Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya öğrenci vizesi süreci biraz uzun olsa da öğrenciye oldukça önemli haklar sağlayan bir vizedir. Avustralya vizesi, öğrencinin Avustralya’da dil ya da üniversite eğitimi alacak olmasına bakmaksızın haftada 20 saat yasal çalışma izni vermektedir.

Öğrencilere 3 aya kadar alınacak eğitimlerde turist vizesine başvuru yapabilirler ancak turist vizesiyle çalışma izni verilmez.

Avustralya vizesi, Avustralya’da alınacak eğitime göre farklı kategorilere ayrılsa bile temel başvuru evrakları aynıdır ve sadece bankada bekletilecek para süresi değişiklik göstermektedir.

Avustralya Öğrenci Vizesi Başvuru Belgeleri 2013

 • 157 A Vize başvuru formu (Real Yurtdışı Eğitim tarafından doldurulacaktır)
 • En az 1 yıl geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlarınız
 • 2 Adet arka fonu açık renklı fotoğraf
 • Okul kabul mektubu(offer, Real Yurtdışı Eğitim tarafından başvurulan eğitim kurumundan alınacaktır)
 • Diploma veya mezuniyet belgeniz
 • Dil dışında bir programa başvuru yaptıysanız transkript ve okula başvuruda sunulan evrakların fotokopisi
 • Varsa IELTS/TOEFL Belgeniz
 • Varsa mesleki veya dil eğitim sertifikalarınız
 • Eğer çalışıyorsanız işyerinizden referans mektubu
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Boşandıysanız mahkeme kararı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Askerlik durum belgesi veya terhis belgesi
 • Arşivli sabıka kaydı
 • Avustralya Konsolosluğu, öğrenciden Avustralya’daki eğitimini ve genel yaşam giderlerini karşılayabileceğinizi gösteren banka hesap cüzdanı veya banka antetli kağıdına hesap hareketleri dökümü istemektedir. Ayrıca sizin veya sponsorunuzun bu parayı elde ettiği gelir kaynağını da görmek istemektedir bu gelir kaynakları maaş bordrosu, emekli maaş cüzdanı, kira geliri, faiz geliri veya şirket evrakları(imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi) olabilir.
 • Uluslararası şirketler dışındaki şirketler öğrenciye sponsor olamazlar.

 

Avustralya’ya dil eğitimine(ELICOS) gitmek üzere Avustralya öğrenci vizesine başvuru yapacak öğrenci adaylarının eğitim ücreti, genel yaşam giderleri ve yol masraflarının tamamını vizebaşvuru tarihinden en az 3 ay önce bankaya yatırmış olması gerekmektedir.

Gösterilmesi gereken toplam tutar alınacak eğitimin ücretine ve de süresine göre değişmektedir.Hesaplama aşağıdaki formulasyona göre yapılmaktadır.

Aylık 1550 AUD X eğitim alınacak ay + eğitim ücreti +2000AUD uçak bileti şeklinde hesaplanmaktadır.

Alternatif olarak;

Eğitim+yol+yaşam masraflarını karşılayacak miktarda banka kredisi kullanılabilir. Bu durumda paranın 3 ay bekleme şartı yoktur.

 

Önemli notlar:

1-      Hesaplarda gösterilecek miktarların üzerinde para giriş ya da çıkışının olması önemli değildir, ancak hesaptaki para istenen miktarın altına düşmemelidir.

2-      Avustralya’ya  dil+üniversite, dil+sertifika /diploma programına katılacak öğrencilerden  bankada 3 ay para bekletme şartı aranmamaktadır.

3-      Öğrencilerin Avustralya’da alacakları eğitim süresi 1 yıldan uzunsa sadece ilk yılın eğitim ve genel yaşam giderlerinin toplamını göstermeleri gerekmektedir.

4-      Aile bireyleri de vizeye dahil olacaksa eş için 6515 AUD, okula giden çocuk için okul masrafı olarak 8000AUD, ilk çocuk için 3720 AUD ve eklenen her çocuk için 2790 AUD yaşam gideri eklenir.

5-      Avustralya vize harcı 2013 Ağustos itibariyle 1041 TL’dir.

Avusturya Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

 1. Geçerlilik süresi en az 2 yıl pasaport, varsa eski pasaportlarınız ve işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
 2. İlk kez pasaport alanların daha önce pasaportunuzun olup olmadığını gösteren pasaport protokol belgesi
 3. Vize Başvuru Formu(Real Eğitim tarafından doldurulacaktır)
 4. Avusturya’da öğrenim göreceğiniz üniversiteden gelen  orijinal kabul belgesi
 5. Son 6 ayda çekilmiş 35×45 ebadında iki adet biyometrik fotoğraf. Arka fonu beyaz olmalı.
 6. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden çok dilli olarak almanız mümkündür. Almancası da olacağından Tercüme ve Noter işlemine  ihtiyacınız olmayacaktır.
 7. Gelir Belgesi: Avusturya’ya öğrenim amaçlı gelecek olan her öğrenci Avusturya sınırlarındaki bir bankada kendi adına 1 yıllık geçim miktarı kadar nakit para bulundurmak zorundadır. Bu miktarı Konsolosluk belirlemektedir ve şuan belirlenmiş ortalama miktar 5400 €’dur. Önce adınıza hesap açıp, daha sonra bu miktarları adınıza hesap açılmak üzere belirterek yine kendi adınıza ilgili bankanın Viyana Şubesine havale yapabilirsiniz. Hesap cüzdanı ve havale dekontu ya da swift dekontu yeterli olacaktır.
 8. Seyahat Sigortası (30 000Euro teminatlı ve Avusturya’yı da kapsayan Schengen seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.Real Yurtdışı eğitim Danışmanlığı sizin adınıza yaptırabilir ancak kendiniz yaptıracaksanız  poliçenin mutlaka Almancası veya İngilizcesi de olmalıdır.
 9. İkametgah belgeniz ve noter onaylı Almanca tercümesi
 10. Nüfus Cüzdanı suretinizin noter onaylı Almanca tercümesi