NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

NEDEN REAL YURTDIŞI EĞİTİM

Kaliteli Yurtdışı Eğitim Hizmeti

Kaliteli Hizmet Anlayışı

Yurtdışında Geniş Okul Alternatifleri

Geniş Okul Alternatifleri

Yurtdışı Eğitim'de Para İade Garantisi

Para İade Garantisi

Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Ücretsiz Danışmanlık

Amerika üniversiteleri, hangi toplumdan olursa olsun her bireyin kendisine bir yer edinebileceği, farklı kültürlerin birleşim noktası gibidir. Bu gün hayatınızın geri kalanı için bir karar verme zamanı. Bir Amerikan sözünün dediği gibi ya yeni bir şey yap ya da daha iyisini. Amerika’nın seçkin üniversitelerinden birinde eğitim alarak kendiniz için büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

ABD’de eğitim programlarını hazırlayan bir devlet kurumu bulunmamaktadır, eğitim kurumlarının en alt basamağındaki “Junior college” ya da “community college” olarak bilinen iki yıllık meslek okulları yer alır. Bu okulların diploması, “associate’s degree” olarak verilir.
– Amerika’da Üniversite Eğitimi İkinci derecede dört yıllık kolejler ve okullar yer alır. Bu okulların mezunlarına “bachelor’s degree” verilir.
Dört yıllık üniversite eğitiminden sonra iki ya da üç yıllık ek eğitimle “Professional degree” alınır.
Dört yıllık üniversite sonrası eğitim programı ile birlikte kendi dalında araştırma yapanların alacağı diploma, “master degree”dir.
Yüksek lisans sonrası üç yıl kadar süren dönemde araştırma yapanlara, “doctorate degree” verilir.

Eğitim kurumlarının standartları, eyaletten eyalete değişir. Eyaletler, ilkokuldan üniversitelere kadar değişik standartlar uygular. Eğitim kurumlarının kurulması, eğitim sistemlerini düzenler. Bundan dolayı ABD’de eğitim standartları ve akademik programlar, değişiklikler gösterir. Bunun dışında ABD’de akreditasyon kurumları bulunmakta olup eğitim kurumları, bu akreditasyon kurumlarına başvurarak akreditasyon kurumunun gereklerini yerine getirerek üye olabilirler. Ancak üniversiteler, akredite olmakta serbest olup çoğunluğu akredite değildir.

En ekonomik  Amerika Üniversitelerini araştırılırken eğitim kalitesi göz ardı edilmemelidir. Real Yurtdışı Eğitim, bütçenize uygun en ekonomik Amerika Üniversitelerini sizler için araştırıp kabul işleminizi gerçekleştirmektedir.

Amerikada üniversite okumak yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Dört Yıllık Eğitim (Lisans)

ABD üniversitelerindeki eğitim sistemi, dokuz alana ayrılmış olup her bir alanın dalları vardır. Okutulan derslerin bir kısmı, öğrencilerin seçtiği mesleğe hazırlayan konuları içerir. İlk iki yıl genelde tarih, İngilizce, fen bilgisi, matematik gibi genel eğitim dersleri ve dal derslerinin temelleri verilmektedir. ABD eğitim sisteminde diploma alabilmek için, bitirme sınavı yoktur. Alınan derslerden toplanan krediler, diploma almaya hak kazandırmaktadır. Genel olarak iki yıllık okuldan mezun olmak için 60 kredi, dört yıllık lisans diploması için de 120 kredi alınmalıdır.

İki Yıllık Eğitim (Community College, Ön Lisans)

Bu tip eğitim kurumlarının sayısı, ABD’de 3.600 (özellerle birlikte 10.000) civarındadır. Bunların amacı, lise mezunlarını en kısa yoldan meslek sahibi yapmaktır. Lise ile dört yıllık üniversiteler arasında bir köprü görevi gören iki yıllık akademik programları tamamlayıp diploma alan öğrencilerin notlarını dört yıllık kolejlere geçirme olanağı vardır.

Öğrencilerin lise sonrası dört yıllık üniversite yerine “junior college”i seçmelerinin değişik nedenleri vardır. Bunların bazıları, uzak bir üniversiteye gitmek yerine, community college’i seçerek eğitim giderlerinden tasarruf ederken, bir kısım öğrenci de dört yıllık kolej ücretinden daha az ücret ödemek için bu okulları tercih etmektedir. Bunun yanında lise notu düşük olup İngilizcesi yeterli olmayan (TOEFL Notu) öğrenciler de, bu okulları seçmektedir. İki yıldan sonra dört yıllık kolejlere gidilebilir.

Dört yıllık okulların ilk iki yılında genel eğitim dersleri verildiğinden, iki yıllık okulu bitirenler, kolaylıkla 4 yıllık okullara geçiş yaparak eğitimlerini sürdürebilirler. Genellikle kolejler kendi eyaletlerinin vatandaşlarına indirimli bir ücret uygularken, diğer eyaletlerden gelenlere 2-3 kat daha yüksek bir ücret uygulayabilirler. Öğrenciler, okul kampüsündeki yurtlarda kalabilir. Bunun dışında yakın bölgelerde de kiralık evler çoktur. İki yıllık okulların aklınıza gelebilecek tüm meslek dallarında bölümleri vardır. Dört yıllık kolejlerin de hemen hemen hepsinin iki yıllık öğretimleri bulunmaktadır.

I-20 öğrenci vizesi ile ABD’ye giden öğrencilerin tam zamanlı öğrenci olabilmeleri için, haftada en az 12 saat ders almaları gerekir. Göçmenlik makamlarından izin almak koşuluyla okul içinde (kampüs) çalışma olanağı da vardır.

Amerika Üniversitelerinde Lisans Programı Temel Başvuru Belgeleri

1-Lise Transkripti

2-Diploma ( Halen eğitim alıyorsanız eğitiminiz bittiğinde sunabilirsiniz)

3- ACT veya SAT 1 ve bazı okullarda SAT2 subject  test skoru da isteyebilmektedir.

4- 2 Akademik Referans

5- Personal Statement( Motivasyon Mektubu)

6-Sanat ve dizayn bölümleri için portfolyo

7-IELTS /TOEFL Sınav Skoru

Üniversitelerin MBA ve Diğer Yüksek Lisans( Master) Programlarına Başvuru için Gerekli Koşullar

1-Dört yıllık üniversite diploması “bachelor’s degree” (lisans diploması)
Üniversitede alınan not ortalamasının GPA (grade point average) üç ya da üçün üstünde olması (değişiklik gösterir)

2-Diploma veya mezuniyet belgesi ( Halen eğitiminiz devam ediyorsa, eğitiminiz bittikten sonra sunulabilir)

3-GMAT (General Management Admission Test) sınavı sonucu (Genellikle MBA ve yönetimle ilgili bölümler için istenmektedir. Sınavın amacı, sayısal, sözel ve analitik problem çözme yeteneğinizi, İngilizce’yi kullanabilme ve okuduğunuzu anlama seviyenizi ölçmektir.
GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılarak GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilecek, ve ekranda birer birer görünecektir. Her soru için bir cevap hakkınız vardır, ve geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir.
İlk soru her zaman orta derecede zor olacak, takip eden soruların seviyesi bir önceki cevabınıza göre belirlenecektir. Seviyenizi belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru soracaktır. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru size daha kolay gelecek bir seviyede olacaktır.

GMAT, yurt dışında işletme, pazarlama, finans gibi alanlarda eğitim veren çoğu okulun  yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, bilgisayar üzerinde uygulanan bir testtir.

4- GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION)

GRE, Amerika Birleşik Devletleri   mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır.

GRE Sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır.Sınav iki farklı başlık altında uygulanmaktadır.

  • GRE  General Test
  • GRE  Subject Test

GRE General Test genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test  aşağıda ayrıntıları verilen 8 bilim dalında Lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta, bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir.

5-TOEFL puanı, istenen skor üniversiteden üniversiteye değişmekte olup, yüksek lisans için TOEFL IBT 90 ve üzerinde almanız beklenir.
Kolej ve üniversiteler, öğrencinin bir yıllık okul ücreti, kitap ve geçinme giderlerini karşılayabilmesini önkoşul olarak ister. Öğrencinin vize alması amacıyla gereken I-20 formunun gönderilmesi için, giderlerin karşılanabileceğinin garanti edilmesi istenir.

6- CV

7- Personal Statement (Motivasyon mektubu)

8- 3 Akademik Referans

9- Çalışıyorsanız veya MBA yapacaksanız en az 2-5  yıl çalıştığınızı kanıtlamanız gerekebilir.
Yılda 120.000 civarında öğrenci, ABD’de MBA ve diğer dallarda master diploması almaktadır.

Amerika Üniversiteleri