University of Wollongong; New South Wales University of Technology’nin 1951 yılında Wollongong’ta bölüm açmasıyla “ University of Wollongong” kurulmuştur.

10 yıl sonra Wollongong College University of New South Wales  adını almıştır ve Wollongong Üniversitesi, 1975 yılında New South Wales Parlamentosu tarafından  bağımsız bir yüksek öğrenim kurumu olarak tanınmıştır. 1982 yılında üniversite, 1962 yılında Wollongong Teachers’ College olarak kurulmuştur ve sonradan Wollongong Yükseköğretim Enstitüsü  adını alan kurumla birleştirilmiştir.

1980′ lerde hızlı bir  büyüme gerçekleştiren Wollongong Üniversitesi,  yapısını tamamlamasından kısa bir süre sonra girişimci ruhunu eğitim kalitesini mükemmelleştirmeye kanalize etmiştir. Eğitim ve araştırma alanında zaman içinde haklı bir üne kavuşmuştur.

50 yılı aşan eğitim tecrübesiyle  20.000’in üzerindeki öğrencisiyle 3 kampüs ve 5 eğitim merkezinde eğitim vermeye devam etmektedir. Başlangıçta bölgedeki çelik endüstrisi için mühendis ve metalürjist yetiştiren bir kurumken, şu an 9 fakültede çok geniş yelpazede programlar sunmaktadır. Bunlar ;

Beşeri Bilimler, Eğitim Bilimleri, Sağlık ve Davranış Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Hukuk Bilimleri, Bilgi Teknolojileri, İşletme, Yaratıcı Sanatlar’dır.

Başlangıçta mühendis ve metalürjist bölgenin çelik endüstrisi için gerekli teknik eğitim sağlayıcısı olarak kurulan Üniversite, şimdi dokuz fakülte ( Sanat, Eğitim, Sağlık ve Davranış Bilimleri, Mühendislik, Hukuk, Bilim, Bilişim, Ticaret ) genelinde kurslar ve Yaratıcı Sanatlar sunar. Bu fakültelerde toplam 40 eğitim birimi, 760  akademik personel ve toplamda 1.600 personelle hizmet verilmektedir.

Kuruluşundan bu yana, üniversite 52.000’den fazla mezun vermiştir. 70’in üzerinde farklı ülkeden gelen öğrencileri bulunmaktadır. Toplam öğrencilerinin %30’u uluslar arası öğrencilerden oluşmaktadır.

Wollongong Üniversitesi, multi kampüslü bir kurumdur. Wollongong ana kampüsü şehir merkezinden beş kilometre uzakta bulunmaktadır. Diğer kampüsleri Dubai ve Shoalhaven kampüsüdür. Buna ek olarak  Bega, Batemans Bay, Moss Vale, Loftus ve Sydney Business School üniversiteye bağlı eğitim merkezleri olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Singapur, Malezya ve Hong Kong’taki bazı  partner kurumlarla işbirliği yapmaktadır.

Wollongong Üniversitesi araştırmalar alanında her zaman güçlü bir odak olmuştur. Ulusal, teknolojik, ekonomik ve sosyal konularda uygulamalı araştırmalar için uluslar arası kurumlarla, hükümetle ve sanayi firmalarıyla işbirliği yapması üniversiteye bu alanda haklı bir ün kazandırmıştır. 8 Araştırma enstitüsüne ve 3 araştırma geliştirme merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Akıllı gıdalar, partikül teknolojileri, Asya Pasifik sosyal dönüşüm çalışmaları bunlardan sadece birkaçıdır. Buna ek olarak üniversite 4 farklı araştırma merkeziyle akıllı imalat sistemleri, demiryolu ve mühendislik teknolojisi, kaynaklı yapılar ve akıllı internet teknolojisi ile ilgili ortak çalışmalar yürütmektedir.

Üniversite  telekomünikasyon alanında da “mükemmeliyet merkezi” haline gelmiştir. Güney yarımkürede bilgi teknolojileri, multimedya ve telekomünikasyon araştırmaları alanındaki en büyük merkezlerden biridir. Diğer uzmanlık alanları ise süper iletkenler, akıllı polimerler, çelik işleme ve ürünleri, mikrodalga teknolojisi, biyomedikal araştırmaları, tıbbi radyasyon fiziği ve çevre araştırmalarıdır. Üniversitenin bu üretken ve girişimci çalışmaları aldığı uluslar arası ve ulusal ödüllerle taçlandırılmıştır. University of Wollongong dünyanın en yenilikçi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Bölümler
Information & Communication Technology
Graduate School of Medicine
Public and Population
HealthArts & Humanities
Health & Medicine
Mathematics & Statistics
Communications & Media
International Studies
Engineering
Science
Law
Physics
Business
Education
Psychology
Social Work
Social Sciences
Creative Arts