Avustralya; İngilizce öğrenebileceğiniz egzotik bir destinasyon olmasının ötesinde, eğitim alırken  ve sonrasında öğrenciye oldukça önemli haklar sağlayan bir ükedir. Avustralya hükümeti, Avustralya’da eğitim alan  öğrencinin  dil ya da üniversite eğitimi alacak olmasına bakmaksızın haftada 20 saat yasal çalışma izni vermektedir. Bu izin tam olarak 2 haftaya 40 saat şeklindedir, yani öğrenci bu süreyi  haftalık 20 saat şeklinde kullanabileceği gibi,  bir hafta 30 saat diğer hafta 10 saat gibi istediği şekilde kullanabilir.

Avustralya’da kısa süreli eğitim almak isteyen öğrenciler 3 aya kadar süren eğitimlerde turist vizesine başvuru yapabilir ancak turist vizesiyle alınan eğitimlerde öğrenciye çalışma izni hakkı tanınmaz.

Avustralya öğrenci vizesi, Avustralya’da alınacak eğitiminin türüne bakılmaksızın 1 Temmuz 2016’da tek bir vize kategorisi ( Student Visa 500) altında toplanmıştır ve  İngilizce dil eğitimi için yapılan başvurularda  eğitim, yol ve konaklama giderlerinin toplam tutarının bankada en az 3 aydır bekliyor olma şartı kaldırılmıştır.  Bunun yerine Avustralya Hükümetinin yeni düzenlemesiyle öğrencilerin geldikleri ülkeler ve başvuru yaptıkları okullar level sistemine göre vizede sunacakları belgeler farklılaşabilmektedir.

Yeni gelen düzenlemelerden bir diğeri vizeye okul ödemesi yapıldıktan sonra gelen COE( Confirmation of Enrolment) belgesi ile başvuru yapılabilmesidir.

Avustralya Öğrenci Vizesi Başvuru Belgeleri 2018

 • Online vize başvuru formu (Real Yurtdışı Eğitim tarafından doldurulacaktır)
 • En az 1 yıl geçerli pasaport kopyası ve varsa eski vizelerinizin fotokopisi
 • 1 Adet arka fonu açık renkli fotoğraf ( zorunlu değildir)
 • COE(Okul kabul mektubu -Real Yurtdışı Eğitim tarafından başvurulan eğitim kurumundan okul ödemesi akabinde alınacaktır)
 • Diploma veya mezuniyet belgeniz, öğrenciysen öğrenci belgesi
 • Dil dışında bir programa başvuru yaptıysanız transkript ve okula başvuruda sunulan evrakların fotokopisi
 • Varsa IELTS/TOEFL belgeniz ( Dil başvurularında istenmez)
 • Varsa mesleki veya dil eğitim sertifikalarınız, kurs katılım belgeleri
 • CV
 • Eğer çalışıyorsanız işyerinizden referans mektubu veya izin yazısı
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Boşandıysanız mahkeme kararı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ( anne-baba ve kardeşler görünmelidir  bu nedenle anne yada babanın alması gerekmektedir, e-devletten alınabilir)
 • Askerlik durum belgesi veya terhis belgesi
 • Arşivli sabıka kaydı ( İngilizce olarak e-devletten alınabilmektedir)
 • Avustralya Konsolosluğu, Avustralya’ya eğitim için başvuru yapan öğrenciden Avustralya’daki eğitimini ve genel yaşam giderlerini karşılayabileceğini gösteren banka hesap cüzdanı veya bankadan kaşeli ve imzalı hesap hareketleri dökümü istemektedir. Ayrıca sizin veya sponsorunuzun bu parayı elde ettiği gelir kaynağını da görmek istemektedir bu gelir kaynakları maaş bordrosu, emekli maaş belgesi, kira geliri, faiz geliri veya şirket evrakları(imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi) olabilir. Sponsor başvuru yapan öğrencinin kendisi olabileceği gibi aile fertlerinden biri de olabilir. Her sponsor gelir belgelerini sunmak ve hesap hareketleri dökümünü eklemek zorundadır. Ayrıca sponsor olan kişiden öğrenciye sponsor olduğuna dair bir dilekçe (sponsorluk mektubu) eklemesi de beklenmektedir.

Önemli not: Uluslararası şirketler dışındaki şirketler öğrenciye sponsor olamazlar.

Gösterilmesi gereken toplam tutar alınacak eğitimin ücretine ve de süresine göre değişmektedir.Hesaplama aşağıdaki formulasyona göre yapılmaktadır.

1 Şubat 2018 itibariyle yıllık olarak

Başvuru yapan öğrenci:20.290 AUD

Eşi: 7100 AUD

Her çocuk başına: 3040 AUD

+2000 AUD/ kişi başı  uçak bileti şeklinde hesaplanmaktadır.

Aylık tutar 1690 AUD olarak hesaplanacaktır.

Öğrenci vizesi nasıl alınır makalemizi okumayı unutmayın.

Önemli notlar:

1-      Hesaplarda gösterilecek paranın bankada en az 3 aydır bekleme şartı yoktur ancak gelirin kaynağını veya hesaba toplu bir para girşi olmuşsa paranın kaynağına ilişkin belge sunmak veya açıklama yazısı yazmak gereklidir.

2-      Avustralya’ya  dil+üniversite, dil+sertifika /diploma programına katılacak öğrencilerden  IELTS sonuç belgesi öğrencinin gideceği okulun levelına bağlı olarak istenebilmektedir.

3-      Öğrencilerin Avustralya’da alacakları eğitim süresi 1 yıldan uzunsa sadece ilk yılın eğitim ve genel yaşam giderlerinin toplamını göstermeleri gerekmektedir.

4-      Avustralya vize harcı 2018 şubat itibariyle 566 AUD’dır.