Avustralya’da-Sertifika-ve-Diploma-Programları-–-TAFE

Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları – TAFE

Avustralya dünyanın ulaşılması en zahmetli yerlerinden biri, ancak gittiğinizde bu zahmete değdiğini görecek ve Kızıl Kıta’yı keşfetmek için heyecan duyacaksınız. Avustralya kendine has özellikleri ve güzellikleriyle yaptığı ünün yanı sıra öğrenciler için; eğitim kalitesi, güvenli şehir hayatı, çalışma izni gibi bir çok avantajı da barındırır.  Avustralya’da  İngilizcenin yanında mesleki bilgi ve beceriler  kazanmayı düşünen öğrencilerin katılabileceği muhasebe, işletme, pazarlama, insan kaynakları, turizm, uluslararası ticaret, IT, liderlik ve yönetim türü bir çok sertifika ve diploma  programları  alternatifleri mevcuttur. TAFE kurumlarında ise bunlara ek olarak elektrik, makine, inşaat,  bina teknolojisi, yaşlı ve çocuk bakım vb daha bir çok alanda eğitim alabilirsiniz.

Avustralya’da bir çok dil okulu bünyesinde bir çok alanda sertifika programı sunulur hatta öğrenciler dilerse sertifika programlarını belli bir İngilizce altyapısına sahip öğrenciler İngilizce programlarıyla paket yaparak alabilirler.  Böylece önce İngilizce eğitimi alırlar akabinde sertifika programına başlarlar. Toplam eğitim süresi kadar vize alan öğrenciler önce genel İngilizcelerini ilerletirler akabinde sertifika programlarıyla mesleki bilgi ve becerilerini geliştirebilirler.

Yurtdışı Sertifika Programları kendi alanınızda ya da ilgi duyduğunuz başka alanlarda kendinizi geliştirmeniz için ideal programlardır. VET programları yada  TAFE programları olarak da bilinen bu programlar Avustralya’da oldukça rağbet görmektedir.  Kısaca TAFE  Avustralya devletinin sunmuş olduğu  diploma programları olup, bizdeki meslek yüksek okuluna denk gelir. 2 yıllık advanced diploma derecesi olan bir öğrenci  Avustralya üniversitelerinde  kendi alanında 1 yıl daha okuyarak lisans programına tamamlayabilir.

Avustralya Sertifika Programları,  farklı bir kariyer imkânı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur. Real  Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, mesleki alanda özellikle pratik açısından  ilerlemek isteyen öğrencilere kısa ve uzun süreli sertifika ve diploma programları öneriyoruz. Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için bir basamak olarak düşünülebilir. Özellikle, üniversitelere daha kolay geçiş ve daha ekonomik eğitim almak için, yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler için ideal programlardır. TAFE okulları ayrıca mesleki eğitime artı olarak, başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar İngilizce eğitimi de sunar.

Bir çok TAFE okulunun Avustralya’daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazı TAFE okulları bir üniversite tarafından idare edilmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazı okullar ise yakınlarındaki üniversitelerle işbirlikleri kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları bitirdikten sonra üniversiteye geçiş yapabilirler. Bu sebepledir ki, TAFE programlarına ‘degree programs’ veya ‘university transfer programs’ denir.

TAFE Programlarının üniversiteye geçiş avantajları şöyledir;
– Üniversiteden kabul almak TAFE programlarından kabul almaktan daha zordur.
– TAFE için istenilen İngilizce seviyesi üniversitelere göre daha düşüktür.
– Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verir. Mesela bir TAFE programını tamamladıktan sonra derslerinizi saydırarak üniversiteye geçiş hakkınız vardır.
– Ayrıca TAFE dersleri, geniş bir pratik uygulama alanına sahiptir.

-Öğrencilerin TAFE programlarına direkt başvurabilmeleri için 5,5 IELTS skoruna sahip olmaları gerekirken, altında alınan skorlar için dil + TAFE şeklinde paket başvuru yapılabilir.

Avustralya’da çok tercih edilen bazı sertifika ve diploma programları :

Pazarlama
Turizm
IT
İşletme
Aşçılık ve Pastacılık
Güzellik Uzmanlığı
Ticaret
Muhasebe
E-ticaret
Moda
Hemşirelik
Makine
Spor
İnşaat

2018 eğitim planlarınız ve Avustralya Diploma/Sertifika programları ile detaylı bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.