Sydney’de yer alan Macquarie University, Avustralya’nın en önemli eğitim ve araştırma üniversitelerinden biridir.  New South Wales Hükümeti tarafından 1964 yılında kurulmuş olan üniversite, park görünümlü 126 hektar arazi üzerinde yer almaktadır. North Ryde ve City olmak üzere 2 kampüsü bulunmaktadır.

İşletme ve Ekonomi; Sanat; Bilim; Beşeri Bilimler olmak üzere 4 fakültesinde yaklaşık 35.000 kayıtlı öğrencisi vardır ve 110’un üzerinde ülkeden gelen 11.000 civarında öğrencisi ile Maquarie uluslararası bir üniversitedir.

Üniversite sürekli olarak Avustralya’nın en iyi 10 ve Dünya’nın da en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Uluslar arası öğrencilerin yanı sıra birçok Avustralyalı öğrenci de Macquarie’den mezun olmayı başarılı bir kariyere başlamak için ilk adım saymaktadır. İşverenlerin mezunlarını en çok tercih ettiği üniversitelerin başında gelen Macquarie University, özellikle işletme, hukuk, uluslar arası ilişkiler  alanlarında çok iyi olmasının yanı sıra mühendislik eğitiminde de teori ve pratiği birleştiren eğitim anlayışıyla takdir toplamaktadır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora programları her yıl binlerce öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

1 Milyar $’lık kamu ve özel (Cochlear Ltd.) altyapı yatırımlarının sonucunda birçok yeni imkanıyla Macquarie University, modern bir üniversite haline gelmiştir. Diğer yeni binalar ve projeler ise bir tren istasyonunu, spor ve su merkezini, Avustralya’nın ilk burs-destek merkezini, alt uzmanlık alanı sağlık okulunu ve Maquarie Üniversite Hastanesini kapsamaktadır.