Almanya’da-Yüksek-Lisans-(Master)

 

Almanyada yüksek lisans eğitimi hem çok ekonomik hem de çok prestijlidir. Teknolojiden, sanata, işletmeden, sosyal bilimlere kadar pek çok alanda güçlü akademik kadrolara sahip olan Almanya üniversitelerinde  ücretsiz olarak  yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Almanya’da üniversite eğitimi devlet tarafından finanse edildiği için ücretsizdir.

Almanya’da bu kadar kaliteli bir  eğitimi ücretsiz alabiliyor olmanızın nedeni eğitimi devletin finanse ediyor olmasıdır. Üniversiteler öğrencilerden küçük miktarlarda ücret alır bu da eyaletlere göre değişmekle birlikte, öğrencilerden farklı fon ya da üyelikler adıyla yıllık sadece 300-650 Euro civarındadır.  Almanya ülke olarak yurtdışında ücretsiz yüksek lisans yapabileceğiniz  en avantajlı ülkelerden biridir.

Almanca hem  Avrupa’da yaygın bir dildir hem de  Türkiye için de  en önemli ticari dillerden biridir.

Almanyada eğitim almanın en büyük avantajlarından biri de Almanca öğrenme fırsatı sunmasıdır. Avrupa genelinde çok  yaygın olarak konuşulan dillerin başında gelen  Almanca size kariyerinizde büyük değer katacaktır. Almanya’da bir çok bölüm hem İngilizce hem Almanca olarak çift dilli eğitim imkanı sunduğundan ve ayrıca dünyanın bir çok yerinden gelen öğrencilerle İngilizce iletişim kuracağınız için  bu da size İngilizce pratiği olanağı da sunduğundan, Almanya’daki eğitim sürecini verimli değerlendirirseniz her iki dile de hakim olarak mezun olabilirsiniz. Öğrenciler  Almanya’da üniversite eğitimine başlamadan  Almancayı öğrenirler ve sonrasında üniversiteye devam ederler.

Almanya’daki üniversiteler  dünyanın önde gelen endüstri şirketleriyle partner olarak çalışırlar.

Almanya’da yüksek lisans eğitimini değerli ve farklı  kılan en önemli özellik, üniversitelerin çoğunun dünyanın da önde gelen şirketleri arasında yer alan endüstri ve sanayi kuruluşlarıyla birlikte entegre bir eğitim vermesidir. Almanya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri boyunca bu endüstri desteği veren kuruluşların projelerinde yer alırlar ve staj yaparlar. Bu sayede öğrenci mezun olduğunda hem uygulamalı bir eğitim almış olur . Bu öğrenciler  aynı zamanda dünyanın  önde gelen dev markalarında çalışma deneyimi ve referansı elde etmiş olurlar.

Almanya’da Yüksek Lisans eğitimi çoğu üniversitede ücretsizdir. Ücretli olan üniversitelerde ise 700- 1000 euro civarı bir miktardır. Bu rakam İngiltere ve Amerika’ya göre kıyaslanınca Almanya yüksek lisans eğitimi için çok cazip bir ülke olmaktadır.

Almanya’da yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler master sonrası Almanya’da 2 yıl çalışma izni kazanır ve bu çalışma izni sayesinde master eğitimi boyunca öğrendiklerini pratiğe dökmeşansını yakalarlar.

Almanya’da master yapabilmek için İngilizce seviyesi en az TOEFL 550 veya IELTS 6,5 olması gerekmektedir. Öğrencinin not ortalamasının ise en az 2,5 olması gerekir.

Yüksek lisans eğitimini Almanca almak isteyenler için DSH, Testdaf sınavlarında başarılı olmuş ya da Goethe Enstitüsünün Sertifikası gerekmektedir.

Almanya Yüksek Lisans için Gerekli Belgeler

• Üniversiteden alınan onaylı Transkript ( tercihen 2,70 /4 GPA ve üzeri)

• Üniversite Diploması (duruma göre Öğrenci Belgesi veya Geçici Mezuniyet Belgesi de olabiliyor)

• Ayrıntılı CV / Özgeçmiş

• Motivasyon  Mektubu

• Öğretmenlerden / Üniversite Hocalarından Referans Yazıları (kapalı zarf içerisinde, İngilizce veya Almanca)

• Varsa sertifikalar ve staj belgeleri 2017-2018 eğitim planlarınız ve İngiltere üniversite fiyatları için danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.