Amerika, ne kadar uzak olursa olsun yurtdışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin hayalidir.  Hem ülkenin eğitim kalitesi yüksek üniversitelere ev sahipliği yapması, hem her ulustan ve kültürden birçok insanı bünyesinde barındıran kozmopolit yapısı, hem de öğrencilere sağladığı avantajlar sayesinde Amerika hayallerin ülkesi olmaya devam ediyor. Sizler de yurtdışında üniversite eğitimi düşüncesiyle bu yazımızı okuyorsanız Amerika’da üniversite okumayla ilgili bütün detayları ve ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

amerika'da üniversite okumak

Neden Amerika’da Üniversite Okumalıyım?

Dünyada üniversite eğitimi için  en çok tercih edilen ülke konumunda olan Amerika’da üniversite okumanın tabii sizlere katacağı pek çok şey olacaktır. Bunlardan temel olanları şöyle sıralayabiliriz:

 • İngilizceyi ana dilinize çok yakın akıcılıkta konuşma şansına sahip olursunuz.
 • Herkesin düşlediği hayaller ülkesi Amerika’da yaşama şansı yakalarsınız.
 • Sistemli ve eşitlikçi bir eğitim ortamı içerisinde eğitim hayatınızı sürdürürsünüz.
 • Dünyanın en iyi üniversitelerinin çoğu Amerikan üniversiteleridir ve bu üniversitelerde okumak mezuniyet sonrası size bir çok fırsatın kapısını açacaktır.
 • Amerika’da çalışabilmek adına büyük bir adım atmış olursunuz.
 • Amerika’da yüksek lisans yapabilmek için şansınız daha yükselir.
 • Amerika’da aldığınız eğitimle ülkenize geri döndüğünüzde önde gelen uluslararası firmalarda işe başlayabilirsiniz.
 • Herkesin hayalini kurduğu bu ülkede yaşamak, okumak ve çalışmak sizlere özgüven katar.
 • Pek çok ülkeden insanla okul yada sınıf arkadaşı olma şansına sahip olarak geniş bir network kurabilirsiniz.

 

Amerika’da Üniversite Seçmek

Amerika’da yaklaşık 3500 tane üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle hangi üniversiteyi seçeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu nedenle nasıl bir üniversitede okumaya karar vererek seçeneklerinizi daraltabilirsiniz. Kalabalık bir şehirde mi yoksa sakin bir yerde mi üniversite okumaya karar verdikten sonra okulun sizler için sunduğu imkânları değerlendirin.

Seçeceğiniz üniversitenin sizler için sunacağı konaklama seçenekleri de oldukça önemlidir. Çünkü Amerika’da tek başına yaşamak başlarda çok cazip gelse de  yemek, fatura, ulaşım gbi detayları da hesaba katınca üniversite kampüsünde yurtta kalmak, hem akademik imkanlara yakınlığı hem de canlı bir sosyal ortam sunması sebebiyle  daha cazip olabilir. Bu nedenle üniversitenin sizler için sunduğu yurtlara sıcak bakmanızı tavsiye ederiz. Yurt odalarında yaşamak aynı zamanda şartlara hızlı bir şekilde adapte olmanız konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

Okul seçerken üniversitenin akademik programlarıyla ilgili bütün detayları öğrenmeniz, alacağınız derslerin içerikleri, mezun olabilmek için alabileceğiniz dersler ve  kredileri konusunda fikir sahibi olmanız da oldukça önemli bir detaydır. Ayrıca seçeceğiniz üniversitenin mezunlar derneğinin olması, farklı ülkelerden gelen öğrencilere yardımcı olan servislerin olması, okul personelinin sizlerle ilgilenmesi hatta okul için Amerika’ya giderken havaalanında sizi karşılaması gibi durumlar bile okul seçerken değerlendirmeniz gereken kriterlerden bazılarıdır.

Amerika Üniversitelerine Giriş Şartları Nelerdir?

Amerika’da üniversiteler ülkemizdekine benzer bir şekilde ağustos ayı sonu eylül aybaşında başlar. Mayıs sonu haziran ayı başlarında ise biter. Üniversitelere göre tatiller farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak ders yılı sömestır denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır ve yaz aylarında üniversiteye gidip gitmemek öğrenci inisiyatifindedir. Amerika’da üniversite okumak için bazı şartlar vardır. Bu şartları 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

 1. İngilizce Bilgi Düzeyi: İngilizce bilgi düzeyi Amerika’da üniversite okumak için önemli bir kriterdir. İngilizce seviyeniz, Amerikan bir öğrenciyle aynı seviyede dersleri öğrenebilecek kadar iyi olmalıdır. Bu nedenle İngilizce düzeyinizin TOEFL veya IELTS sınavıyla tescillenmiş ve elinizde iyi bir sınav skorunun olması gerekmektedir.
 2. Öğrencinin Akademik Durumu: Öğrencinin Amerika’da bir üniversiteye kabul edilmesi için daha önceki öğrenim hayatındaki başarılarına da bakılır. Örneğin lisans eğitimi için başvuru yaptığınızda lise transkriptiniz istenir. Lisedeki başarınızın da 100 üzerinden 70 olması şartı aranır. Ayrıca lise mezuniyetinde derece almış olmak da üniversiteye kabulü oldukça kolaylaştırır. Ancak ortalamanız bu kadar yüksek değil ve derece yapamamışsanız bile sizleri kabul edecek pek çok üniversite bulunmaktadır.
 3. Referans Mektupları: Referans mektupları öğretmenlerinizin sizin için yazdığı tavsiye mektuplarıdır. Derslerdeki başarınızı, sınıftaki tutumunuzu, kültürel ve sosyal faaliyetlerinizi, arkadaşlarınızla uyumunuzu vb. belirten bu referans mektupları üniversiteler için yol gösterici olmaktadır.
 4. Bilgi ve Yetenek Sınavları: SAT veya ACT adı verilen, Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavlarının benzeri gibi düşünebileceğiniz sınavlardan birini almanız üniversiteye kabul için gereklidir. SAT, okuma, yazma ve matematik bilgilerinizi ölçmektedir. ACT sınavında, bu üç alana ek olarak bir de fen bilgisi bölümü bulunmaktadır. İki sınavdan da deneme testleri çözerek hangisinin size en uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Son olarak, Amerika’daki birçok üniversite en az bir veya iki SAT branş sınavına girmenizi beklemektedir. Örneğin işletme okuyacaksanız, SAT Matematik ve bir SAT Yabancı Dil sınavına veya mühendislik okuyacaksanız, SAT Kimya ve SAT Fizik sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Başvuracağınız okulların, adaylardan beklentileri farklı olabileceğini unutmayın. Bu yüzden her okulun başvuru sayfalarını internetten incelemeyi unutmayın.

 

 1. Amerika’daki Masrafları Karşılayabilmek: Amerika’da üniversite okuyabilmek için son şart maddi durumu belirten bir banka mektubu ya da burs mektubudur. Amerika’da üniversitede okumak için bankada ailenizin yeterli miktarda parasının olduğunu gösteren bir banka mektubu ya da Amerika’daki masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren bir burs mektubu da üniversiteye kabul için oldukça üzerinde durulan kriterlerden biridir.

Amerika’da Okumak Maliyetli Midir?

Amerika’da öğrenim görmek maliyetli midir sorusuna iki şekilde cevap verebiliriz. Öncelikle yaşam masraflarının pahalı olduğunu belirtelim. Ancak masraflarınızı yaşam standartlarınız ve harcama alışkanlıklarınız belirlediğini için bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Üniversite fiyatlarında ise 3500 üniversite arasında bütçenize uygun bir üniversite bulmanız da kolay olacaktır. Geniş bir üniversite yelpazesinde bütçenize uygun bir okul bulmanız ve yaşam masraflarınız her kişiye göre değişse de ortalama olarak üniversite masrafları (yıllık) $5,000 – $30,000, yaşam masrafları (yıllık)                         $11,000 – $19,000 civarındadır diyebiliriz.

Amerika’da Üniversite Okurken Burs Bulunabilir Mi?

Amerika’da bir üniversiteye kabul edilmek sadece ilk adımdır. Bütün macera kabulden sonra başlamaktadır. Ve yaşam maliyetinin oldukça pahalı olabileceği bu ülkede eğitim hayatınız boyunca alacağınız burslar sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca herhangi bir kurum, kuruluş ya da şirketten alacağınız burs ailenizin, sizin masraflarınızı karşılamasına oldukça yardım edecektir.

Amerika’da okumak isteyeceğiniz üniversiteyi belirlerken üstünde durmanız gereken konulardan biri de kabul istediğiniz okulun öğrencilere burs verip vermediği olmalıdır. Çünkü Amerika’daki bazı üniversiteler öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Ayrıca akademik olarak çok başarılı olan öğrencilere üniversitelerin verdiği burslar bazen çok cömert olabilmektedir.

Amerika’daki Üniversitelerin Ülkemizde Tanınması ve Denkliği

Amerika’da çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden hangisinin öğrenci için en uygun olduğunu bulabilmek bir hayli güç bir durumdur Bu konuda en güvenilir kriterlerden biri üniversitenin Türkiye‘de YÖK tarafından denkliğinin verilip verilmediğidir. YÖK tarafından tanınan Amerika üniversitelerinden mezun olanların diplomaları ülkemizde kabul edilir. Akredite olmayan okullara gidildiği takdirde diplomaların herhangi bir geçerliliği olmayacak ve erkek öğrenciler askerlik dönemleri geldiğinde Askerlik konusunda lisans mezunlarına tanınan ayrıcalıklardan faydalanamayacakları için oldukça hassas bir konudur. Bu nedenle Amerika’da okumak istediğiniz üniversiteleri belirlerken, eğer o üniversitede okursanız alacağınız diplomanın size sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurmalı, ülkemizde de işe yarayıp yaramayacağına emin olmalısınız. Aksi takdirde mezun olduktan sonra diplomanın geçerliliği ve iş bulma konusu ülkemizde sorun yaratabilir.

Amerika’da eğitim ve üniversite seçenekleri ile ilgili detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçmeyi unutmayınız.

Amerika dil okulları ile ilgili bölümüzü ziyaret etmeyi unutmayın.