İngiltere Öğrenci Vizesi; Birleşik Krallık, İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabileceği 2 tip vize bulunmaktadır.

Bu 2 vize de İngiltere içinden uzatılamaz vize olup, öğrencilerden belli bir dil seviyesi istememektedir. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi olarak adlandırılan vize türüne öğrenciler minimum 15 saatlik bir kursa kayıt yaptırdıkları takdirde başvurabilmektedirler.

Öğrenci ziyaretçi vizesiyle ülkeye giriş yapan öğrencilerin çalışma izinleri ve ve de aile bireylerini kendileriyle birlikte götürme hakkı yoktur.

1.Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Öğrenci ziyaretçi vizesi  6 ve 11 ay ay olmak üzere 2 türdür ve İngiltere içinden uzatılamaz. Bu iki vize türünde de öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. İngiltere’de 6 aya kadar eğitim alacaklar student visitor visa’ya daha uzun süre sadece dil eğitimi almak isteyen öğrencilerse “extended student visitor visa” olarak adlandırılan 11 aylık vizeye başvurabilirler. Bu durumda dil eğitimlerini maksimum 11 aya kadar uzatma şansları olacaktır. Extended student visitor vize için istenen belgeler normal ziyaretçi öğrenci vizesi için gereken belgelere aynı olup sadece vize ücreti biraz daha yüksektir.

2- PBS Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi

Genellikle 6 ay ve daha uzun süreli programa gitmek isteyenler ve/veya süresi ne olursa olsun bir programdan sonra başka bir programa katılmayı planlayanlar için alınması gereken vize tipidir.

Bu vize tipinde değerlendirme TIER 4 adı verilen 40 puanlı bir sistem üzerinden yapılmaktadır.

TIER 4 sisteminde 30 puan okuldan alınacak olan CAS kabul belgesinden ve 10 puan ise öğrencinin eğitim ve genel yaşam giderlerini gösterdiği banka hesabından verilmektedir. Öğrencinin vize alabilmesi için 40 puanın hepsini alması gerekmektedir.

Genel Öğrenci Vizesi uzatılabilir bir vizedir. İngiltere’de öğrencilik durumu devam ettiği sürece ilgili kuruma başvurularak vize süresi uzatılabilir. Birleşik Krallık, 2011 Temmuz ayından itibaren İngiltere dil eğitimi ve sertifika/ diploma programlarına katılan öğrenciler için çalışma izinlerini tamamen kaldırmış bulunmaktadır. Sadece devlet üniversitelerinde lisans veya lisansüstü eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat çalışma hakkı tanımıştır.