İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS YAPMANIN AVANTAJLARI

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler,  master eğitimi almak için İngiltere’yi tercih etmektedirler. Peki neden lisansüstü eğitim için İngiltere’yi seçmelisiniz?

İngiltere’de kaliteli  bir yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

İngiltere üniversiteleri, dünya genelinde büyük bir itibara sahiptir ve genellikle onlarca yıllık  hatta yüzyıllık geçmişi olanlar bile vardır. Onlardan  kazandığınız master  derecesiyle  günümüz  uluslararası çalışma ortamında saygın bir konuma sahip olabilir, kariyerinizde hızlı bir sıçrama yapabilirsiniz.

İngiltere’de yüksek lisans taught ve research olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Eğer akademik bir kariyer planlıyorsanız ve de yayımlanmış akademik makale veya araştırmalarınız bulunuyorsa research master’ı tam size göredir.

Eğer master eğitiminiz sonrası profesyonel iş hayatına dönmeyi planlıyorsanız taught master size daha uygun olacaktır.

Hangi programı seçerseniz seçin öğrenci- öğretim görevlisi  oranının gayet iyi olduğu,  özgürce fikirlerinizi tartışabileceğiniz ve kütüphanelerinde güncel yayınlara ulaşabileceğiniz, spor ve kültürel faaliyetlere oldukça önem verilen tam donanımlı kampüslerde eğitim alırsınız.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak  size ciddi bir hayat deneyimi kazandıracaktır.

Yurtdışında eğitim almak öğrencilerin bireysel gelişimlerine çok büyük katkı sağlar. Yeni bir ülkede yaşamak,  farklı kültürlerle tanışmak,  yeni bir eğitim sistemine alışmak, anadiliniz olmayan bir dille hayatınızı sürdürmek oldukça zorlayıcı deneyimlerdir ancak kişisel olarak gelişiminize katkı sağlayacaktır. Daha toleranslı, vizyonu daha geniş, zorluklarla mücadele kapasitesi daha yüksek bir kişi iş ve özel hayatınızda daha başarılı bir kişi olabilirsiniz.

İngiltere üniversiteleri hemen hemen her alanda oldukça başarılıdır ve spesifik olarak seçebileceğiniz bir çok program bulunmaktadır.

İngiltere’de 150’ye yakın kurum lisans üstü eğitim programları sunmaktadır. Bunlar içinde dünyanın ilk 100 üniversitesinde bulunan bir çok üniversite vardır.  Ancak ilk 100’de yer almasalar bile İngiltere üniversitelerinin hepsinin kalitesi oldukça yüksektir. İngiltere üniversiteleri günümüz iş ve bilim dünyasında aktör olan bir çok  kurum ve kuruluş ile yakından çalışmaktadır bu da sektörlerin aradığı insan profilini yakından tanımasına ve eğitim programlarının içeriğini buna göre oluşturmasını sağlıyor. Mühendislikten, dijital pazarlamaya, marka yönetiminde, moda tasarımına kadar bir çok bölüm bulunmaktadır.Eğitim geçmişinize ve de kariyer hedefinize göre seçim yapabilirsiniz.

İngiltere’de lisansüstü eğitim düşünürken aklınızda bulundurmanız gerekenler:

Öncelikle İngiltere’deki üniversiteler öğrencileri lisans transkriptlerine göre alım yapmaktadır. Transkriptteki not ortalamanız ne kadar yüksek olursa sıralaması daha  iyi bir üniversiteye kabul edilmek için şansınız artacaktır.

Ayrıca lisans eğitiminizi aldığınız öğretim görevlilerinden alacağınız sağlam referanslara da ihtiyacınız olacak.

Üniversiteler ayrıca iyi yazılmış bir motivasyon mektubuyla seçtiğiniz bölüm ve üniversite ile ilgili ne kadar istekli olduğunuzu  ve de alacağınız eğitimin size nasıl faydalı olacağını anlatmanızı istemektedir. Bu evraklara ek olarak  bölümünüz için gerekli olan İngilizce dil seviyesini IELTS sınavıyla belgelendirmeniz  gerekmektedir.

Amerika ve Kanada ile karşılaştırıldığında İngiltere  üniversiteleri  master programlarına kabul konusunda çok daha esnektir. 2,20 GPA ile bile kabul mümkündür. İngiltere’de her profil için uygun bir üniversite mevcuttur.