Manchester Üniversitesi (University of Manchester, UoM) İngiltere’nin Manchester şehrinde 2004 yılında, Victoria University of Manchester ve UMIST’in birleşimiyle kurulmuştur. İki üniversitenin birleşimi kraliçe tarafından onaylanmıştır.

Manchester Üniversitesi, Manchester’da bulunan en iyi araştırma üniversitesi ve İngiltere’de bulunan en iyi 3.araştırma üniversitesidir. Üniversite, yaptığı araştırma çalışmalarıyla uluslar arası bir üne ve öncülüğe sahiptir.

Manchester Üniversitesi, modern eğitim yöntemlerini öğrencilere sunmaktadır. Üniversite; alanında ünlü eğitmenleriyle birlikte, öğrencilerin üst düzey akademik gelişim sağlamasını hedeflemektedir.

Manchester Üniversitesi, birçok firmayla güçlü bağlara sahiptir. Manchester mezunları, iş istihdamı konusunda avantajlı olanaklara sahiptir.

Manchester Üniversitesi, QS World University Rankings’de (dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması) 28.sırada yer almıştır. Üniversite, ülke üniversiteleri arasında ise 8.sırada yer almıştır.

Manchester Üniversitesi öğrenci sayısıyla da İngiltere’de bulunan en büyük üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversite, 38.000’i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Manchester Üniversitesi Öğrenci İmkânları

Kütüphane (Birleşik Krallıktaki en büyük kütüphanelerden biri olarak kabul edilir)

Konaklama

Bilgisayarlar

Spor merkezi

Manchester Üniversitesi Sportif Faaliyetleri

Üniversite, öğrenciler için spor merkezine sahiptir. Öğrenciler, üniversitede bulunan 44 farklı spor dalında faaliyet gösterebilmektedir.

Manchester Üniversitesi spor tesislerinde yüzme havuzu, basketbol sahası, fitness ve jimnastik salonu, futbol sahası, rugby sahası ve daha birçok gelişmiş alan bulunmaktadır.

Üniversitenin en aktif olduğu spor dalları ise lakros, korfball, dodgeball, hokey, rugby, futbol, basketbol ve kriket olarak sıralanmaktadır.

Manchester Üniversitesi Fiyatları

Öğrencilerimizin seçeceği eğitim programına göre (lisans, yüksek lisans, diploma) değişkenlik gösteren fiyatlar,  11.000 £ ve 18.000 £ arasındadır.

Önemli İsimler

The Chemical Brothers, müzik grubu

Anna Ford, eski BBC ve ITN haber spikeri

Anthony Burgess, roman yazarı, şair, besteci, eleştirmen, dil bilimci ve çevirmen. Otomatik Portakal isimli romanıyla tanınır.

Robert Bolt, oyun yazarı

Peter Maxwell Davies, besteci

Ernest Rutherford, 1908 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi nükleer fizikçi

Arthur Harden, İngiliz biyokimyacı. 1929 yılında, Hans von Euler-Chelpin ile birlikte, “şekerin fermantasyonu ve fermantatif enzimler üzerine araştırmaları için” Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür