Malta’da İngilizce öğrenmeye hazır mısınız?

Diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında fiyatlar açısından çok daha cazip olan Malta’yı tarihî önemi, doğal güzellikleri ve harika yemekleri dışında ziyaret etmek için çok önemli bir neden daha var: Ülkedeki eğitim imkânları. Resmî dillerinden biri İngilizce olan Malta, İngilizce öğrenmek ya da İngilizce’sini geliştirmek isteyenler için mükemmel fırsatlar sunuyor. Bunun nedenlerinden biri Schengen Bölgesi’nde resmî dili İngilizce olup bu dili öğrenebileceğiniz tek ülke olması, yani dili sadece sınıflarda öğrenmiyor, hayatın içinde öğreniyor ya da geliştiriyorsunuz. Aynı zamanda ülkede bulunan 50’den fazla dil okulunda İngilizce öğrenmek ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre çok daha uygun, tabii bu kadar çok dil okulu olunca ortaya bir de rekabet faktörü çıkıyor. Rekabet sayesinde dil okulları hem daha uygun fiyatlı oluyor hem de devletin okullar üzerindeki sürekli denetimi eğitim kalitesinin artmasını sağlıyor. Gelin biraz İngilizce dil kursları için Malta’nın neden iyi bir sebep olduğunu inceleyelim.

Tarih içinde İngilizce öğrenin

Malta, küçük olmasının yanında tarihî açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Dolayısıyla dil öğrenirken bir yandan tarihî eserleri ziyaret etme şansına da sahipsiniz. Başkenti Valletta’nın başlı başına sizde tarihte yaşıyormuşsunuz hissi yaratacağından emin olabilirsiniz. Mısır’daki piramitlerden bile eski olduğu söylenen UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Ggantija Tapınak Kompleksi mutlaka gezmeniz gereken bir destinasyon olacak. Tarihiyle büyüleyen böylesine etkileyici bir ülkede İngilizce öğrenmeyi kim istemez ki?

Öğrenci dostu yaşam

Malta, oldukça fazla dil okulunun olduğu bir ülke olması sayesinde öğrenci dostu çevre sunan bir ülke. Yiyecek, içecek, konaklama ve müze fiyatları gayet uygun olan Malta’da özellikle Valletta çevresinde yoğunlaşan öğrenci nüfusu sayesinde gece kulüpleri ve barlar her zaman dolu. Hem ziyaretçilerine hem yerel halkına hem de öğrencilere sunduğu tertemiz plajları, ekstrem spor imkanları ve oksijen deposu olması da cabası.

Akdeniz ikliminin etkisi altında olan ülkenin insanları da sıcak kanlı olmalarıyla ün kazanmış durumdalar. Her konuda size yardımcı olmak için çabalayan Maltalılar ile anlaşamamak olanaksız. Eğitim alacağınız okulda ise dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelmiş binlerce öğrenci olacak. Farklı kültürlerle kaynaşıp pratik yapmak İngilizce’nizi geliştirmenizde oldukça yardımcı olacak.

Bol seçenek sunan dilokulları

Malta’da bulunan dilokullarında herkesin kendi kriterlerine uygun olanı bulabileceğinden eminiz. 50’den fazla dilokuluna ev sahipliği yapan Malta, her seviyeden öğrenciye İngilizce kursları sunuyor. Sunulan dil programları arasından İngilizce’yi ana hatlarıyla öğrenmek isteyenler için genel İngilizce dersleri, çalıştığınız işe yardımcı olması için iş İngilizcesi ya da bir sınava hazırlanıyorsanız sınav İngilizcesini ve son olarak da akademik İngilizceyi tercih edebiliyorsunuz. Sınıflarınız seviyenize göre belirleniyor ancak özel ders alma imkânınız da bulunuyor.

Peki dil programları kaç hafta sürüyor? Bunu seçmek de sizin elinizde. Bütçenize ve bu güzel ülkede ne kadar kalmak istediğinize bağlı olarak size uygun olan dil kursunu seçerek Malta’da eğitiminize başlayabilirsiniz. 2 – 52 hafta arasında istediğiniz süre kadar eğitim alabilirsiniz.

Malta’daki eğitim sürenizde nerede konaklayacağınızdan da bahsedelim biraz. Bu konuda da oldukça fazla seçeneğiniz var. Bazı dil okullarında aile yanında konaklama imkânınız varken tercihinize göre okul yurtlarındaki odalarda da konaklayabilirsiniz. Öğrenci evlerinde de konaklama şansı sunan Malta dil okullarının bazılarının anlaşmalı olduğu oteller de bulunmakta. Kalacak yer konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız Malta heyecanla sizi bekliyor.

Eğitim’in sadece sınıftaki derslerle sınırlı kalmayacağını da tekrar hatırlatalım; Malta’daki kurslarda sosyal aktivitelere de oldukça fazla yer veriliyor. İngilizce sadece okullarda değil sosyal hayatın içinde öğrencilere öğretiliyor. Örneğin Malta turu, başkent Valletta turu, kahvaltı programları, bowling gibi sosyal aktivitelere de öğrencilerin katılması sağlanarak İngilizceyi günlük yaşamlarında kullanmaları hedefleniyor.

İngilizceyi hayatın içinde öğrenmek isteyenler için oldukça cazip olan Malta, her dönem olduğu gibi bu dönem de yeni öğrencilerini bekliyor. Şimdiden iyi çalışmalar!

 

Malta Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız