NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

Kaliteli Yurtdışı Eğitim Hizmeti

Kaliteli Hizmet Anlayışı

Yurtdışında Geniş Okul Alternatifleri

Geniş Okul Alternatifleri

Yurtdışı Eğitim'de Para İade Garantisi

Para İade Garantisi

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ücretsiz Danışmanlık

MS 500’e kadar İrlanda keşişleri ve manastırları ile Avrupa’nın öğrenme merkeziydi. Bu yüzden İrlanda’ya Azizler ve Bilginler Ülkesi unvanını kazandırmıştır. 1592’de Trinity College Dublin, tüzük ve üniversite statüsünü almıştır. İrlanda’nın Ulusal Üniversite’si olan Maynooth’ un kuruluş tarihi 1795’ e kadar uzanmaktadır. Galway ve Cork’ta bulunan iki üniversite de 1845 tarihinde kurulmuştur. 

İrlanda’nın tarihine bakıldığı zaman öğrenmeye karşı derin bir takdir ve saygı uyandırmıştır. Bugün eğitime erişim oranları dünyadaki en yüksek oranlar arasında yer almaktadır. Gençlerin yüzde 85’inden fazlası orta öğretim düzeyini tamamlıyor ve bunların üçte ikisinden fazlası daha yüksek düzeyde eğitime devam etmektedir. İrlanda, 1000 kişi başına düşen mezun sayısı bakımından Avrupa’da birinci sırada yer alır. 

Dünya standartlarındaki tesislere yapılan yatırımlar devlet destekli olup uzun bir akademik mükemmellik geleneği üzerine kuruludur. Günümüzde 7 üniversite, 14 teknoloji enstitüsü ve dünyanın önde gelen diğer birçok eğitim ve araştırma merkezi, güzel kampüslerde ve son teknoloji tesislerde yer almaktadır.  

İrlanda araştırmaları, 18 araştırma alanında küresel olarak ilk yüzde bir içinde yer almaktadır. Ülkenin bütün üniversiteleri dünya çapında ilk yüzde 3’ün içindedir. 160 ülkeden gelen öğrenciler İrlanda’da eğitim görüyor ve öğrenciler ülke nüfusunun %12’sini oluşturuyor. 

Neden İrlanda’da Eğitim Almalıyım? 

Dost canlısı, güvenli bir ülke; İrlanda, Lonely Planet tarafından 2008 ve 2010 yıllarında dünyanın en dost canlısı ülkesi seçilmiş ve 2013 Küresel Barış Endeksi’nde 12. sırada yer almıştır. Rakipsiz bir eğlence anlayışı ile birleşen misafirperver doğaya sahip insanları, İrlanda’da unutulmaz bir deneyim yaşamanızı sağlar.

İngilizce konuşan ülke; İngilizce konuşulan bir ülke olan İrlanda, İngilizce konuşulan dünya ve özellikle kapı komşusu olan Birleşik Krallık ve ABD ile yakın kültürel, ekonomik ve eğitimsel bağlara sahiptir. 

Uluslararası kabul görmüş nitelikler ve kapsamlı seçim; Öğrenciler kariyerlerinde istedikleri tırmanışa geçmek için son derece saygın işletme okullarında, bilimsel ve teknolojik mükemmeliyet merkezlerinde ve ayrıca ünlü dil, beşerî bilimler ve sanat fakültelerinde geniş bir program yelpazesi arasından seçim yaparak zirveye ulaşabilirler. 

Destekleyici öğrenme ortamları; Özel uluslararası ofisler, öğrencileri İrlanda’da geçirdikleri süre boyunca tam olarak desteklemek için akademik, idari ve uzman personel ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. Bu destek yapıları sayesinde öğrenciler bilgiye, tesislere, hizmetlere ve personele doğrudan erişebilmektedir. 

Seçkin mezunlar; İrlanda’nın mezunları kendi alanlarında yenilikçiler, topluluklarında liderler ve tüm dünyada mükemmellik elçileridir. İrlanda’da kazandığınız nitelikler ve yaptığınız bağlantılar başarıya giden yolda size etkileyici bir pasaport sağlar. 

İrlanda’da Eğitim Almak için Nasıl Başvuru Yapılır?

İrlanda yüksek öğretim kurumuna başvurma yönteminde AB öğrencisi ya da AB üyesi olmayan öğrenci olmanız oldukça önemlidir. Durumunuz başvuru yaptığınız zaman belirlenir ve ilk yıl kayıt yaptırdıktan sonra değiştirilemez. İrlanda’da AB vatandaşı olarak okumak için başvuru yaptıysanız, aksi belirtilmediği süre boyunca tüm lisans derslerine Merkezi Başvuru Ofisi (CAO) aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. AB üyesi olmayan tüm öğrenciler, İrlanda’daki yüksek öğrenim kurumlarına doğrudan başvuru yapmaları gerekir. 

İrlanda’da bulunan okullara başvuru süreci İngiltere okullarına başvurulardan pek farklı değildir. Öğrenciler ilk önce lise düzeyindeki yeterliliklerini kanıtlamak zorundalar. Bunun yanı sıra yeterli bir derecede İngilizce bilmelidirler. Anadilleri İngilizce olmayan öğrenciler sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlar ise;

 • GCSE English Language
 • TOEFL
 • IELTS
 • Cambridge Profilcince

İrlanda’da Üniversite Eğitimi

 • İrlanda üniversitelerinde öğrencilere Lisans, Master ve Foundation programları sunulmaktadır.
 • Öğrenciler eğitim gördüğü süre boyunca part-time bir işte çalışabilirler. 
 • Öğrenciler Lisans programını bitirdikten sonra 6 ay ya da 1 senelik çalışma ve iş bulma iznine sahip olurlar. 
 • Öğrenciler Master programını bitirdikten sonra 2 senelik çalışma ve iş bulma iznine sahip olurlar. 
 • İrlanda dünyaca tanınan pek çok uluslararası şirkete ev sahipliği yapmaktadır ve ülkede işsizlik oranı oldukça düşüktür. Bu da şu anlama gelmektedir üniversiteden mezun olan herkes çok rahat bir şekilde iş bulmaktadır. 
 • Üniversiteler genellikle büyüktür ve yeşil kampüslere sahipler.   

Eğitim Vizesi Gerekli Mi?

İrlanda, AB üyesi olmayan birçok ülkeden adayların İrlanda’ya gelmek ve okumak için vize almalarını şart koşmaktadır. 

İrlanda Üniversitelerine Başvuru Dönemi ve Tarihleri 

Irish Leaving Certificate adlı sınavların son bulduğu hafta resmi olarak üniversiteler için başvuruların başladığı tarihtir. Her sene ağustos ayında olmaktadır fakat günler değişkenlik göstermektedir. İrlanda’da okul kontenjanlarına girmeye hak kazanan öğrenciler kontenjan dolana kadar birkaç hafta boyunca başvuru yapabilirler.  

İrlanda’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

 • 1 senelik Üniversite ücreti yaklaşık olarak 2,000€ ila 8,000€ arasındadır. 
 • 1 aylık barınma ücreti yaklaşık olarak   250€ ila 750€ arasındadır.
 • 1 aylık gıda ücreti 250€ ila 400€ arasındadır. 

İrlanda’da Konaklama 

Üniversite içinde bulunan yurt ve rezidanslar öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneklerindendir. Öğrenciler tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişinin kaldığı oda seçenekleri sunulur. Bazı yurtların yemek seçeneği bulunmazken bazıları öğrencilere sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek hizmeti sunmaktadır. 

Üniversite dışında bulunan özel yurt ve rezidanslar genel olarak okul kampüsüne yürüme uzaklığında ya da toplu taşıma mesafesinde bulunur. Öğrenciler tek kişilik, iki kişilik ya da daha fazla öğrencinin bulunduğu oda seçenekleri sunar. Yurtlarda bulunan rezidanslar öğrencilere stüdyo tipi oda ve içinde özel banyosu bulunan süite oda seçenekleri ile öğrencilere sunulmaktadır. 

Öğrenci evlerinde konaklayarak uluslararası öğrenciler ile bir evi paylaşabilir ve ufak çaplı bir alan içinde ev arkadaşlarınız ile samimi dostluklar kurarak bağımsızlığın keyfini sürebilirsiniz. Öğrenci evlerinde genellikle yemek yoktur, kendi yemeğinizi yapabilir ya da yerel restoran ve kafelerde yemek yiyebilirsiniz. 

Sıcak bir karşılama dahil ev yemekleri ve bir evin tüm konforuna sahip olabilirsiniz. Aile yanında konaklamayı tercih ederek gerçek bir evin sıcaklığında ve konforunda yaşamayı seçebilirsiniz. Yaşayacağınız ülkenin adetlerini ve kültürünü öğrenmenin en iyi ve kolay yollarından biridir. Aile yanı konaklama seçeneğinde odalar genellikle tek kişiliktir. Tercihe bağlı olarak özel banyolu konaklama seçeneği de bulunur. 

İrlanda İklimi

İrlanda iklimi bol yağışlı ve aşırı sıcaklıkların olmadığı ılıman, nemli ve değişken olarak özetlenebilir. Şanslıysanız dört mevsimi bir günde yaşayabilirsiniz. Ada tüm yıl boyunca Gulf Stream’in sıcak etkisi ile sarıldığı için İrlanda, enlemini paylaşan diğer ülkelere göre çok daha sıcaktır. 

Aşırı kış soğukları çok nadirdir ve ortalama kış sıcaklıklarının 40°F /5° derece ile 46°F/ 8° derece arasında olduğu, soğuk bir karşılamadan ziyade sıcak bir parıltıyla karşılaşmanız daha olasıdır. Yaz sıcaklıkları genellikle 60 F°/15° derece ile 70°F/20° derece arasındadır. Olasılıktan daha fazla olan tek şey yağmurdur. Bu yüzden valizinize yağmurluklarınızı eklemeyi unutmayın.