Avustralya’da Part-time Çalışmak

Avustralya’da Part-time Çalışmak

Avustralya devleti öğrencilere part-time çalışma izni vermektedir ve öğrenciler, öğrenci vizesi ile birlikte bu hakka sahip olmaktadır.

İngilizce konuşulan diğer ülkelerin hemen hemen hiçbirinde İngilizce dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir. Bunun tek istinası 2014 Ocak ayı itibariyle Yeni Zelanda olacaktır. Oldukça benzer kültürlere sahip olan Avustralya ve Yeni Zelanda iş imkânları açısından karşılaştırıldığında Avustralya’da daha çok iş imkanı bulunmaktadır.

Avustralya’da eğitim alan öğrencilerin 2 haftada 40 saat çalışma izni vardır ve öğrenciler bu 40 saatin tamamını birinci hafta kullanabilecekleri gibi, birinci hafta 20 saat, ikinci hafta 20 saat şeklinde de kullanabilirler.Öğrencilerin tatillerde tam zamanlı çalışma izinleri vardır ancak bu tatiller okulların sömestr arası verdiği veya öğrencilerin tatilde sayıldığı dönemleri kapsar, hafta sonu tatillerini kapsamaz.

Eşleriyle giden öğrencilerin da çalışma izinleri vardır. Eğer öğrenci ELICOS yani İngilizce eğitimi veya sertifika veya diploma programı ve üniversitede lisans okuyorsa eşin de öğrenciyle aynı saat çalışma izni vardır yani 2 haftada 40 saat çalışma izni vardır ancak öğrenci master veya doktora yapıyorsa öğrencinin eşinin full-time çalışma izni vardır.

Öncelikle Avustralya’da iş bulma şansınız direkt olarak İngilizce seviyenize bağlıdır. Eğer iyi seviyede bir İngilizceniz varsa (orta üstü seviye) 1 ay içinde iş bulmanız olasıdır.

Avustralya’da öğrenciler daha çok cafe, restoran ve coffee shoplarda çalışmaktadır. Kahve Avustralya’da bir tutkudur ve Avustralya’da insanlar kahvesini yapacak baristayı bile seçecek kadar kahve konusunda hassastırlar. İyi baristalar için Avustralya’da iş imkanı oldukça iyidir. Saat ücretleri de 18-25 AUD/saat.

Barista ve restoran işleri dışında özellikle erkek öğrenciler bahçe işleri, boya-badana işleri gibi işler de bulabilirler. Kız öğrenciler de çocuk bakma vb işlerde çalışabilirler.Avustralya’da ortalama saat ücreti 15 AUD’dır.

Avustralya’da part-time iş ilanları konusunda faydalanabileceğiniz en güzel sitelerden biri:

http://www.gumtree.com.au/

Bu siteye iş arayanlar da ücretsiz ilan bırakabilmektedirler.

Part-time bile iş arıyor olsanız başvurduğunuz işe uygun bir CV hazırlamanız gerekir.

Siteden yaptığınız başvurulara ek olarak şehir merkezindeki restoran ve cafeleri dolaşarak CV’nizi bırakmanız da iş bulmak konusunda size yardımcı olabilir.

Avustralya’da iş imkanı çok, hem masraflarımı karşılarım hem de okulumun parasını öderim diye asla gitmeyin! Avustralya’da çalışarak eğitim masraflarınızı karşılamanız çok zordur. Yaşam masraflarınızı 1-3 ay sonra kendiniz karşılayacak duruma gelebilirsiniz ancak lisans, master gibi üniversite eğitiminizin ücretini karşılamanız pek olası değildir.

Avustralya’da Türkiye’de yaptığınız veya okuduğunuz alanla ilgili profesyonel bir iş arıyorsanız öğrenci vizesiyle profesyonel alanlarda çalışmak çok zordur. Ancak Avustralya’da eğitim sonrası turizm, mühendislik, finans sektörlerinde iş bulabilirsiniz. Ayrıca IT alanında da oldukça iyi iş imkanları bulunuyor.

Profesyonel bazı iş arama siteleri:

www.seek.com.au

www.careerone.com.au

www.mycareer.com.au