eğitimi alma hayali kuranların mutlaka yabancı dil yeterliliklerini belgelendirmeleri gerekir ve Türkiye’de oldukça sık tarihlerde yapılan bu sınavlara kayıt olabilirsiniz ve dil seviyenizi belgelendirebilirsiniz.

Söz konusu dil sınavı listesi ve detayları ise aşağıda derlendiği gibidir.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) Nedir?

Uluslararası geçerliliği bulunan dil sınavlarının başında TOEFL gelir. Başta Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık olmak üzere 150’den fazla ülkede eğitim veren 10.000’den fazla eğitim kurumu için bu sınav geçerliliğe sahiptir. Özellikle yurt dışında oturma izni almak ya da çalışma vizesi çıkarmak isteyenler için de bu sınav sertifikasının kabul edildiği bilinir.

Sınav 4,5 saat sürer ve tek bir oturumda gerçekleştirilir. Bu oturumda dinleme, konuşma, okuma ve yazma açısından test edilme gerçekleştirilir. Ancak konuşma yüz yüze yapılmaz. Cevaplar bir yazılım ile kayıt altına alınır. Sınav katılım ücretinin ise 157 USD olduğu ve girilecek şehre göre değişiklik gösterebileceği bilinir. Fiyatlar sürekli güncellenir. TOEFL geçerlilik süresi ise 2 yıldır.

İlginizi Çekebilir | İngiltere Dil Okulları

IELTS (International English Language Testing System) Nedir?

Uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil sınav çeşitleri arasında popüler olan bir diğer sınav IELTS olarak görülmektedir. Dünya çapında tercih edilen en popüler sınavlardan biri olan IELTS, ne yazık ki ÖSYM tarafından geçerliliğe sahip değildir. 2014 yılında kaldırılan bu geçerliliğe karşılık bu sınavı kabul edilen bazı kuruluşlar vardır.

165 dakikalık olan bu sınavda dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerileri değerlendirilmektedir. İki farklı çeşidi vardır. IELTS Academic, akademik temelli beklentiler içindir. Akademik dil yapısına ek bireyin akademik hayata hazır olup olmadığını da ölçmektedir. IELTS General Training ise ortaöğretim ve iş deneyimi amacıyla talepte bulunan kişilere yöneliktir. IELTS 2022 sınav ücreti ise 1400 TL’dir. Sınav ücretinin güncelliğini sınavı yapan kurumlar olan IDP ve British Council’dan kontrol edebilirsiniz.

TOEIC (Test of English for International Communication) Nedir?

TOEIC, TOEFL sınavını geliştiren ETS tarafından geliştirilmiştir. Temel geliştirilme amacı iş İngilizcesidir. Akademik hayata geçiş ya da akademik hayatta yükselme sürecinde geçerliliğe sahiptir. 2 saat süren sınavın dinleme ve okuma olmak üzere iki ayrı bölümü vardır. Dinleme sorularının 200 adet olduğu bilinmektedir. Sınav puan aralığı 10-990’dır. Üniversitelerden kabul görmek için ise en az 500 almak gereklidir.

PTE (Pearson Academic) Nedir?

Uluslararası yabancı dil sınavı listesindeki bir diğer popüler isim PTE olarak karşımıza çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere akademik bir İngilizce sınavıdır. Tek oturumda gerçekleştirilen sınavın 3 saat süresi vardır. Dileyenlerin ise 10 dakikalık bir mola kullanması mümkündür. Diğer İngilizce sınavlarından farkı ise sonuçlarının açıklama süresinin 5 iş günü olmasıdır. Üniversite kabul edilebilirliği almak için en az 51 almak gereklidir.

Cambridge Üniversitesi Sınavı Nedir?

Cambridge Üniversitesi dil yeterlilik sınavı, dünya genelinde en yüksek bilinirliğe sahip olan sınavlardan biridir. Sınavı diğer dil sınavlarından farklı kılan ise puanlama sisteminin olmamasıdır. Sınav sonucunda iki temel ihtimal vardır: geçmek ve kalmak. Alınan sertifika ömür boyu geçerlidir. Türkiye’de ise yalnızca 11 noktadan bu sınav gerçekleştirilmektedir.

1 2