İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de lise eğitimi yurtdışında lise okumak isteyen bir çok öğrencinin hayalidir. İngiltere’de bir çok lise alternatifi bulunur ancak

İngiltere’de lise eğitimine geçmeden önce  İngiltere eğitim sistemi ile genel bilgiler verelim.

İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 sene eğitimin ardından GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesine sahip olurlar. Bu aşamadan sonra öğrencilere bazı alternatifler sunulur. Üniversiteye gitmek isteyenler iki sene sürecek olan A Level sürecine girerler. Üniversitede eğitim almayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra 3 sene sürecek olan yükseköğretim aşamasına gelir. İngiliz öğrenciler için İngiliz üniversitelerine giriş genellikle A-Level sınav sonuçlarına göre yapılır.

İngiltere’de okul tiplerine baktığımız zaman genellikle 4 tipte lise görürüz. Bunlar;

  • Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak da bilinen bu okullar İngiltere’de 8-13 yaş arası öğrencilerin katılımına açık lise öncesi hazırlık programları sunarlar. Bunlar özel okul olmalarına karşın standartları korumak adına İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Prep School’lar mevcut bir lisenin bünyesinde söz konusu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulabileceği gibi bağımsız olarak da kurulmuş olabilir. Bu kategorideki okullar yatılı olabildikleri gibi karma veya sadece kız ya da erkek okulları da olarak da faaliyet göstermektedir. İngiliz yada  yabancı bütün öğrenciler bu okullara devam edebilirler.
  • Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: Genellikle ‘independent school’ olarak bilinen özel okullar devletten destek almayan ve kendi imkanları ile hizmet veren okullardır. Bu okullar Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Özel okullar nispeten küçük sınıflarda, geniş ders seçeneklerinden oluşan müfredat sunarlar. Bu okullar standardı yüksek eğitim kalitesiyle yabancı öğrencilere hizmet verirler.
  • Devlet Kolejleri: Sixth Form Colleges olarak da bilinen bu okullar 16-19 yaşları arasındaki öğrencilerin katılabileceği lise programlarını sunarlar. Maddi olarak İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen bu okullar geniş müfredat yapıları ve yüksek üniversite yerleştirme oranları  ile öne çıkarlar. Bu okullarda eğitim almak isteyen öğrencilerin akademik ortalamaları  ve hedefleri yüksek olmalıdır.
  • Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Maddi olarak tamamen İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen lise türüdür. Kaliteleri ve eğitim sistemleri yine devlet denetimi altındadır. Yukarıda adı geçen okul tiplerine göre daha ekonomik olmalarına karşın sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul edebilen bu okullara sadece Türk vatandaşlığına sahip öğrenciler maalesef katılamazlar.

Yukarıda bilgileri verilen  okullarda 11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki orta okula benzer şekilde Secondary School’a giderler. 14-15 yaşlarındaki 10 ve 11. Sınıf öğrencileri ise  Secondary School Graduation dönemini geçerler ve son olarak 16-17 yaşlarında 12 ve 13. sınıfları  A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye geçiş yaparlar.

İngiltere’de lise ile ilgili detaylı bilgiler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.