Amerika, üniversite eğitimi için en  çok tercih edilen ülkelerin başında gelir. Amerika’da eğitim alabileceğiniz binlerce yüksek öğrenim kurumu vardır. Bütçenize,  kariyer hedeflerinize, zevkinize  göre  bir üniversite bulmak mümkündür. Ama bu tercihleri belli kriterlere göre yapmanız gerekir.
Araştırmaya Nereden Başlamalısınız?
Amerika’da tercih yapabileceğiniz 3500 civarında  üniversite bulunur ve bu kadar çok üniversite arasından doğru bir seçim yapmak oldukça zordur.  Bu nedenle ilk başta kriterlerinizi doğru sıralamalısınız. Bir çok kişi için üniversitenin bulunduğu yer bu kriterlerden önemlisidir. Popüler ve kalabalık bir şehirde mi eğitim almak istersiniz yoksa  sakin bir Amerikan şehrinde veya kasabasında mı  olmayı tercih edersiniz?
Şehir ve üniversite değerlendirmesi yaparken konaklama alternatiflerini de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Okulun yurdunda kalarak Amerikan üniversitelerinin sunduğu tüm aktivitelere katılabilir, harika yurt arkadaşları edinebilirsiniz. Ya da öğrencilerle paylaşımlı bir evde kalarak daha sakin ama verimli bir öğrencilik geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Yaşam ortamınızın rahat olması ve size uyumlu bir ev arkadaşınızın olması  Amerika’da başarılı bir eğitim hayatı için sizi motive edebilir.
Amerika üniversitelerinden  hangisinde eğitim alacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur üniversitelerin sunduğu bölümlerin ders içeriği yani müfredatıdır. Hangi dersleri temel olarak alacaksınız,  yan bölüm alternatifleri nelerdir, seçmeli olarak alabileceğiniz dersler hangileridir? Staj imkanı var mı? Akademik destek sunuluyor mu? Okuldaki yabancı öğrenci oranı nedir? Okuldaki güvenlik nasıl, suç oranı nedir? Tüm bu bilgileri üniversiteden talep edebilirsiniz.
Eğer mümkünse o üniversiteden mezun olmuş bir kişiyle iletişime geçebilir ve çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bir çok üniversite eski mezunları ve yeni öğrencilerini bir araya getiren aktiviteler düzenlerler.
Amerika Üniversitelerine Giriş Koşulları
 
Amerika’da üniversitelerin akademik döneme  Ağustos sonlarında veya Eylül’ün ilk yarısında başlarlar. Akademik dönem Mayıs’ta veya en geç Haziran başında biter. Öğrencilerin okula devam zorunluluğu vardır.   Birçok üniversitede ders yılı sömestr olarak iki eşit kısma bölünür. Ayrıca yaz dönemi de eğitim vardır. Bazı üniversitelerde ise bir takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılımları kendi tercihlerine bağlıdır.
Amerikan üniversitelerine giriş koşulları içinde en önemlileri, öğrencinin genel  bilgi düzeyi, akademik durumu, bilgi ve yetenek testlerinde aldığı skorlar, referans mektupları ve finansal durumudur.
İngilizce Seviyesi
Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından biri   dersleri anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde İngilizceye  hakim olmaktır.  bilmektir. İngilizce seviyenizi kanıtlayabilmek için TOEFL veya IELTS testlerinden  birini veya üniversitenin kabul ettiği herhangi bir İngilizce sınavını alabilirsiniz.
Öğrencinin Akademik Durumu
Öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için  önceki eğitimini başarıyla tamamlamış ve belli bir ortalamaya sahip olması lazımdır. Örneğin, lisans programı  için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden lisans derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek, başarı dilimi belgesi (örneğin 57 öğrenci içinde 4’üncü olmak) kabulde önemli rol oynamaktadır.
Bilgi ve Yetenek Testleri
Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin SAT veya ACT gibi  aşağıda belirtilen testlere girmeleri istenebilir.
Referans Mektupları
Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin öğretmenleri veya öğretim üyeleri tarafından yazılmış, öğrencinin derslerdeki  genel başarısını, sınıftaki davranışlarını, sosyal ve kültürel faaliyetlerini belirten ve öğrenciyi üniversiteye neden  tavsiye ettiğini ifade mektuplardır.
Amerika’daki Masrafları Karşılayabilecek Finansal Durumda
Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka dökümü veya mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu,   öğrencinin veya ailesinin hesabı olduğu bankadan aldığı ve  o bankada eğitimi karşılayacak belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdır.
Eğitim ve Yaşam Maaliyeti
Amerika’da öğrenim masrafları normal olarak ve okuldan okula değişmek üzere,
Üniversite (yıllık)                    $5,000 – $30,000
Yaşam (yıllık)                         $11,000 – $19,000
Finansal Destek Bulmanın Yolları
Amerika’da bir kolej yada üniversiteye burslu kabul edilmek birçok uluslararası öğrencinin hayalidir.  Bir çok özel okul akademik olarak kuvvetli olan öğrencilere, cömert burslar vermektedir. Bu nedenle ilgilendiğiniz üniversitenin finansal destek verip vermediğini ve veriyorsa hangi şartlarda verdiğini araştırın.
Amerika’da üniversite için genel maliyetler
 • Başvuru ücreti, 50 ila 150 $ arasında olabilir.
 • Eğitim maliyeti 2 yıllık bir okulda 10.000 $ olabileceği gibi, 4 yıllık bir üniversitede yıllık 50.000 $’a kadar çıkabilir. Eğitim ücretleri genellikle yılda iki kez ve  dönem başlarında ödenir.
 • Oda ve yemek maliyetleri konaklama tipine göre değişmekle birlikte aylık 800-1600 $ arasında olabilir.
 • Sağlık ve diş sigortası. (Amerika’da okuyan bütün yabancı öğrenciler için mecburidir.)
 • Seyahat maliyetleri. (en az bir gidiş dönüş uçak bileti, hava alanı okul ulaşımı içerir.) Yabancı öğrencilere ayrıca seyahat sigortası yaptırmaları da tavsiye edilir.
Maddi Destek Kaynakları
 1. Özel Amerikan üniversitelerinin çoğu akademik yeterliliğe sahip veya spor –sanat gibi konularda başarılı kişilere maddi destek verebilirler. Başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversitelerin burs kategorilerini öğrenebilirsiniz.Kriterleri kontrol edin ve son başvuru tarihlerini kaçırmayın.
 2. Akademik olarak üstün olan, akamdemik yayınları ve projeleri olan öğrenciler burs veya asistanlık alabilirler.
 3. Bazı okullar kombine dal programı veya üç-yıllık program uygularlar. Bu programlar sayesinde öğrenciler bütün mezuniyet için gerekli dersleri 4 yerine 3 yılda tamamlayabilirler.
 4. Bir çok okul bir yarı yılda alınabilecek spesifik kredi için sabit ücret talep eder. Bu durumda alabileceğiniz maksimum krediyi alın. (örnek:12 kredi ve üstü 8.000$ gibi)
 5. Daha ucuz veya ülkenizdeki bir okulda yaz dersleri almak için araştırma yapın. Bu derslerin okulunuza transfer olabileceğinden emin olun.
 6. Bir çok okul yabancı öğrenciler için çalışma imkanı sunar. Saat başı alınacak ücret ve çalışabileceğiniz haftalık saate göre yarı yıl başına 1.000 – 2.000$ arasında kazanabilirsiniz.
 7. Kampüs konaklama imkanı olan okulların çoğu öğrencilere yatakhane sorumlusu olarak (RA) çalışma karşılığında maddi destek sağlar. Öğrencinin notlarının iyi olması tercih sebebidir ama şart değildir. Seçim aşamasında mülakat yapılır.
 8. Müşterek eğitim programı (cooperative education) öğrencilere full-time çalışma ve full-time okuma imkanı sunar. Değerlendirdiğiniz okullar bu opsiyonu veriyor mu öğrenin. Para kazanabilir ve aynı zamanda çok değerli iş tecrübeleri edinebilirsiniz.
Amerika Üniversiteleri Listesi

SOUTHERN POLYTECHNIC STATE UNIVERSITY

MOUNTIDA COLLEGE

ROGER WILLIAMS UNIVERSITY

QUEENS UNIVERSITY

DOMANICIAN UNIVERSITY

UNIVERSITY OF CINCINNATI

OHIO DOMINICAN UNIVERSITY

NORTHERN ILLINOIS UNIVERSITY

UNIVERSITY OF ARKANSAS FORT SIMITH

UNIVERSITY OF MARY WASHINGTON

UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA

GRAND VALLEY STATE UNIVERSITY

HAWAI PACIFIC UNIVERSITY

UNIVERSITY ST.HOMES

INDIANA UNIVERSITY

UNIVERSITY OF LA VERNE

UNIVERSITY OF WYOMING

COLLEGE OF SOUTHER NEVADA

FLORIDA INSTITUTE OF TECHONOLGY

MARQUETTE UNIVERSITY

ADELPHI UNIVERSITY

BARRY UNIVERSITY

JUILLIARD DANCE DRAMA MUSIC

MIDDLE TENNESSE

UNIVERSITY OF NEW HAVEN

OKLAHOMA CITY UNIVERSITY

STETSON UNIVERSUTY

SAINT JOSEP’S UNIVERSITY

POINT PARK UNIVERSITY

PLYMOUNT STATE UNIVERSITY

SAINT JOSEPH’S UNIVERSITY

CONCORDIA UNIVERSITY

LOUISIANA TECH UNIVERSITY

GOLDEN GATE UNIVERSITY

DOMINICAN UNIVERSITY OF CALIFORNIA

UNIVERSITY OF MISSOURI

FAIRLEIGH DICKINSON UNIVERSITY

CALIFORNIA LUTHERAN UNIVERSITY

EMBRY RIDDLE AERONAUTICAL UNIVERSITY

UNIVERSITY OF DELAWARE

ARKANSAS STATE UNIVERSITY

PHILADELPHIA UNIVERSITY

UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA

THE CALIFORNIA STATE UNIVERSITY

UNIVERSITY OF CALIFORNIA UNIVERSITY, LOS ANGELES

UNIVERSITY OF CALIFORNIA UNIVERSITY, BERKELEY

UNIVERSITY OF CALIFORNIA UNIVERSITY, SAN DIEGO

SAN DIEGO STATE UNIVERSITY

CONCORDIA UNIVERSITY

TEXAS A&M UNIVERSITY, CORPUS CHRISTI

TEXAS A&M UNIVERSITY, TEXACARNA

WEST TEXAS A&M UNIVERSITY

Amerika dil okulları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.