Polonya'da Üniversite Okuma Şartları

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk aklına gelen ülkeler İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerdir fakat  yüksek eğitim ve yaşam masrafları bu ülkelerde eğitim almayı zorlaştırır. Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alması, yüksek kalitede eğitim vermesi ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun yaşam maliyetlerinin olması sebebiyle, Polonya’da üniversite eğitimi almak için oldukça avantajlı bir ülkedir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak YÖK’ün denk gördüğü dünyanın ilk 1000 üniversitesine yerleşmek için Türkiye’de bir üniversiteyi kazanmış ya da yerleşmiş olmanız gerekmez. Ancak eğer ilk 1000 üniversitenin içerisinde olan bir okula yerleşmiyorsanız Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir.

Polonya’da eğitim alacak öğrenciler Lehçe yada İngilizce eğitim alabilirler. Lehçe bölümler daha sayıca çokken hemen her bölüm için de İngilizce program bulmak mümkündür. İngilizce eğitim alacak öğrencilerden İngilizce dil skoru istenir. Bu şartı sağlayamamanız durumunda İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. Polonya’da üniversiteye direkt başlayabilmek için IELTS’den en az 6 skoru almanız gerekir. Bazı üniversiteler dil muafiyeti için kendi İngilizce sınavlarını yapabilmektedirler.

Dil şartına ek olarak transkript, diploma bazı bölümler özel sınavlar ya da sanat okullarında portfolyo isteyebilirler. Ayrıca hemen hemen üniversitede yabancı öğrencilerin Lehçe öğrenmesini teşvik etmek amacıyla ücretsiz Lehçe programlar sunulmaktadır.

Yurtdışında eğitim denilince en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan Polonya’da üniversite eğitimi sürecinde öğrencilere çeşitli konaklama seçenekleri sunulur. Üniversite yurtları, özel yurtlar, öğrenci evleri bu seçeneklerden bazılarıdır.

Polonya’da üniversite eğitimi boyunca öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama üniversite yurtlarıdır. Varşova bölgesinde Sadece dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerin kalabileceği öğrenci evleri bulunur.

Polonya Üniversite başvuru tarihleri okula ve programa göre değişiklik göstermektedir. Çoğu üniversite Ekim ayında eğitime başlarken İngilizce hazırlık veya Lehçe hazırlık veya bazı programlar Şubat ayında da başlama şansı sunarlar.

Ekonomik Yaşam

Polonya’da üniversiteler, kaliteli eğitimi uygun fiyata sunar. Polonya’da eğitim alan öğrenciler ekonomik ve yüksek yaşam standartları, geniş sosyal olanaklara sahip olurlar. Yıllık eğitim masrafları 3000-4000 Eur arasındadır. Bir yıllık üniversite eğitiminin eğitim, konaklama, yaşam masrafları gibi temel giderleri için ortalama toplam 8-9000 EUR civarındadır. Bu rakam Türkiye’de okuyacağınız birçok vakıf üniversitesinin yıllık eğitim ve yaşam masrafından çok daha azdır.

Polonya Dünya Sıralamasında ilk 10’da

Kaliteli ve başarılı üniversiteleriyle Dünya sıralamasında ilk 10 içinde yer alan Polonya, mezunlarının çalıştığı yönetici pozisyonlarıyla ün salmıştır. Polonya eğitim sistemi disiplinli ve başarılı oluşuyla bilinir.

Polonya, Avrupa’da ve dünyada tanınan, verdiği kaliteli eğitim ile tanınmış birçok üniversiteye ev sahipliği yapar. Polonya üniversiteleri, farklı ülkelerden birçok öğrenci başvurusu almaktadır. Uluslararası öğrenci profiline sahip üniversiteler mezunlarının kolay iş bulması ve önemli pozisyonlara gelmesiyle tanınmaktadır.

Real Yurtdışı Eğitim olarak Polonya’da üniversiteye gitmek isteyen öğrencilere okul seçiminden vize başvurusuna, konaklama ayarlamasından okul kabulüne kadar tüm süreçlerde yardımcı oluyoruz.   Şimdiye kadar birçok öğrencimizi Polonya’nın önde gelen üniversitelerine yerleştirdik. Polonya ile ilgili detaylı bilgi için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.