İrlanda’da Lise Eğitimi

İrlanda’da lise eğitimi, Avrupa’da İngilizce  lise okumak isteyen ve İngiltere’ye alternatif  olabilecek harika bir opsiyondur.Birleşik Krallık’ın 4 üyesinden birisi olan Kuzey İrlanda ile karıştırılan İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti olarak da bilinir.  Başkenti Dublin’dir. İrlanda suç oranı düşük, yemyeşil doğa, sosyal, sıcakkanlı insanlardan oluşan bir ülkedir. İrlanda, uluslararası öğrencilere kapılarını sonradan açmış olsa da uluslararası öğrenciler tarafından son yıllarda oldukça tercih edilen bir ülkedir. Anadilinin İngilizce olması, sosyal refah düzeyinin yüksek olması sebebiyle uluslararası öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Ailelerin güven duyarak  çocuklarını lise eğitimine gönderebileceği İrlanda, kendine has  müzik, yemek ve daha bir İrlanda gelenekleriyle hoş bir ülkedir.

İrlanda’da geçiş yılı uygulaması vardır.  15-16 yaşındaki öğrencilerin gelecekte donanımlı bireyler olabilmeleri adına drama, araç kullanımı, spor ve kültürel aktiviteler, münazara gibi etkinliklerle kendilerini geliştirmeleri amaçlanır.

Klasik (classic) program tercihinde, öğrenciler transkript ve  dil seviyelerine göre okul  birimleri tarafından yerleştirilirken, belirli bir not, yaş ve dil ortalamasına sahip öğrenciler ise aşağıdaki gibi 2 farklı imkanda bu yurtdışı lise eğitimini alabilirler.

Private Day School (Özel Okul + Aile Yanı Konaklama)

  • Sutton Park School, Dublin
  • Villiers College, Limerick
  • Monaghan Collegiate, Monaghan
  • Royal School, Cavan

Private Boarding School (Özel Yatılı Okul)

  • Villiers School, Limerick
  • Wesley College, Dublin
  • Royal School, Cavan

PROGRAM ŞARTLARI

Yaş: 14-18.

Program Süresi: 1 sömestr ya da 1 yıl olarak sunulmaktadır. Çoklu yıl katılımı sadece AB üyesi ülke vatandaşlarına özeldir.

Dil Şartı: Öğrencilerin İngilizce konusunda en az C seviyesinde olması beklenmektedir. Daha alt seviyede İngilizce sahibi öğrencilerin geçiş yılına kabulü de mümkün olabilmektedir.

Kabul Sınırı: Öğrenciler bulundukları yaş ve sınıfa göre; İrlanda’da secondary education olarak da bilinen ikinci seviye eğitim takviminin 3,4 ya da 5. yıllarından devam etmek suretiyle programa katılabilir.

Giriş Koşulu: C seviyesinde not ortalaması ya da İngilizce, Matematik ve diğer 5 farklı ders içeriğinde yeterli GCSE şartının sağlanması gerekmektedir.

Program Başlangıç/Bitiş: Ağustos-Haziran

Başvurular: Sonbahar başlangıçlı kurs için son başvuru tarihi 30 Haziran iken; ilkbahar başlangıçlı kurs başlangıcı için son başvuru tarihi 30 Kasım’dır. Klasik (classic) tipi yerleştirmede okul tercihi yapılamazken, gerekli dil, yaş ve not şartlarının sağlanması halinde seçmeli tercih içerikli programda okul tercihi yapılabilmektedir.