Edge Hill Üniversitesi (Edge Hill University) İngiltere’nin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan Ormskirk kentinde, devlete ait bir üniversite olarak kurulmuştur.

Edge Hill Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1858 yılına dayanmaktadır. Üniversite ilk olarak Liverpool’da bulunan Edge Hill bölgesinde Edge Hill Koleji olarak, kız öğretmen eğitimi ve yetiştirme programlarıyla akademik hayatına başlamıştır.

Kolej, daha sonra 1931 yılında Ormskirk kentine taşınmıştır. Kampüs, 2.dünya savaşı döneminde askeri hastane olarak da kullanılmıştır.

Son olarak 2006 yılında Kraliçe onayıyla Edge Hill Üniversitesi adına kavuşmuştur.

Edge Hill Üniversitesi, günümüzde kampüslerine ve fakültelerine yaptığı yatırımlarla büyük bir ivme kazanarak gelişimini devam ettirmiştir. Öğrencilere sunduğu İnovasyon Merkezi’nde; öğrenci radyosu, dijital sanatlar ve multimedya salonu bulunmaktadır.

Edge Hill Üniversitesi, 10.000’i aşkın full-time ve 13.000’i aşkın part-time eğitim gören öğrenciyi barındırmaktadır. Edge Hill Üniversitesi, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen öğrenciye de sahiptir.

Edge Hill Üniversitesi Kampüsleri

Ormskirk Kampüsü

Edge Hill Üniversitesi’nin ana kampüsü Ormskriktir.

650.000 m2’lik alanda kuruludur. Kampüs içerisinde akademik binalar, tiyatro, kütüphane, spor merkezi, öğrenci yurtları, yemekhane, kantin ve sosyal tesisler bulunmaktadır.

Ormskrik kampüsünde bulunan binalar, üniversitenin aldığı yatırımlarla birlikte yenilenmiştir.

Chorley, Wirral, Cheshire, Shrewsbury

Part-time (diploma dışı) eğitim programları uygulanmaktadır.

Edge Hill Üniversitesi Fakülteleri

Edge Hill fakültelerinde, öğrencilerimiz harika bir eğitim deneyiminin yanında sıcak bir ortam içerisinde yer alacaklar. Üniversite, sıcakkanlı akademisyenleriyle birlikte öğrencileri motive etmeyi ve başarılı bir kariyer sahibi yapmayı hedefler.

Edge Hill Üniversitesi’nde 3 fakülte bulunmaktadır.

Eğitim Fakültesi

Edebi Bilgiler, Teknolojiler ve Fen Bilimleri Fakültesi

Sağlık ve Sosyal Bakım Fakültesi

Edge Hill Üniversitesi Fiyat

Öğrencilerimizin seçeceği eğitim programına göre (lisans, yüksek lisans, diploma) değişkenlik gösteren fiyatlar, 10.950 £ ve 11.800 £ arasındadır.

Önemli Mezunlar

Murray Dron, TV yapımcısı

Mark Edwardson, TV haberleri yapımcısı ve BBC North West Tonight kurucusu

Stuart Maconie, DJ ve TV yapımcısı

Helena Normanton QC

Ethel Snowden née Annakin

Jonathan Pryce, Aktör

Joe Ainsworth, Yazar

Steve Sinnott

Sue Smith, Futbolcu

Liam Colbon, Rugby Ligi oyuncusu

Eric Hughes, Rugby Ligi oyuncusu