Avustralya’da-Sertifika-ve-Diploma-Programları-–-TAFE

Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları – TAFE

Avustralya sertifika ve diploma programları, hem program çeşitliliği hem fiyatının ekonomik olması sebebiyle Türk öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

Avustralya dünyanın ulaşılması en zahmetli yerlerinden biri, ancak gittiğinizde bu zahmete değdiğini görecek ve Kızıl Kıta’yı keşfetmek için heyecan duyacaksınız. Avustralya kendine has özellikleri ve güzellikleriyle yaptığı ünün yanı sıra öğrenciler arasında eğitim kalitesi, güvenli bir ülke olması, ılıman Avustralya iklimi, Avustralya’da eğitim alırken çalışma izni imkânı gibi birçok avantajı da barındırır. Avustralya’da İngilizce eğitimine ek olarak mesleki bilgi ve beceri kazanmayı düşünen öğrencilerin katılabileceği muhasebe, işletme, pazarlama, insan kaynakları, turizm, uluslararası ticaret, IT, liderlik ve yönetim türü birçok sertifika ve diploma programları alternatifleri mevcuttur. TAFE kurumları devlete ait meslek okuludur işletme ve türevi eğitimlere ek olarak elektrik, makine, inşaat, bina teknolojisi, yaşlı ve çocuk bakım vb. daha birçok alanda eğitim alabilirsiniz.

Avustralya’da dil okulları bünyesinde İngilizce eğitiminden sonra eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok alanda sertifika programı sunulur hatta belli bir İngilizce altyapısına sahip öğrenciler dilerse İngilizce programlarıyla sertifika programlarını paket yaparak alabilirler; böylece öğrenciler önce Avustralya’da İngilizce eğitimi alırlar akabinde sertifika programına başlarlar. Toplam eğitim süresi kadar vize alan öğrenciler önce genel İngilizcelerini ilerletirler akabinde sertifika programlarıyla mesleki bilgi ve becerilerini ve bu alandaki mesleki terminoloji ve sunum becerilerini geliştirebilirler.

Avustralya Sertifika Programları kendi alanınızda ya da ilgi duyduğunuz başka alanlarda kendinizi geliştirmeniz için dizayn edilmiş ideal programlardır. VET programları ya da TAFE programları olarak da bilinen bu programlar Avustralya’da oldukça talep görmektedir. TAFE programları kısaca Avustralya devletinin sunmuş olduğu diploma programları olup, bizdeki meslek yüksek okuluna denk gelir. 2 yıllık advanced diploma derecesi olan bir öğrenci Avustralya üniversitelerinde kendi alanında 1 yıl daha okuyarak bölümünü lisansa tamamlayabilir.

Avustralya Sertifika Programları, master programına göre hem kabul şartlarının kolay olması hem de eğitim ücretinin düşük olması sebebiyle uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, mesleki alanda özellikle pratik açısından ilerlemek isteyen öğrencilere kısa ve uzun süreli sertifika ve diploma programları öneriyoruz. Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için bir basamak olarak düşünülebilir. Özellikle, üniversitelere daha kolay geçiş ve daha ekonomik eğitim almak için, yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimi sonrasında pratik beceriler kazanmak isteyenler için ideal programlardır. TAFE okulları ayrıca mesleki eğitime artı olarak, başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar İngilizce eğitimi de sunar.

Birçok TAFE okulunun Avustralya’daki üniversitelerle doğrudan bağlantıları vardır. Bazı TAFE okulları bir üniversite tarafından idare edilmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazı okullar ise yakınlarındaki üniversitelerle iş birlikleri kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları bitirdikten sonra üniversiteye geçiş yapabilirler. Bu sebepledir ki, TAFE programlarına ‘degree programs’ veya ‘university transfer programs’ denir.

TAFE Programlarının üniversiteye geçiş avantajları şöyledir;
– Üniversiteden kabul almak TAFE programlarından kabul almaktan daha zordur.
– TAFE için istenilen İngilizce seviyesi üniversitelere göre daha düşüktür.
– Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verir. Mesela bir TAFE programını tamamladıktan sonra derslerinizi saydırarak üniversiteye geçiş hakkınız vardır.
– Ayrıca TAFE dersleri, geniş bir pratik uygulama alanına sahiptir.

-Öğrencilerin TAFE programlarına direkt başvurabilmeleri için 5,5 IELTS skoruna sahip olmaları gerekirken, altında alınan skorlar için dil + TAFE şeklinde paket başvuru yapılabilir.

Avustralya’da çok tercih edilen bazı sertifika ve diploma programları :

  • Pazarlama
  • Turizm
  • IT
  • İşletme
  • Sosyal medya
  • Aşçılık ve Pastacılık
  • Ticaret
  • Muhasebe
  • Uluslararası işletme

2019 eğitim planlarınız ve Avustralya Diploma/Sertifika programları fiyat listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için Real Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.