Günümüzde  aileler  özellikle çocuklarının Amerika’da üniversite okumasını isteyen aileler,  çocuklarının hem İngilizcelerinin gelişmesi hem, Amerika’ya yeni yaşama erken uyum sağlamaları hem de Amerikan eğitim sistemini anlamaları için çocuklarını Amerika’ya lise eğitimine gönderirler. Türkiye’deki özel okulların ücretlerinin neredeyse yurt dışındaki lise eğitimi maliyetine yaklaşması da bunda etkendir. Amerika’da tüm eğitim giderlerinin dahil olduğu lise eğitimi, 15-20 bin dolardan başlıyor.

Amerika’da Lise Eğitimine 2 Şekilde Katılmak Mümkündür:

  • Amerika’da Lise : Öğrenciler lise eğitiminin tamamını ya da geri kalan kısmını ya da belli bir dönemini ya da sınıfını Amerika’da seçmiş olduğunuz bir lisede okul ücretini ödeyerek alabilir.
  • Amerika’da Lise Değişim Programı: Bu program daha düşük bütçeli öğrenciler için uygundur. Daha düşük ücretlerle lise eğitim yılınızın 1 dönemini, 1 yıl veya daha fazla yılını Amerika’da lise değişim öğrencisi olarak devam ettirebilirsiniz. MEB denkliği vardır ve bu sayede Türkiye’de de yıl kaybı yaşamadan kaldığınız yerden okulunuza devam etmeniz de güzel bir avantajdır.

Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’daki liseler dünyadaki diğer ülkelerinin müfredatları ile karşılaştırıldığında sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında en iyi müfredatı sunan  okullardır. Amerika’da lise eğitimi eğitim, spor, sanat ve sosyal açıdan  öğrenciyi dengeleyerek öğrenciyi hayata hazırlamayı ilke  edinmiştir.
Amerika’da Lise eğitimi Amerika’daki 2 senelik kolejler ve üniversiteler eğitimi öncesindeki 4 yıllık orta öğretim eğitimi için kullanılır. Amerikan vatandaşı olmayan öğrenciler için lise eğitimleri süre açısından bir sömestr veya 1 eğitim yılı arasında değişir. Lise programlarına katılan öğrenciler genellikle masraflarını kendileri karşılarlar ve burs olanağı çok azdır. Ancak bazı kuruluşlar çok az seviyede burslu lise değişim programları sunmaktadırlar.

Amerika`da lise eğitimi şu an Türkiye`de olduğu gibi 4 yıl sürmekte ve 12 yılda  tamamlanmaktadır. Her eyalette çok sayıda özel ve yatılı okullar ile devlet liseleri gibi yüksek eğitim standartlarına sahip kurumlar bulunmaktadır. Bu liselerden mezun olan öğrenciler dünyanın hemen hemen her ülkesinde üniversite okuyabilme şansına sahip olurlar.

Amerika`da lise eğitimi alırken Türkiye`de olduğu gibi üniversitede istenilen bölüm veya bölümlere göre (mühendislik, iktisadi idari bilimler, sosyal, fen, edebiyat gibi) alan tercihi yapabilmektedir. Amerika`da lise eğitimi öğrencilerin hem akademik hem de mesleki alanda eğitimlerine devam edebilecekleri şekilde  tasarlanmıştır. Eğitimlerine lise sonrasında yine Amerika’da devam etmeyi düşünen öğrenciler, lise derslerini üniversitede okumak istedikleri bölümlere ve bu bölümlerin üniversite yönetimlerince belirlenmiş kabul şartlarına uygun olarak seçebilirler.  Bunun için okulları bilinçli olarak öğrenciyi yeteneğine ve kariyer hedefine göre yönlendirir.
Örneğin, üniversite seviyesinde mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin lisedeyken fizik, kimya ve matematik derslerini almış olması gerekir. Liselerde bulunan üniversite koordinatörleri öğrencilere ders seçimi ve kariyer danışmanlığı gibi alanlarda rehberlik servisi verebilir.

Amerika’da Lise Okumanın Avantajları:

  • İngilizce seviyenizi geliştirerek  üst seviyelere taşıyabilirsiniz.
  • Üniversite eğitiminize ister Amerika`da ister farklı bir ülkede devam edebilirsiniz. Tüm dünyada geçerli bir diploma elde edersiniz.
  • Uluslararası bir ortamda lise eğitimi alarak dünyanın bir çok yerinden arkadaşlarınız olur.
  • Eğitim ücretleri Türkiye’de ki özel okullara oldukça yakındır.

Önemli Not: Amerika`da lise eğitimine 8. sınıftan itibaren istediğiniz yıl veya dönemde başlayabilirsiniz. Amerika’da lise eğitimini 1 sömestr veya 1 akademik sene okuyup tekrar  isterseniz Türkiye`ye dönebilir ve yıl  kaybetmeden Türkiye’deki eğitiminize devam edebilir veya Amerika`da 12. sınıfı tamamlayıp, mezun olup lise diplomanızı alabilirsiniz.

Önemli Not: Amerika`daki liselerin tamamı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından tanınmakta ve böylece almış olduğunuz diploma ile Türkiye`de denklik alabilirsiniz.

Amerika dil okulları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.