İngiltere’de Master Neden Avantajlı ?

İngiltere’de Master Neden Avantajlı ?

İngiltere, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. Bu öğrencilerin büyük kısmı İngilizce dil eğitimi için gelenlerdir. Diğerleri ise üniversite ve yüksek lisans eğitimi için gelmiş olan öğrencilerdir.

İngiltere’deki üniversitelerin birçoğunda en az %10 civarında yabancı öğrenci vardır. Bu oran Amerika, Kanada yada Avustralya’daki üniversitelerden çok daha yüksektir. İngiltere’deki üniversitelerin birçoğunda kendi dilinizde konuşabilen danışmanlar bulunur. Bu da yabancı öğrencilere gösterilen önemin büyük bir göstergesidir.

İngiltere’de yaklaşık 150 civarında üniversite vardır. Bu üniversitelerin en az yarısı dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi listesi içerisinde yer alır. Pozitif ve bilimsel eğitimin bulunduğu üniversitelerde her türlü dil, din ve ırktan insana yer vardır.

İngiltere’de master yaparken haftada 20 saat part-time yasal çalışma izniniz vardır. Genelde hizmet sektöründe çalışan öğrenciler saatliğine ortalama 7-10 pound arasında para kazabilirler. Birçok öğrenci en azından konaklama masraflarını çıkarabilecek kadar para kazanmaktadırlar. Çalışırken para kazanmanın yanı sıra İngiliz iş hayatını ve yaşamını da daha yakından tanıma ve yaşama şansınız olur.

İngiltere’deki birçok üniversitenin son başvuru tarihi yoktur. Böylece dönem yada yıl kaybetmeden eğitiminize başlayabilirsiniz. İngiltere’deki üniversitelerin tamamına yakını şartlı kabul verirler. Yani mezun olmanızı yada IELTS’ten yeterli skoru almanızı beklemeden başvurunuzu yapıp şartlı kabul alabilirsiniz. Popüler bölümler için Eylül başlangıcının yanısıra Ocak ve/veya Nisan başlangıcı da mümkündür.

İngiltere master başvurularını yaparken her bir okul için ayrı ayrı başvuru paketleri hazırlamanıza gerek yoktur. Tüm başvurular dijital ortamda online olarak yapılır. Birçok üniversitenin başvuru ücreti de yoktur. Kargo ve başvuru ücreti masrafı olmadan birçok üniversite başvurunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda tüm danışmanlık işlemlerinizin de ücretsiz olduğunu hatırlatalım. REAL olarak İngiltere üniversitelerinin tamamına yakınıyla anlaşmalıyız ve hiçbir danışmanlık ücreti ödemeden tüm başvurularınızı yapabiliriz.

İngiltere’de yüksek lisans programlarının tamamına yakını 1 yıl sürer. Bu da size zaman ve para tasarrufu sağlar. Genelde ilk 9 ay içinde derslerinizi verip son 3 ay içinde de bitirme projenizi hazırlarsınız. Türkiye’deki 1 yıllık ‘tezsiz yüksek lisans’ programlarıyla karıştırmayın. Programların tamamında proje-tez hazırlarsınız. Yani daha sonra doktoraya devam etmek isterseniz her hangi bir sorunla karşılaşmazsınız.