25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen vizesine başvuru yapanTürk vatandaşları vize ofisleri ve konsolosluklarda parmak izi vererek artık vize alabilecek. Schengen anlaşmasına bağlı tüm konsolosluklar Vize Bilgi Sistemi’ne (VBS) geçecek.

Sistem 2011’den bu yana Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler ile Avustralya’da uygulanıyordu. 25 Eylülden itibaren de Türkiye ve Balkan ülkeleri vize bilgi sistemine dahil edilecek.
Kısa süreli vizeler konusunda veri alışverişine imkân sağlayan merkezi bir veri tabanı olan VBS ’nin devreye girmesiyle vize başvuru prosedürleri ve kontrollerin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Sistem 5 yıl kullanılacak
25 Eylül’den itibaren tüm Schengen ülkelerine gitmek isteyen vatandaşlar parmak izi ve dijital fotoğraf verecek. Parmak izi alımı uygulaması daha önce birkaç ülkeyle sınırlıydı.
Vize talep edenlerin parmak izi ve dijital fotoğrafları, vize başvuru formundaki bilgilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecek. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS’deki önceki başvuru dosyasından kopyalanacak. Parmak izi vermek için tekrar tekrar vize ofisine gitmeye gerek kalmayacak.
Önceki vizeler üye ülkeler tarafından görüntülenecek, vize prosedürü kolaylaşacak!
VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen kararlarını kapsayacak. Daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullanıldığı her Schengen terminalinde görünecek. Bu sayede yeni vize alınırken, çoklu giriş talepleri başvuru sahibinin lehine değerlendirilecek.

Schengen parmak izi uygulaması 26 ülkede geçerli!
Schengen üyesi Avrupa Birliği ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti,Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya,Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan olarak sıralanıyor.
AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahil.